2 מהמורשעים בלינץ' ישוחררו, האחראי העיקרי יוותר בכלא

עזיז צאלחה, שנופף מבניין המשטרה ברמאללה באוקטובר 2000 כשידיו מגואלות בדם, ישוחרר. השוטר שהוביל את החיילים אל מותם ישאר במאסר

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

שניים ממבצעי הלינץ' ברמאללה ב-12 אוקטובר 2000 ישוחררו בעסקת שליט, כך עולה מרשימת האסירים שפרסם אמש (ראשון) השב"ס. בלינץ' נרצחו יוסף אברהמי, בן 38 מפתח תקוה, וואדים נורז'יץ בן 33, מאור עקיבא, בידי המון במבנה משטרת רמאללה, לאחר שנכנסו בטעות לעיר.

בין המשוחררים נמצא האסיר שהתפרסם בכך שנופף מחלון תחנת המשטרה ברמאללה כשידיו מגואלות מדם. עזיז צאלחה, שהיה בן 20 בעת ביצוע הלינץ', נעצר בשנת 2001 ונגזר עליו מאסר עולם. הוא הגיע אל תחנת המשטרה לאחר ששמע שהחיילים שם, ונכנס למבנה דרך החלון. צלאחה עבר בין החדרים, וראה את רב"ט ואדים נורז'יץ ז"ל שוכב על בטנו, בעוד 15 אנשים בועטים בו ובגבו נעוצה סכין. הוא שלף את הסכין ודקר את נורזיץ' שלוש פעמים, בשל כך ידיו מלאו דם. לאחר מכן ניגש לחלון ונופף להמון.

בית המשפט גזר על צלאחה מאסר עולם. נשיא בתי המשפט הצבאיים, אל"מ שאול גורדון, כתב בערעור: "בפרשה זו התגלה המין האנושי באחד מרגעיו השפלים ביותר, וצלם האנוש לבש לרגע פני חיית-טרף נטולת כל עכבות. זיק של חמלה, קמצוץ של אנושיות, גרגר של רחמים לא נמצאו אותו היום בעיר רמאללה. ליקוי מאורות אשר הפך באחת בני-אדם לאספסוף צמא-דם".

עוד נכתב בערעור: "אין בספר החוקים עונש אשר בכוחו לגמול לצלאחה ולחבריו על מעשיהם, וכל שנותר לנו הוא להרחיק את צלאחה ושכמותו, לכל ימי חייהם, מן החברה האנושית, אותה חברה אשר את ערכיה הבסיסיים ביותר רמסו ברגל גסה. הוא יוותר מאחורי סורג ובריח לכל ימי חייו".

המשוחרר השני הוא ראמי אברהים, שבעת הלינץ' בעט ארבע פעמים בכתפו של אחד החיילים, וכן קרא להמונים להיכנס לתחנה להשתתף בלינץ'. הוא נעצר בנובמבר 2006 ונגזרו עליו 40 שנות מאסר. עד כה ריצה אברהים רק 10% מהעונש.

השוטר שהוביל את החיילים לתחנת המשטרה, ראאד שייך, לא ישוחרר במסגרת העסקה. שייך הכה את נורז'יץ בראשו עם מוט ברזל. שניים מתוך שלושת השופטים במשפטו ביקשו לגזור עליו עונש מוות, אולם לבסוף נגזר עליו מאסר עולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ