שבויים בעבר: לאפשר לגלעד להתנתק מהחגיגה ולהשתקם

"כלפי חוץ הוא ייראה בסדר", מעריך עמוס לויטוב - שישב בשבי המצרי במשך למעלה משנתיים, "הבעיה היא בצלקות הרגשיות"

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

"כלפי חוץ הוא ייראה בסדר", מעריך עמוס לויטוב - שישב בשבי המצרי במשך למעלה משנתיים במלחמת ההתשה - את מצבו של גלעד שליט. "הבעיה היא בצלקות הרגשיות. זה תהליך ארוך וממושך מאוד. אני מניח שהוא לא יוכל להתנתק מהחגיגה הלאומית שתתרחש פה בארץ".

לדברי לויטוב, להמולה סביב החוזרים מהשבי, ישנם גם אספקטים חיוביים. "אני משווה את זה לשבעה, כשמישהו נפטר. עוטפים אותך, יושבים בבית ומחבקים, לא מותירים לך זמן לשקוע לעצמך", הוא מתאר. "הבעיה היא שחמש דקות אחרי שהוא ייצא מעזה הוא יהיה ברוויה חושית. אני הרגשתי שאני לא יכול לבלוע ולא להקיא. זה יוצר בעיה קשה של ריכוז. אחד הדברים הראשונים שצריכים להתמודד איתם זה לסנן את כמות הגירויים שאדם רואה".

לדברי אריק אבנרי, פסיכולוג קליני המתמחה בטיפול בשבויים ששהה בשבי הסורי במשך שמונה חודשים, "יש אי התאמה טוטלית בין מה שקורה בחוץ לבין מה שקורה בפנים. כשחזרנו ראיתי מהמטוס שלט: 'ברוך שובכם גיבורי ישראל'. חשבתי שלפנינו נחתה איזו נבחרת ספורט והשלט היה לכבודם. בשבי אתה לא תופס את עצמך כגיבור. אתה צריך לבקש רשות ללכת לשירותים, לשתות מים. כמו ילד".

אבנרי מוסיף ואומר: "אם אפשר היה לנתק אותו מהתקשורת, מהעולם, זה היה טוב. זה קשה לנו כי התפללנו ומחינו, ואנחנו רוצים לראות תוצאות, אבל זה לא מה שהוא זקוק לו".

לדברי פדויי השבי, צה"ל חטא בעבר לאלה שחזרו מהשבי, ואף החמיר את מצבם. במיוחד זכור לרעה המתקן הצבאי בזכרון יעקב, אליו הובאו שבויי יום כיפור לחקירות. "החוקרים שם עשו עבודה זהה לעבודה שעשו החוקרים הסורים והמצרים", אומר אבנרי.

לאחר מאבק, הכירו משרד הביטחון וצה"ל בצרכים של פדויי השבי. שליט צפוי להיות משוחרר במהירות לחיק משפחתו, ולעבור את תהליך השיקום בביתו. אבנרי מאמין שעל אף החששות, דברים יכולים להסתדר. "זה נכון שיש דברים שאופייניים לשבויים, אבל זה תלוי בכוחות שלו ובסביבה שלו. אני רואה את המשפחה שלו כמשפחה חמה ובקשר עם הגורמים הטיפוליים הנכונים, הוא גם יכול לצאת מזה ולבנות את עצמו בצורה נכונה".

פדוי השבי אריק אבנריצילום: תצלום: ג'קי פומס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ