המתווך הגרמני: "איני רגוע, איראן עלולה לטרפד את השחרור"

בתדרוך בברלין שפרטיו נודעו ל"הארץ" אמר גרהארד קונרד כי המצב עדיין נפיץ בכל הנוגע לעסקה. הוא הוסיף כי האביב הערבי עיכב את המהלך

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

המתווך הגרמני וקצין המודיעין הגרמני גרהארד קונרד העניק לפני שעה קלה במטה הביון הגרמני בברלין תדרוך לקבוצה נבחרת של עיתונאים גרמנים לענייני ביטחון, שבה הסביר את המעורבות של גרמניה בעסקה להחזרתו של גלעד שליט. יחד עמו השתתף בפגישה גם ראש שירות הביון הב.נ.ד ארנסט אורלאו. בפגישה הם הביעו את סיפוקם מהעסקה, ומתרומתם לה, אך יחד עם זאת היו זהירים והדגישו כי עד שהעסקה לא תבוצע בשטח, הם עדיין לא רגועים, והמצב כהגדרתם - נפיץ. הם הזכירו במיוחד את חששם כי איראן עלולה לנקוט בצעדים כדי לטרפד את ביצוע העסקה. לדבריהם, איראן, לה יש השפעה גדולה על החמאס, אינה מרוצה מהעסקה, והזכירו את המתיחות של הימים האחרונים על רקע חשיפת הקשר האיראני לפגוע בשגרירות ישראל בוושינגטון ובשגריר סעודיה בארה"ב.

אורלאו סייע לישראל בתיווך בעסקת החילופים של אלחנן טטנבאום עם החיזבאללה ב-2004. קונרד ואורלאו סיפרו גם כי הם קיוו מאוד והיה סיכוי טוב להגיע להסכם כבר בסוף 2010, אך הסכם זה לא הושג. הם ייחסו זאת למהפכות בעולם הערבי, ובמיוחד למשבר במצרים. בהקשר זה יצוין כי מקורות ישראליים העריכו כי אחת הסיבות לכך שהעסקה לא יצאה אל הפועל לפני כחצי שנה, היתה דווקא בשל החלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לא לעשות את הוויתורים הנדרשים, ושעליהם הוא הסכים עתה. בעקבות זאת גם עזב המתווך חגי הדס את תפקידו והוחלף בדוד מידן.

האם העסקה תצא לפועל כסדרה? חוו דעתכם/ן בפייסבוק

אף שקונרד ואורלאו לא אמרו זאת במפורש, הרושם שנוצר מדבריהם היה כי האביב הערבי והמשבר במצרים פגעו בקשרים שלהם ושל הב.נ.ד עם בכירי המשטר הישן בקהיר, ובמיוחד עם הממונה על שירותי המודיעין, הגנרל עומר סולימאן, שהוחלף מאז על ידי הגנרל מוראד מוואפי. הם הודו בחצי פה כי למעשה על רקע זה, שבו נפגעו ערוצי התקשורת שלהם, חלקם במגעים צומצם, ומאותו שלב, הגורם המרכזי והדומיננטי היתה מצרים.

קונרד, באמצע שנות ה-50 לחייו, הוא קצין ביון ותיק, דרגתו מקבילה לקולונל, והוא עובד באגף המזרח התיכון של ארגון הביון הגרמני. אם כי לצורך מעמדו הרשמי במגעים, תפקידו הוגדר כ"פרילנסר". הדבר נעשה כדי לא ליצור זיקה ישירה ורשמית בין תפקידו בב.נ.ד למעורבותו במשא ומתן. זאת משום שממשלת גרמניה אינה מכירה בחמאס ואינה מנהלת עמו קשרים. הוא פועל בזירה זו כבר כחמש שנים, בעקבות מלחמת לבנון השנייה, וסייע בתיווך בין ישראל לחיזבאללה, שהוביל במאי 2008 להחזרת גופותיהם של אלדד רגב ואהוד גולדווסר. הוא לא היה מעורב באותה עת במגעים שניהל הנציג הישראלי למשא ומתן, עופר דקל, עם החמאס, ואולם, מאוחר יותר, כשדקל הוחלף על ידי חגי הדס, כנציגו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למגעים, הוחזר קונרד לתמונת המשא ומתן.

בעברו היה קונרד נציג הב.נ.ד, תחת כיסוי דיפלומטי, בסוריה, עם אחריות גם ללבנון. בעת שהותו בדמשק הוא התוודע לכמה ממנהיגי החמאס, ובראשם חאלד משעל, וגם לאנשי החיזבאללה, ואף נפגש עם מזכ"ל הארגון חסן נסראללה. הוא דובר ערבית. ההערכה היא כי זהו כנראה תפקידו האחרון לפני פרישתו מהב.נ.ד. יש סבירות גבוהה גם כי הוא יגיע לישראל כדי להיות נוכח בטקס קבלת הפנים שייערך בבסיס חיל האוויר עם שובו של גלעד שליט. אם כי אין ודאות ולא ניתן אישור רשמי לכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ