יהונתן ליס
יהונתן ליס

משרד הביטחון צפוי להכיר בגלעד שליט כנכה צה"ל מיד עם חזרתו לארץ בהליך תקדימי, מבלי לדרוש ממנו הוכחות לפגיעה נפשית במהלך שהותו בשבי. שליט צפוי להשתחרר מהשבי ביום שלישי הקרוב במסגרת עסקת שבויים עם החמאס לאחר 5 שנים בעזה.

עד היום נהלי המשרד קבעו כי פדוי שבי שמבקש להיות מוכר כנכה צה"ל, היה מחויב להגיש בקשה להכרה מאגף השיקום של משרד הביטחון ולהוכיח כי הוא סובל מפוסט טראומה או ממחלה אחרת שהתפתחה במהלך שהותו בשבי או לאחריה. המהלך יחסוך לשליט את הביורוקרטיה הממושכת הנלווית כיום להליך ההכרה בחייל צה"ל כפגוע נפש.

שליט יהיה השבוי הישראלי הראשון ש"ייהנה" משינוי המדיניות במשרד הביטחון ולפיה כל פדוי שבי ישראלי מעתה ואילך יוכר כנכה צה"ל באופן אוטומטי, מבלי שיידרש להוכיח את הנזק שנגרם לו.

ח"כ ישראל חסון (קדימה) העומד בשנתיים האחרונות בראש הצוות בוועדת החוץ והביטחון לבחינת תפקודו של אגף השיקום במשרד הביטחון, הודה היום למנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (במיל') אודי שני, על שקיבל את ההחלטה התקדימית והוסיף כי "ההחלטה תאפשר לנו כמדינה וכאזרחים לתת את המינימום המתבקש לכל אותם לוחמים שחזרו מהשבי בכדי שיוכלו לשוב ולתפקד באופן נורמאלי".

עוד כתב ח"כ חסון כי "זו חובתנו המוסרית לעזור לחוזרים מהשבי. אין זה ראוי שפדוי יאלץ להילחם פעם נוספת לאחר שחזר מהשבי, הפעם על זכויותיו הבסיסיות, מול ועדות בירוקרטיות בכדי להוכיח שהוא אכן ראוי להיות מוגדר כנכה".

גלעד שליט בקלטת מ-2009

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ