יהונתן ליס
יהונתן ליס

"אי אפשר לאתר את גלעד שליט ברצועת עזה, ודאי שלא להגיע אליו באמצעות מבצע צבאי חשאי. כניסה של צה"ל לעזה, למבצע חילוץ, היתה מרימה את כל עזה על הרגליים. ישראל השקיעה השקעות אדירות בניסיון לאתרו ולא הצליחה". כך טען בחג ח"כ גדעון עזרא, מי שחשף את מקום שביו של נחשון וקסמן בתפקידו כמפקד מחוז יהודה ושומרון בשב"כ.

לדברי עזרא, קיים פער מהותי ביכולתה של מערכת הביטחון לאתר חטופים ושבויים ברצועת עזה, לבין איתורם בתחומי הגדה המערבית: "אי אפשר לדעת איפה שליט נמצא. לדעתי, שליט עצמו לא יידע לומר איפה הוא היה. הצוות ששמר על שליט היה צוות טוב, מבחינת יכולתו להסתיר את מקום כליאתו".

ח"כ עזרא הוסיף כי "וקסמן, לעומתו, הוסתר בכפר בשומרון שבו בתים בודדים ומרוחקים האחד מן השני, ולא במחנה פליטים ברצועת עזה שבו בית אחד צמוד לשני. במבצע לחילוץ וקסמן, הכוחות הגיעו לבית מבלי שאף אחד הרגיש, דבר שלא ניתן היה לעשות ברצועת עזה".

גם במקרה של וקסמן, מערכת הביטחון התקשתה ללקט מידע על מקום שביו. "הגענו אל הבית שבו הוחזק כמעט במקרה", סיפר עזרא על הפאזל המודיעיני שהרכיבו בניסיון לפצח את זהות החוליה שחטפה אותו. "כל גופי הביטחון בישראל חיפשו את וקסמן בעזה. אני הייתי היחיד שהעריך שהוא מוחזק דווקא ביהודה ושומרון: המקום בו הוא נחטף, בצומת יהוד, קרוב יותר לשומרון מאשר לעזה. כמה חודשים לפני החטיפה הצלחנו לעצור חלק מחברי חוליה שחטפה באזור חיילים".

"הערכתי", המשיך עזרא, "שאלה שלא תפסנו נטלו חלק בחטיפה של וקסמן וכך אכן היה. כשתפסנו חלק מחברי החוליה הקודמת, תפסנו גם את הרכב ששימש אותם. אמרתי לעצמי שלצורך חטיפת וקסמן הם בטח שכרו רכב בירושלים. שלחתי את המשטרה לנסות ולאתר רכב שהושכר סמוך לחטיפתו של וקסמן. השוטרים איתרו את הסוכנות ודרכה את השוכר שהיה אח של אחד מחברי החוליה שביצעו את החטיפה. התברר שהוא גם שכר את הבית, וגם היה זה שצילם את סרטון הווידאו שבו הופיע וקסמן. הוא נשבר די מהר בחקירה וסיפק לנו מידע מצוין על הבית".

עזרא שימש בתפקידו המבצעי האחרון סגן ראש השב"כ. בישיבת הממשלה במארס 2009, בהיותו שר בממשלת אולמרט, הודיע כי הוא בעד עסקת השבויים שהובאה אז בפני השרים. לדבריו, ספק אם שחרור האסירים יעודד בהכרח חטיפות נוספות של חיילים. "אני לא יכול לומר מה סביר יותר: האם אי-הסכמה ישראלית לעסקה היתה מביאה לחטיפה של חייל נוסף, כדי להגדיל את הלחץ על ישראל או ששחרור האסירים יגרום לארגוני הטרור לבצע חטיפות נוספות כדי לשחרר עוד אסירים".

לדבריו, "אני לא מתפעל מההחלטה לגרש מחבלים לחו"ל, משום שיכולת הפיקוח עליהם שם תהיה הרבה יותר קטנה מזו שיש פה".

עזרא ציין כי החשש בישראל צריך להיות דווקא משחרורם של אסירים צעירים ופחות משחרור האסירים הוותיקים. "לפי הניסיון שלי, אסיר שלחם נגדנו וישב הרבה שנים בכלא, מרגיש במידה מסוימת שהוא גמר למלא את תפקידו במהפכה. מצד שני, ישראל עומדת לשחרר 550 אסירים צעירים. הם עשויים לרצות להוכיח את עצמם ומהם אני חושש יותר. המפגש בכלא של חמאסניקים מעזה ומיהודה ושומרון הפך אותם לגוש מגובש ובעל כוח רציני. הקשר ביניהם יישמר גם אחרי שישתחררו. חוץ מזה, לאסירים הביטחוניים כיום יש יכולת לתת הוראות לביצוע פיגועים מתוך תחומי הכלא. הם לא צריכים להיות משוחררים בשביל לעשות זאת".

ח"כ גדעון עזרא. שיחזר כיצד איתר את החייל נחשון וקסמןצילום: תצלום: אלון רון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ