ערוצי הטלוויזיה סיכמו לשמור על פרטיות משפחת שליט

מלחמות התקשורת: ערוצים 2 ו-10 גיבשו אמנה על פיה ישמרו העיתונאים והצלמים מרחק מבית המשפחה, ויימנעו מצילומים חודרניים וחטטניים

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים42
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

חברות החדשות של הערוצים 2 ו-10 עמלו ביממה האחרונה על גיבושה של אמנה באשר לסיקור העסקה לשחרור גלעד שליט. על פי אותה אמנה, ישמרו העיתונאים והצלמים מרחק מבית המשפחה, ימנעו מצילומים חודרניים וחטטניים וכן מכיוון מצלמות הישר לבית המשפחה. על הימנעות דומה הכריז גם הערוץ הראשון, שהודיע על כוונתו לשמור על העקרונות האתיים שנוסחו עבור סיקור החדשות ברשות במסמך נקדי, הקוד האתי של רשות השידור.

עם זאת, את משפחת שליט יתעדו מקרוב הבמאית טל גורן והמפיקה תמר פרוס, שליוו את המשפחה מאז חטיפתו של גלעד, וממשיכות ללוות אותם ביתר שאת בימים האחרונים, ובמיוחד את אם המשפחה, אביבה. גורן ופרוס צפויות להיות המתעדות היחידות שיהיו נוכחת עם הגעתו של גלעד לביתו. גורן ציינה עם זאת כי התמונות שהן יצלמו, לצד אלו שכבר צילמו, לא בהכרח ייחשפו לציבור. "אנו מתעדת את המשפחה בשביל המשפחה", הסבירה אתמול ל"הארץ", "והמטרה היא לתעד כדי להראות לגלעד. יכול להיות שחומרים האלו יגנזו ולא ייחשפו לעולם".

נועם שליט מדבר עם כתבים סמוך לביתו במצפה הילה, שלשוםצילום: חגי פריד

בדצמבר 2009 שודר בערוץ 10 סרטן של גורן ותמר פרוס "משפחה בשבי", שבו תיעדו את היומיום של בני הזוג שליט במאבק לשחרור בנם מאז חטיפתו. גם אחרי שידור הסרט הוסיפו כאמור גורן ופרוס לעקוב אחרי המשפחה, והן היחידות שזכתו לאמונם ולקרבתם. "שום דבר לא יצא בלי אישורה של המשפחה", הסבירה גורן, "ובטח לא בזמן הקרוב. אני לא עיתונאית, ולא פועלת ממניעים של עיתונאי, אלא כדי ליצור אלבום משפחתי. זה לא רלוונטי לגופי השידור שמעוניינים בחומרים עכשיו. לא מכרתי את הסרט ואני לא במשא ומתן למכירה".

גם בתקשורת העולמית ניכרת התעניינות רבה בעסקת שליט, עליה ניתן ללמוד בין היתר ממספרם יוצא הדופן של צוותי התקשורת - מפיקים, צלמים ועיתונאים - שהגיעו לארץ בימים האחרונים.

על פי נתוני לשכת העיתונות הממשלתית, האחראית לקשר בין העיתונות הזרה למוסדות המדינה, את 2,000 העיתונאים הזרים ששוהים בארץ באופן קבוע, יתגברו לפחות 250 עיתונאים נוספים, שחלקם כבר הגיעו לארץ בימים האחרונים. רק אתמול פנו ללע"מ 15 עיתונאים מכלי תקשורת מרכזיים, בהם רשתות השידור CBS, BBC ו-CNN, העיתונים "בילד" הגרמני, "הגארדיאן" הבריטי, "לה רפובליקה" האיטלקי ו"הוושינגטון פוסט" האמריקאי. בשל מספרם הגבוה של העיתונאים, פועלים משרדי לע"מ גם במשך חופשת חול המועד.

בדרך כלל הכתבים הזרים הזמניים, שמגיעים לישראל לסיקור של אירוע מסויים, לא מתאמים את הגעתם מול לע"מ ולכן את האינדיקציות האמיתיות קיבלנו אתמול ונקבל היום ומחר", הסביר אמש ל"הארץ" מנכ"ל לע"מ, אורן הלמן, וציין עם זאת כי "כבר קיבלנו מספר רב של פניות מכלי תקשורת זרים בשבוע שעבר והבנו שיש עניין רב בסיקור האירוע". לדבריו, עיקר ההתעניינות מגיע מכיוונן של רשתות תקשורת גרמניות, צרפתיות ואמריקאיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ