עסקת שליט |

הערב ייסגרו פרטי העסקה האחרונים

הפרטים האחרונים בנוגע למקום ומועד שחרורו של שליט יסוכמו הערב בקהיר; בחמאס דרשו במהלך היום לשחרר אסירות נוספות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מקור מצרי בכיר אמר לעיתון אל-חיאת היוצא לאור בלונדון כי היום (שבת) תתקיים ישיבה מכרעת בין נציגי ישראל לחמאס בתיווך מצרי בה יסוכמו הפרטים האחרונים הנוגעים לעסקת חילופי השבויים. לדבריו, בפגישה יסוכם המועד המדויק לביצוע העסקה והמקום אליו יועבר שליט. לטענתו, החייל החטוף לא יועבר למצרים דרך מעבר רפיח.

אתמול נודע כי למרות סגירת פרטי העסקה לחמאס התברר כי בבתי הסוהר בישראל יש יותר מ-27 אסירות ביטחוניות ולכן נעשים מאמצים לצרף את כולן, 35 בסך הכל, למסגרת ההסכם. ל"הארץ" נודע כי חמאס ביקש מגורמים המעורים בפרטי האסירים להעביר אליו רשימות עם פירוט של שנת המעצר והעונש על מנת להביא לשחרורן.

בנוסף, גורמים מצריים מעריכים כי שליט לא יגיע לקהיר בשל סיבות ביטחוניות. לדבריהם, ישראל סירבה שהחייל החטוף ובני משפחתו ייפגשו לראשונה בבירת מצרים.

אמהות פלסטיניות מפגינות לשחרור בניהם, אתמולצילום: רויטרס

הבכיר המצרי סיפר עוד על שלבי ההתקדמות בדרך לחתימה על העסקה. לדבריו, פריצת הדרך במשא ומתן התרחשה בתחילת אוגוסט. הוא הוסיף כי ביום האחרון שלפני ההודעה על השגת ההסכם התקיים משא ומתן מרתוני שנמשך 24 שעות ברציפות.

הוא סיפר גם שישראל הטילה וטו על שמותיהם של כמה אסירים ובראשם מרוואן ברגותי ואחמד סאדעת. לדבריו, המצרים והחמאס כאחד נלחמו עד הדקה האחרונה כדי שברגותי ייכלל בעסקה אולם הישראלים אמרו שהדבר לא יתאפשר מכיוון ששחרורו מחייב החלטה מדינית נפרדת של הקבינט.

בנוגע לשלב השני של העסקה אמר הגורם כי מצרים התעקשה ש-550 המשוחררים יהיו אסירים ביטחוניים ולא פליליים - כאלו הסובלים ממצב בריאותי לא טוב ושנעצרו לפני שנת 2000. אך בכל מקרה הוא הבהיר כי ישראל היא זו שתקבע את שמות המשוחררים.

לפי הגורם המצרי, תוצאה אפשרית של ההסכם בין הצדדים עשויה להיות הקלת המצור על עזה. לדבריו, הקלה כזאת תלויה בצעדי הפלסטינים ברצועת עזה. גם פתיחת המעברים עשויה להתרחש אם החמאס יסכים לשובם של המשקיפים הבינלאומיים ונציגי הנשיאות הפלסטינים.

במקביל לסגירת הפרטים האחרונים של המשא ומתן, לבית משפחת שליט במצפה הילה ממשיכים להגיע פעילים וחברים רבים לאורך כל סוף השבוע ובבית שוררת אווירה של שמחה וחגיגה, להבדיל מחמש השנים האחרונות. במשפחה נערכים לקבלת הפנים לגלעד בהמשך השבוע.

היישוב השקט בו מתגוררים בני המשפחה הפך מאז השגת ההסכם ליעד תיירותי אליו מגיעים מטיילים מהאזור. הסקרנים הרבים מגיעים לפתח הבית ומצטלמים. אתמול הניף נועם שליט, אביו של גלעד את דגל ישראל על גג הבית, שנתיים לאחר שהסירו במחאה על הקיפאון במגעים לשחרור בנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ