שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
בדרך הביתה

בג"ץ דחה את העתירות נגד העסקה; גלעד שליט ישוב הבוקר לישראל

בתום יום דיונים סוער קבע בג"ץ כי אין פסול בהחלטת הדרג המדיני לשחרר את האסירים הפלסטינים והסיר את המחסום האחרון בפני החזרתו של החייל השבוי

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניר חסון
ניר חסון

בג"ץ דחה אמש (שני) את העתירות שהוגשו נגד העסקה לשחרורו של גלעד שליט, עליה חתמה בשבוע שעבר ממשלת ישראל. בפסק הדין נכתב כי החלטות מסוג זה מקומן בממשלה ולא בבית המשפט. לאחר ההחלטה, מתחילים בשירות בתי הסוהר בהכנות האחרונות לשחרור האסירים. עד הבוקר יוכנו כל האסירים הפלסטינים ליציאה מכלא קציעות, ואילו האסירות והכלואים בעלי האזרחות הישראלית ליציאה מכלא השרון.

בפסק הדין כתבה השופטת ביניש כי הדיון היום היה "אחד הדיונים הטעונים והמטלטלים שבאו בפני בית משפט זה. אין ספק, כי על פי החלטת הממשלה ישוחרר מספר רב ביותר של מחבלים, אשר יצאו לחופשי בלי לסיים את ריצוי עונשם. מרביתם רוצחים נתעבים שידיהם מגואלות בדם מאות קרבנות, אזרחים תמימים, נשים וטף, זקנים וצעירים שנקלעו לזירת הפיגועים בשנים הקשות בהן נאבקה ישראל בטרור האכזרי".

יחד עם זאת, כתבה נשיאת בית המשפט העליון כי "ההכרעה בשאלות המתעוררות במקרה שלפנינו, המערבת שיקולי ביטחון, שיקולי מוסר ושיקולים ערכיים, מסורה בעיקרה לרשות המבצעת – הממשלה הנבחרת. עתה, אולי יותר מבעבר, ברור כי בשעות אלה תלוי גורלו של גלעד שליט וכל שינוי בהסכם עלול לסכל את הוצאת ההסכם לפועל ואף עלול לסכן את חייו של גלעד. בנסיבות אלה, לא מצאנו כי יש בידינו להתערב בהחלטת הממשלה. אשר על כן, העתירות נידחות", כך על פי פסק הדין.

8 מתוך 8 |
נשים עזתיות על רקע ציור של גלעד שליט בעזה
1 מתוך 8 |
גלעד שליטצילום: באדיבות משפחת שליט
2 מתוך 8 |
שבואל סחיווסחורדר בבית המשפט העליון, היום

260 אסירים תושבי עזה יעלו החל מ-6 בבוקר על אוטובוסים שיעדם הוא מעבר כרם שלום, שם יעברו דרך מעבר רפיח למצרים ומשם לרצועת עזה. 40 אסירים נוספים שמיועדים לגירוש יעשו את הדרך לקהיר. במקביל, 100 אסירים שהינם תושבי הגדה, השוהים במתקן עופר, יועלו על אוטובוסים שעתידים לצאת לכיוון הרשות הפלסטינית דרך ביתונייא. לתחנת המשטרה במעלה אדומים יגיעו 14 תושבי מזרח ירושלים ושני ערבים ישראלים תושבי לוד.

לאחר שגלעד שליט יועבר מרפיח העזתית לזו המצרית ייצא האוטובוס הראשון מכרם שלום למצרים, וכך גם האוטובוס הראשון ממתקן עופר לעבר ביתונייא.

בשלב זה עתיד שליט לעבור ממצרים לישראל. עם הגיעו לבסיס צבאי הוא יעבור בדיקה רפואית ראשונית וזיהוי, וישוחח בטלפון עם הוריו. האוטובוסים הנותרים של האסירים יצאו בשלב זה ליעדם.

מהבסיס הצבאי צפוי גלעד לעבור לבסיס חיל האוויר תל נוף, שם יפגוש לראשונה את משפחתו ויתקבל על ידי ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל. בשלב זה צפוי שליט לעבור בדיקות רפואיות מקיפות.

משפחת שליט תוטס בשלב זה במסוק לכפר ורדים, ומשם תצא בשיירה לעבר ביתם במצפה הילה. ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון ברק והרמטכ"ל גנץ יקיימו מסיבת עיתונאים בבסיס חיל האוויר בתל נוף.

קבלת פנים לאסירים שישוחררו בגדה המערבית תתקיים בהשתתפותו של יו"ר הרשות מחמוד עבאס. חאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס ואבו מרזוק יקיימו קבלת פנים בקהיר לאסירים שיגורשו לחו"ל.

הדיון המתוח בעתירות שהוגשו לבית המשפט החל בשעות הצהריים ונקטע כמה פעמים כשבני משפחות של קורבנות טרור המתנגדים לעסקה התפרצו בקריאות ביניים נגד שחרור רוצחי קרוביהם.

נועם שליט, אביו של החייל השבוי, שבחר להגיע לבית המשפט כצד בעתירה, הותקף מילולית עם תום הדיון על ידי כמה מבני משפחות העותרים כמה שצעקו לעברו קריאות כמו, "אנחנו מקווים שתסתכל בעיניים גם להרוגים הבאים", "תתבייש לך", "שים סרט שחור על הבית שלך, לפחות תתנהג כאילו אכפת לך".

מאיר סחיווסחורדר, אחד העותרים אמר בתום הדיון כי "היום השמח שלו הוא לא שמח, הוא כניעה של המדינה. שלא יגיד שהוא רוצה שקט מהתקשורת אחרי שהוא בא לפה בגלל התקשורת. יש לו מערכת קמפיין משומנת. הכאב של נועם שליט בכלל לא דומה לכאב שלנו. כל שביב מידע מהבן שלו נוטע בו תקווה. אני יכול לדבר עם אבא שלי? אני יכול לדבר עם אחותי הקטנה שנרצחה בגיל שנתיים?"

אחיו, שבואל, שנעצר בשבוע שעבר לאחר שהשחית את האנדרטה לזכרו של יצחק רבין בתל אביב התפרע במסדרונות בית המשפט בתום הדיון וצעק כי "אם הממשלה לא מסוגלת לבצע תג מחיר אני אבצע אותו בעצמי. לא הניתן לטרוריסטים לצאת מגבולות הארץ. אם בית המשפט לא יבצע תג מחיר שיפוטי - אז יש לי את הצידוק והסמכות, גם מבית הדין בהאג יש לבצע את תג המחיר הזה".

נועם שליט, אותו ביקרו חלק ממשפחות קורבנות הטרור על עצם הגעתו לדיון בירושלים אמר כי"ליבנו היום עם המשפחות השכולות. גם אנחנו משפחה שכולה ואנחנו גם יודעים שיש משפחות שכולות שתומכות בעסקה. זו עסקה קשה. היינו מאושרים אם גלעד היה משתחרר בדרך אחרת, אבל לצערי מדינת ישראל לא השכילה לייצר מנופי לחץ שיביאו לשיחרורו".

שליט הוסיף ואמר כי "אני מצר על כל שהמשפחות השכולות לא היו איתנו כשניסינו להפעיל לחץ על ממשלת ישראל והחמאס ולעצור את משאיות הכסף והסחורה. אי ביצוע העסקה לא יחזיר את היקירים שנרצחו ומצד שני זה יגזור את גורלו של גלעד למוות. כל דחייה, כל הוצאת לבנה אחת מהעסקה עלולה לגזור את גורלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ