עסקת שליט |

הישראלי שסייע מאחורי הקלעים

פגישות עם בכירי חמאס והעברת מכתב בכתב ידו של שליט - גרשון בסקין, האיש שנתקל במסר "אל תפריע" מלשכת אולמרט וסייע בסגירת העסקה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שורה ארוכה של דיפלומטים ואנשי מודיעין ממצרים, גרמניה, צרפת, טורקיה ומדינות רבות נוספות, ניסו במשך יותר מחמש שנים להביא לעסקה בין ישראל לחמאס לשחרורו של גלעד שליט. עם זאת, פריצת הדרך במגעים בחודש יולי הגיעה מכיוונו של גרשון בסקין, ישראלי שעומד בראש מכון המחקר הישראלי-פלסטיני IPCRI, שהפך לגורם המקשר בין בכירי החמאס לשליח הישראלי דוד מידן.

ב-14 ביולי העביר בסקין למידן מסמך שקיבל מסגן שר-החוץ בממשלת חמאס, ראזי חאמד, שעמו הוא נמצא בקשר הדוק מאז חטיפת שליט. המסמך בן עמוד אחד, תחת הכותרת "הצעה לסגירת העסקה באופן סופי", היה מסר מראש הזרוע הצבאית של החאמס, אחמד ג'עברי, שאותת לישראל בפעם הראשונה שהחמאס מוכן להתגמש בעמדותיו בצורה משמעותית.

לחצו לקריאת המסמך

למעלה מחמש שנים מעורב בסקין בנסיונות להביא לשחרורו של גלעד שליט, אף שמעולם לא התבקש לעשות כן על ידי ממשלת ישראל ופעמים רבות אף זכה לתגובות צוננות מצד מערכת הביטחון ולשכת ראש הממשלה.

שלושה ימים לאחר חטיפתו של שליט, קיבל בסקין טלפון ממרצה באוניברסיטה האסלאמית בעזה המקורב לחמאס, אותו הכיר בכנס אזורי בקהיר כמה חודשים לפני כן. באותם ימים הגיבה ישראל על החטיפה במבצע רחב היקף בעזה. המרצה קישר בין בסקין לבין ד"ר ראזי חאמד, ששימש כדובר ממשלת החמאס, כדי לנסות להעביר באמצעותו מסרים לממשלת ישראל.

בסקין ניצל את העובדה שהכיר את בתו של ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט, דנה. במהלך שלושת החודשים הבאים העביר בסקין מסרים מהחמאס לדנה אולמרט וממנה לאביה, ראש הממשלה. "לא התרשמתי שהמסרים השפיעו על אולמרט ובשלב מסוים הבנתי שהוא ביקש מבתו להפסיק את הקשר אתי", אמר בסקין אתמול (חמישי) בשיחה עם "הארץ".

עסקת שליט - סיקור מיוחד

שלושה חודשים אחרי חטיפתו של גלעד שליט ביקר בסקין בעזה ונפגש פנים אל פנים עם ראזי חאמד ובכירים נוספים בחמאס. במוקד השיחות עמד אז הניסיון להעביר לנועם ואביבה שליט מכתב מבנם. בעקבות השיחות של בסקין בעזה ומסרים שהועברו לראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, בדמשק, העביר החמאס ב-9 בספטמבר 2006 מכתב בכתב ידו של גלעד לידי נציג המודיעין המצרי בעזה.

בסקין ניסה ליצור אז קשר עם גורמים בלשכתו של אהוד אולמרט, אולם נדחה על הסף, בטענה כי ישראל פועלת רק מול המתווכים המצרים הרשמיים. "אל תפריע", אמרו אז לו. בסקין לא התייאש ובשלב מסוים יצר קשר עם עופר דקל, שהיה ממונה על תיק שליט. דקל היה פתוח לשמוע את המסרים שהביא עמו בסקין, אולם אנשי שירות הביטחון הכללי זלזלו בו וטענו כי איש הקשר שלו, ראזי חאמד, "הוא היוסי ביילין של חמאס ואין לו כל השפעה בנוגע לגלעד שליט".

גם אחרי כניסתו של בנימין נתניהו ללשכת ראש הממשלה ומינויו של חגי הדס לשליח לנושא שליט, המשיך בסקין לנסות ולסייע. הוא פנה להדס, אך האחרון סירב לפגוש אותו וטען שהוא פועל רק דרך הערוץ הרשמי של המתווך הגרמני, גרהארד קונראד. בניגוד להדס, קונראד דווקא פגש את בסקין כמה פעמים, אך בשלב מסוים ניתק מגע ללא הסברים.

כשדוד מידן מונה על ידי נתניהו לממונה על תיק שליט באפריל 2011 ניסה בסקין ליצור איתו קשר. הוא פנה לפיני מידן, איש מוסד לשעבר, ששימש כיועצו המדיני של אהוד ברק כשזה היה ראש ממשלה. "שאלתי את פיני אם הם קרובי משפחה", נזכר בסקין. "הוא אמר לי שלא, אבל ציין שהוא מכיר אותו ויוכל לקשר בינינו".

כמה ימים לאחר מכן קיבל בסקין את מספר הטלפון של דוד מידן. בניגוד לקודמיו, תוך שבועות ספורים נפגש מידן לראשונה עם בסקין. "מידן היה זהיר בהתחלה ולא ידע אם אני רציני או לא", סיפר בסקין. עם זאת, אחרי שבסקין העביר למידן כמה מסרים מחאמד, המידע נבדק על ידי השב"כ והתברר כמהימן, ומידן הבין שהערוץ של בסקין-חאמד אמיתי ויעיל.

לדברי בסקין, ברגע שנוצר הקשר בינו לבין מידן הוא עדכן את ראזי חאמד. אחרי כמה ימים חזר אליו חאמד ואמר שיש ברשותו מסר מראש הזרוע הצבאית של החמאס, אחמד ג'עברי, שהוא זה שלמעשה החזיק את שליט. "נוצר מצב שבו ניתן להעביר מסרים לג'עברי ולקבל ממנו תשובות תוך שעות ספורות ולא תוך שבועות כפי שהיה בעבר", הדגיש בסקין אתמול. "התחלתי לשוחח עם חאמד כמה פעמים ביום ובכל פעם עדכנתי את דוד מידן וצוותו".

ב-20 ביוני העביר ג'עברי באמצעות ראזי חאמד מסמך ראשון לבסקין עם הצעת חמאס. המסמך היה קיצוני והציג עמדה מקסימליסטית, במיוחד בנושא האסירים "הכבדים". בסקין התקשר למידן והקריא לו את תוכן המסמך בטלפון.

"מידן אמר לי למסור לחאמד ולג'עברי שאמנם נתניהו מוכן להגיע להסכם אבל יש גבול ושלא ימתחו את החבל יותר מידי", סיפר בסקין. "ניהלתי שיחה קשה עם חאמד ואמרתי לו שעד שלא יורידו את השמות האלו מהדיון אין על מה לדבר. הסברתי לו שהם מפספסים הזדמנות שלא תחזור".

שלושה שבועות לאחר מכן, ב-14 ביולי, הועבר המסמך שהביא לפריצת הדרך וכלל ויתור של חמאס על שחרור חלק גדול מרבי המרצחים. בסקין העביר את המסמך למידן שהבין כי מדובר בפריצת דרך. מידן פנה לאחד מבכירי המודיעין המצרי, נאדר אל-עאסר, וביקש ממנו שהמצרים יתחילו לתווך בין הצדדים על בסיס המסמך.

"מי שחולל את השינוי הגדול היה ראש הממשלה נתניהו שהחליט לקדם עסקה ולהביא את שליט הביתה", אמר בסקין אתמול. "דוד מידן גילה נחישות ומחשבה מקוריות יוצאות דופן ונכונות לצאת מהקופסא. ראזי חאמד גילה אומץ ומחויבות, גם מתוך אמפטיה לסבלה של משפחת שליט וסבלו של גלעד והמתווך המצרי ניהל את המו"מ בכישרון רב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ