2006-2011 |

האירועים הגדולים (והקטנים) שגלעד שליט פספס בשבי

הוא לא מכיר את פייסבוק, בשבילו משה קצב עדיין הנשיא והישראלים עדיין אדישים למצב החברתי. מה עבר עלינו בחמש השנים האחרונות

יובל שוהם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל שוהם

2006

8 ביולי: התקשורת מפרסמת לראשונה על פגישה שקיים נשיא המדינה דאז, משה קצב, עם היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, בה התלונן בפניו שאחת מעובדות משרדו מנסה לסחוט אותו, בתואנה שהטריד אותה מינית. עם זאת, במהרה התלוננו נגד קצב מספר נשים שעבדו תחתיו במשרדי הממשלה השונים, וטענו כי אנס והטריד אותן מינית. המשטרה פתחה בחקירה, ולבסוף הוגש נגד קצב כתב אישום חמור. ב-30 לדצמבר 2010 הורשע קצב בביהמ"ש המחוזי בת"א בשתי עבירות אונס, ועבירות נוספות של מעשה מגונה בכוח והטרדה מינית. כמה חודשים לאחר מכן נגזרו עליו 7 שנות מאסר. קצב לביהמ"ש העליון על עצם הרשעתו, ובינתיים גזר הדין עוד לא יצא לפועל. שמעון פרס מונה במקומו של קצב לנשיא המדינה.

קצב, במהלך הדיון על גזר דינו בביהמ"שצילום: עמי שומן

12 ביולי: חיזבאללה חוטף את שני חיילי צה"ל אהוד גולדווסר ואלדד רגב ז"ל, והורג שמונה חיילים נוספים. בעקבות כך יוצא צה"ל למלחמת לבנון השנייה, שמתחילה בהפצצות חיל האוויר על יעדים בלבנון, ונמשכת בכניסה קרקעית של כוחות צה"ל. לכל אורך המלחמה מפגיז חיזבאללה את צפון הארץ, כולל חיפה. לאחר כחודש המלחמה מסתיימת, כשצה"ל נסוג חזרה לקו הגבול. במלחמה נהרגו 44 אזרחים ו-121 חיילי צה"ל.

חיילי צה"ל יוצאים מלבנון, 2006צילום: ניר כפרי

11 בספטמבר: הרשת החברתית "פייסבוק" נפתחת לקהל הרחב. האתר צובר פופולאריות עצומה, וכיום הוא מונה כ-800 מיליון משתמשים. ההשפעות של פייסבוק על העולם חורגות בהרבה מגבולות הרשת, וניתן לומר שהאינטרקציה הבין-אישית השתנה מהקצה אל הקצה. בנוסף, הפייסבוק הוא ללא ספק אחד הגורמים שאיפשרו את פרוץ המהומות בעולם הערבי.

וגם זה קרה: דורית ביניש מתמנה לנשיאת ביהמ"ש העליון והיא האישה הראשונה המכהנת בתפקיד; סדאם חוסיין, שליט עיראק לשעבר, מוצא להורג בתלייה; איטליה זוכה באליפות העולם בכדורגל

2007

30 באפריל: ועדת וינוגרד לבדיקת אירועי מלחמת לבנון השנייה מגישה את דו"ח הביניים שלה, המעורר סערה במדינה. הדו"ח קובע כי היציאה למלחמה הייתה מעשה מהיר ולא אחראי. הדו"ח כולל מסקנות אישיות כנגד רה"מ אולמרט, שר הביטחון פרץ והרמטכ"ל דן חלוץ. הוא קובע כי השלושה כשלו בתפקידם.

חודש יוני: בסדרת עימותים אלימים וקשים בין החמאס לפת"ח, משתלט חמאס על רצועת עזה. ממשלת האחדות פת"ח-חמאס מתפרקת, ונוצרות למעשה שתי ישויות: הרשות הפלסטינית, בראשות ארגון הפת"ח ואבו מאזן השולטת בגדה המערבית, וארגון חמאס ברצועת עזה. השתלטות החמאס על הרצועה מגביר באופן משמעותי את ירי הרקטות על יישובי הדרום, ירי שנמשך גם בחודשים האחרונים.

פצוע בעימותים בין פת"ח לחמאס ברצועת עזהצילום: אי-פי

29 ביוני: מושק מכשיר ה-iPhone, המכשיר הסלולרי המהפכני של חברת אפל. מדובר במכשיר פלאפון משוכלל, שמתפקד גם כמחשב נייד קטן עם יכולת חיבור לאינטרנט. המכשיר מורכב ברובו ממסך מגע, ועשרות מיליוני יחידות נמכרו ממנו עד כה ברחבי העולם.

6 בספטמבר: על פי פרסומים זרים, חיל האוויר הישראלי כור גרעיני בסוריה. ישראל לא מגיבה באופן רשמי לתקיפה, וגם כך סוריה, שמחליטה שלא להגיב באופן אלים כלפי ישראל.

27 בנובמבר: נפתחת ועידת אנאפוליס בארה"ב, בהשתתפות רה"מ ישראל אהוד אולמרט ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. מטרת הועידה היא להניע מחדש את המו"מ הישראלי-פלסטיני.

אהוד אולמרט, ג'ורג' בוש, ואבו מאזן, ועידת אנאפוליסצילום: אבי אוחיון לע"מ

וגם זה קרה: גבי אשכנזי ממונה לרמטכ"ל - הרמטכ"ל הראשון מחטיבת גולני; ארגון המורים העל יסודיים פותח בשביתה הארוכה בתולדות המדינה, שנמשכת 64 ימים; מטבע שני שקלים מושק בישראל, ומקבל סלנג משלו: "שנקל"; באן קי מון הדרום קוראני מונה למזכ"ל באו"ם; בנזיר בוטו, שכיהנה פעמיים כראש ממשלת פקיסטאן, נרצחת בפיגוע התאבדות בתום עצרת תמיכה בה; יוצא לאור הספר האחרון בסדרת ספרי הארי פוטר, "הארי פוטר ואוצרות המוות".

2008

1 באפריל: שלמה בנזירי, שר העבודה והרווחה לשעבר, מורשע באשמה של קבלת שוחד, הפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט. ב-1 לספטמבר הוא , 4 שנות מאסר.

4 ביוני: מוגש כתב אישום נגד שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון באשמת גניבה, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה והפרת אמונים. על פי כתב האישום, הירשזון גנב 4 מיליון שקלים מכספי ההסתדרות. ב-1 לספטמבר הוא החל לרצות את עונשו, חמש שנים וחמישה חודשי מאסר, בכלא חרמון.

16 ביולי: גופותיהם של אלדד רגב ואהוד גולדווסר, שנחטפו ע"י חיזבאללה, מוחזרות לישראל. בתמורה שיחררה ישראל ללבנון את סמיר קונטאר, שרצח בשנת 1979 בנהריה את דני הרן וביתו בת הארבע. בנוסף, שוחררו 4 אסירים לבנונים ועוד 197 גופות של לוחמי חיזבאללה. גופותיהם של רגב וגולדווסר הובאו לקבורה בישראל.

הרמטכ"ל גבי אשכנזי, וקרנית גולדווסר, מול ארון קבורתו של אהוד גולדווסר ז"לצילום: דו"צ

21 בספטמבר: רה"מ אהוד אולמרט מגיש לנשיא המדינה שמעון פרס מכתב התפטרות. הוא מכהן כראש ממשלת מעבר עד לבחירות הכנסת ה-18. אולמרט התפטר בעקבות שורה ארוכה של חשדות לעבירות צווארון לבן, חקירות פליליות של המשטרה שנפתחו נגדו, ועקב צניחה חדה ביותר בפופולאריות שלו לאחר מלחמת לבנון השנייה.

4 בנובמבר: הדמוקרט ברק אובמה , והוא האדם השחור הראשון שמכהן בתפקיד. בחירתו מביאה לגל גדול של תקווה בארה"ב ובעולם כולו. כמה חודשים לאחר שנבחר נואם אובמה בקהיר, ומבטיח לפתוח דף חדש עם העולם המוסלמי. הוא מבטיח לצאת מאפגניסטאן ועיראק, ולפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. עם זאת, התמיכה ממנה נהנה הנשיא בחודשים הראשונים לכהונתו הולכת ונשחקת. סקרים בארה"ב מצביעים שהתמיכה בו מקרב הציבור האמריקאי עומדת על כ-50%.

27 בדצמבר: תחילת מבצע עופרת יצוקה" בעזה, נגד ארגון החמאס, במטרה לעצור את ירי הרקטות מכיוון הרצועה לישראל. המבצע החל בהפצצות מאסיביות של חיל האוויר על יעדים ברצועה, ולאחר כשבוע נכנסו לרצועה כוחות צה"ל. המבצע הסתיים ב-21 בינואר, כשחיילי צה"ל יצאו מהרצועה. במהלך המבצע נהרגו 10 חיילי צה"ל. בעקבות המבצע הוקמה ועדת חקירה של האו"ם בראשות השופט ריצ'רד גולדסטון. הועדה קבעה כי ישראל (וגם חמאס) פגעו במכוון באוכלוסיה אזרחית, וששני הצדדים אשמים בהפרה של דיני מלחמה בינלאומיים.

הפצצות חיל האוויר בעזה במהלך מבצע עופרת יצוקהצילום: אי-פי

וגם זה קרה: מחבל ממזרח ירושלים חודר לישיבת מרכז הרב בעיר, פותח באש ורוצח 8 תלמידי ישיבה; בתאונת הדרכים הקשה ביותר בישראל נהרגים 24 תיירים מרוסיה, לאחר שאוטובוס תיירים התדרדר מצוק בדרום הארץ; פול מקרטני מופיע לראשונה בישראל; דמיטרי מדבדב מונה לנשיא רוסיה; רעידת אדמה בעוצמה 7.9 בסין גובה את חייהם של 70 אלף בני אדם; השחיין האמריקאי מייקל פלפס זוכה ב-8 מדליות זהב ושובר 7 שיאי עולם באולימפיאדת בייג'ין;

2009

10 בפברואר: הבחירות לכנסת ה-18 מתקיימות. תוצאותיה: 28 מנדטים למפלגת קדימה בראשות ציפי לבני, 27 מנדטים לליכוד בראשות בנימין נתניהו, 15 מנדטים לישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן, ו-13 מנדטים למפלגת העבודה. למרות שמפלגת קדימה זכתה ברוב המנדטים, רק 28 ח"כים המליצו עליה לראשות הממשלה בפני לנשיא, לעומת 65 ח"כים שהמליצו על נתניהו. לפיכך, הטיל הנשיא על בנימין נתניהו את הרכבת הממשלה והקואליציה. ב-31 במרץ הושבעה הממשלה ה-32: אהוד ברק שר הביטחון, אביגדור ליברמן שר החוץ, יובל שטייניץ שר האוצר, יצחק אהרונוביץ השר לביטחון פנים, גדעון סער שר החינוך.

14 ביוני: נתניהו נושא נאום מדיני באוניברסיטת בר אילן, בו הוא מביע תמיכה עקרונית במדינה פלסטינית וברעיון "שתי מדינות לשני עמים".

נתניהו נואם את נאום בר אילןצילום: אבי אוחיון לע"מ

20 באוגוסט: הבדרן דודו טופז, שנעצר והוגש נגדו כתב אישום בגין הזמנת התקיפה של כמה אנשי תקשורת, מתאבד בתלייה בתא המעצר שלו.

דודו טופז יוצא מחקירה משטרתיתצילום: ניר קידר

13 בספטמבר: טייס חיל האוויר אסף רמון, בנו הבכור של האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון ז"ל, נהרג בהתרסקות מטוסו ליד חברון. אסף סיים את קורס הטיס כמצטיין במגמת מטוסי קרב, בדיוק כמו אביו.

25 בנובמבר: נתניהו מחליט להקפיא את הבנייה בהתחלויות ל-10 חודשים, בעקבות לחצים כבדים מצד ממשל אובמה. במהלך ההקפאה אמור להתחיל מו"מ ישיר בין הישראלים לפלסטינים, שאכן מתחדש בחודש ספטמבר 2010. למרות זאת המו"מ נפסק לאחר זמן קצר, בין היתר בעקבות סיום הקפאת הבנייה בהתנחלויות.

וגם זה קרה: האפיפיור בנדיקטוס ה-16 מבקר בישראל וברשות הפלסטינית; חמוש פורץ ל"בר נוער" בתל אביב, מועדון המהווה מקום מפגש ותמיכה לנוער הומו-לסבי, ורוצח 2. עד היום הוא לא נתפס; הוגש כתב אישום נגד אולמרט בבית המשפט המחוזי בתל אביב; הישראלית עדה יונת מקבלת פרס נובל בכימיה

2010

31 במאי: חיילי שייטת 13 משתלטים על משט של ספינות טורקיות לעזה. מטרת המשט, על פי מארגניו, היא להעביר סיוע הומניטרי לרצועת עזה ולשבור את הסגר הימי שהוטל עליה בעקבות השתלטות החמאס. במהלך השתלטות על אחת מספינות המשט, "המרמרה", חיילי השייטת הותקפו באלימות קשה ונאלצו להשתמש באש חיה כנגד המתפרעים. 9 טורקים נהרגו, וכמה חיילי צה"ל נפצעו. בעקבות המשט הידרדרו קשות יחסי ישראל וטורקיה, כשהאחרונה דורשת מישראל להתנצל על הרג אזרחיה. ישראל עומדת ב, והיחסים בין המדינות, שפעם היו בעלות ברית, נפגעו בצורה חסרת תקדים.

הפעילים על ספינת המרמרה מכים לוחם שייטת 13צילום: דו"צ

25 ביולי: אתר ההדלפות ויקיליקס מפרסם 90 אלף מסמכים סודיים על המלחמה שמנהלת ארה"ב באפגניסטאן ובעיראק. בחודש נובמבר הארגון מפרסם 250 אלף מסמכים דיפלומטים של משרד החוץ האמריקאי, בדרגות סיווג שונות. ההדלפה גורמת למבוכה רבה לאישים בכירים מכל העולם, ששחיותיהם האינטימיות עם דיפלומטים אמריקאיים הוצגו לעיני כל. ההדלפות התאפשרו לאחר שחייל זוטר בצבא ארה"ב, שהייתה לו גישה למסמכים, הדליף אותם לאתר ויקיליקס.

3 באוגוסט: תקרית קשה בגבול לבנון, לראשונה מאז מלחמת לבנון השנייה: כוח של צבא לבנון פותח באש על חיילי צה"ל סמוך לגדר הגבול, והורג את סא"ל (מיל') דב הררי. צה"ל משיב אש והורג 4 לבנונים. עם זאת, האירוע לא מידרדר מעבר לכך.

6 באוגוסט: ערוץ 2 חושף את , הנושא לוגו של משרד יחסי ציבור. המסמך מתווה דרך ליצירת תדמית חיובית לאלוף יואב גלנט, המועמד לרמטכ"לות, ויצירת תדמית שלילית לרמטכ"ל המכהן גבי אשכנזי ולמועמדים נוספים להחליפו. המשטרה מגלה שהמסמך מזויף ושהוא נכתב על ידי סא"ל (מיל') בועז הרפז. על פי טענות של גורמים שונים, הרפז הוא מקורב לגבי אשכנזי. חקירה פלילית נפתחה רק נגד הרפז בנוגע לזיוף המסמך. המסמך חשף את היחסים העכורים בין לשכת שר הביטחון ברק לבין לשכת הרמטכ"ל אשכנזי.

2 בדצמבר: השריפה הגדולה בתולדות המדינה פורצת ביערות הכרמל, ונמשכת 4 ימים. אוטובוס של 38 צוערי שב"ס נקלע בתוך האש, וכל נוסעיו נספו, כמו גם 6 שוטרים וכבאים שניסו לחלצם. בעקבות השריפה בוצעה רפורמה במערך הכבאות בישראל.

השריפה ביערות הכרמלצילום: גיל אליהו

וגם זה קרה: על פי פרסומים זרים, סוכני מוסד מחסלים את מחמוד אל מבחוח בדובאי, איש חמאס שהיה אחראי על העברות נשק מאיראן לעזה; 6 אנשי צוות אוויר ישראלי נהרגים בהתרסקות מסוק יסעור, במהלך תרגיל ברומניה; רעידת אדמה בעוצמה 7 פוקדת את מדינת האיטי באוקיינוס האטלנטי. נזקים עצומים נגרמים למדינה, ו-200 אלף בני אדם נהרגים; בהתרסקות מטוס הנשיאות הפולני ברוסיה נהרגים נשיא פולין, רעייתו, רמטכ"ל הצבא, שדרת הפיקוד הבכירה בצבא, שרים וחברי סנאט; חיילי צבא ארה"ב נסוגים מעיראק, 7 שנים אחרי הפלישה למדינה; מתחילה מכירת מחשב הלוח האשון בעולם, ה- iPad של אפל; ספרד זוכה באליפות העולם בכדורגל; 33 כורים צ’יליאניים, שהיו כלואים במכרה במשך 69 ימים, מחולצים בשלום ומרגשים את העולם כולו

2011

13 בינואר: נשיא תוניסיה זין אל- עאבדין בן עלי נס מהמדינה ומודח מהנשיאות, בעקבות מהומות שפרצו במדינה כמה שבועות קודם לכן. המפגינים מחו על שלטונו הדיקטטורי של בן עלי, השחיתות במדינה, העוני, האבטלה, חוסר חופש הביטוי ועוד. בעקבות המהומות בתוניסיה החל גל מהפכות ומהומות ברחבי העולם הערבי, המכונה "האביב הערבי". הפגנות, מהומות ועימותים אלימים פרצו במדינות רבות בעולם הערבי, כגון מצרים, סוריה, לוב, בחריין, כווית, מרוקו, תימן ועוד. כמעט בכולן דרשו המפגינים את התפטרותו של ראש המדינה. המהומות במצרים הביאו להדחתו של נשיא מצרים חוסני מובארק; בתימן עזב את המדינה הנשיא עבדאללה סלאח, אך ; בלוב פרצה מלחמת אזרחים בין תומכי השליט מועמר קדאפי לבין מורדים בשלטונו, מלחמה שהביאה להדחתו של קדאפי ולהקמת ממשל זמני; בסוריה, נהרגו עד עתה 3,000 מפגינים מאש כוחות הביטחון, והנשיא בשאר אל אסד עדיין מחזיק בכסאו.

האביב הערבי במצריםצילום: אי-פי

1 בפברואר: מינוי של יואב גלנט, שהוכרז כרמטכ"ל הבא של צה"ל לאחר גבי אשכנזי, מבוטל. זאת, בעקבות האשמות נגדו שהשתלט באופן בלתי חוקי על קרקעות במושב עמיקם בו הוא מתגורר, ולאחר שמבקר המדינה מפרסם את ממצאי בדיקתו בפרשה, בה הוא טוען כי גלנט לא אמר אמת בתצהירים עליהם חתם. במקומו ממונה בני גנץ, שמכהן עד היום כרמטכ"ל.

11 במארס: מהגדה המערבית חודרים להתנחלות איתמר, ורוצחים בדקירות סכין חמישה מבני משפחת פוגל: ההורים ושלושת ילדיהם, בינהם ילד בן 3 ותינוקת בת 4 חודשים.

חודשי הקיץ: מחאה חברתית פוקדת את ישראל, לאחר שכמה סטודנטים מקימים אוהלים בשדרות רוטשילד בתל אביב, במחאה על מחסור בדיור ועל שכר הדירה המאמיר. במהרה צצו "ערי אוהלים" בכל רחבי הארץ, ואלפי מפגינים יצאו לכמה הפגנות כל הארץ. בשיא המחאה . למפגינים לא היו דרישות ממוקדות, אלא דרישה רחבה לצדק חברתי ושינויים בכלכלה הישראלית.

הפגנת המיליון בקיץ שעבר

18 אוגוסט: 8 ישראלים נהרגים בסדרת פיגועים משולבת שמבצעים מחבלים פלסטינים שיצאו מרצועת עזה, עברו בסיני וחדרו לישראל.

23 בספמטבר: יו"ר הרשות אבו מאזן מגיש בקשה רשמית למועצת הביטחון של האו"ם, להכרה במדינה פלסטינית עצמאית. ההצבעה הרשמית עדיין לא התקיימה, אך ארה"ב הודיעה שתטיל עליה וטו. אם הדבר אכן יקרה, אבו מאזן יפנה לעצרת הכללית של האו"ם בבקשה להכיר במדינה פלסטינית עצמאית, שם ההצעה עשויה לזכות ברוב עצום. אם זאת, לעצרת הכללית אין סמכות להכריז על הרשות הפלסטינית כמדינה עצמאית.

וגם זה קרה: מערכת ההגנה כיפת ברזל, שנועדה ליירט רקטות קצרות טווח, נכנסת לפעולה, ומיירטת לראשונה רקטה שנורתה מכיוון רצועת עזה; הרכבת הקלה בירושלים מתחילה לפעול, לאחר 9 שנות הקמה; גלי צונאמי ביפן גורמים למותם של 14 אלף בני אדם. בנוסף, כורים גרעיניים במדינה נפגעו בצורה קשה, ואסון גרעיני פקד את המדינה; הקומנדו האמריקאי מחסל את אוסמה בן לאדן בפקיסטן; יורש העצר הבריטי, הנסיך ויליאם, מתחתן עם בחירת ליבו קייט מידלטון; מדינה חדשה מכריזה על עצמאותה וזוכה בהכרת העולם: דרום סודאן.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ