שחרור גלעד שליט: דקה אחר דקה

מאוטובוס האסירים הראשון שיצא מכלא קציעות ועד לכניסתו של שליט לביתו במצפה הילה - כל אירועי היום

הארץ
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ

17:11: גלעד שליט נכנס לביתו

17:01: מאות מקבלים את פניו של גלעד שליט בעודו עושה את דרכו בשיירה מאובטחת

16:58: גלעד שליט ומשפחתו החלו בנסיעה מן המסוק לעבר ביתם 

16:53: המסוק שנושא את גלעד שליט ומשפחתו נחת סמוך למצפה הילה

16:10: גלעד שליט ובני משפחתו המריאו לביתם בליווי רופא. מאות ממתינים לחזרתו במצפה הילה (אילן ליאור ורויטל חובל)

15:52: גלעד שליט ומשפחתו יטוסו בתוך זמן קצר במסוק צה"ל לביתם שבמצפה הילה (אילן ליאור)

15:25: גלעד שליט צפוי לטוס לביתו בליווי צוות רפואי בשעה הקרובה (אילן ליאור)

15:03: בחצי השעה הקרובה יוחלט האם לשחרר את גלעד שליט לביתו היום או לא. קיים סיכוי ששליט יאושפז בבית חולים (אילן ליאור)

14:32: דובר צה"ל: גלעד לא חש בטוב במהלך הטיסה. לא ברור מתי ישוב לביתו. כרגע הוא עובר בדיקות רפואיות מקיפות

14:25: דובר צה"ל במסיבת עיתונאים בבסיס תל נוף: הרמטכ"ל אמר לגלעד שהוא אמיץ וגיבור. צה"ל וכל מפקדיו וחייליו גאים בעמידה ובנחישות של גלעד

13:30: שר הביטחון אהוד ברק בירך על שחרור שליט ואמר כי "כמפקדיו של גלעד וכממשלת ישראל היה עלינו לעשות הכל כדי להשיבו הביתה, גם במחיר כואב אך לא בכל מחיר, וזאת עשינו היום". גם הרמטכ"ל בני גנץ השתתף במסיבת העיתונאים ובירך על חזרתו ארצה (אילן ליאור)

13:25: רה"מ בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים בבסיס חיל האוויר בתל-נוף: "ביום הזה כולנו מאוחדים בשמחה ובכאב. גם אם המחיר צומצם הוא עדיין כבד. אני מאמין שערבות הדדית אינה רק סיסמה אלא אחת מאבני היסוד של קיומנו כאן...ושבו בנים לגבולם" (אילן ליאור)

13:12: במאהל שליט בירושלים הורידו את שלט מניין הימים בהם שהה גלעד שליט בשבי החמאס (עוז רוזנברג)

13:08: ראש הממשלה בנימין נתניהו פגש את גלעד שליט כשנחת בבסיס חיל האוויר. לשליט בעת שירד מהמסוק אמר לו נתניהו: "שלום גלעד, ברוך שובך למדינת ישראל. כמה טוב שבאת הביתה". להורי שליט אמר רה"מ: החזרתי את הילד (ברק רביד)

12:46: מסוק צה"ל עליו גלעד שליט נחת בבסיס תל נוף בדרך למפגש עם משפחתו (אילן ליאור)

12:32: הנשיא פרס נפגש עם גראהרד קונרד, המתווך הגרמני בעסקת שליט, והודה לו באופן אישי במגעים לעסקת שליט: "אתה הנחת את היסודות לעסקה" (יוסי מלמן)

12:20: דובר צה"ל: הושלמה העברת האסירים לשטחי הגדה ועזה (אנשיל פפר)

12:19: גלעד שליט עושה את דרכו במסוק מכרם שלום לבסיס תל נוף, שם יפגוש את משפחתו ואת ראש הממשלה (עמוס הראל)

12:07: מאות תושבי הכפר אבטן שבין שפרעם לחיפה יצאו לכביש הראשי בכפר גדי לקבל את פניו של האסיר עלי עומרייה שאמר: אני שמח מאוד על השחרור, אבל השמחה לא שלימה כי השארנו מאחור רבים מחברינו האסירים שנמצאים מאחורי סורג ובריח יותר מ-25 שנה (ג'קי חורי)

12:00: בדקות הקרובות ימריא מסוק היסעור ועליו גלעד שליט המריא בדרכו לבסיס חיל האוויר בתל נוף שם יפגש עם משפחתו ועם ראש הממשלה (אנשיל פפר)

11:57: במצפה הילה נטעו עצים בכניסה ליישוב לכבוד חזרתו של גלעד שליט (ג'קי חורי)

11:50: דובר צה"ל: מבדיקה רפואית ראשונית עולה כי מצבו של גלעד שליט טוב ותקין פרט לכך שהוא סובל מתזונה לקויה ומחוסר חשיפה לשמש. הוא יועבר במסוק לתל נוף וייפגש עם משפחתו. עם סיום התהליך הבדיקות בתל נוף הוא ימשיך לביתו בטיסה

11:38: רה"מ, שר הביטחון והרטמכ"ל צפו בראיון שהעניק גלעד שליט בחדר המצב בבסיס תל נוף. משפחתו צפתה בראיון בחדר נפרד (אילן ליאור) 

11:31: שלושה אסירים בעלי אזרחות ישראלית השתחררו בכלא מגידו. אחד האסירים, סמי יונסג: "מברוק למשפחת שליט, שמח בשביל הוריו, אני מתרגש מאוד ביום הזה. אני מאחל לילדים שלנו שיגיעו לשלום" (אלי אשכנזי)

11:26: הושלמה העברת האסירים מכלא עופר לגדה המערבית (יניב קובוביץ)

11:20: שליט שוחח עם הוריו שממתינים לו בבסיס חיל האוויר בתל נוף

11:12: גלעד שליט עובר בשעה זו בדיקות רפואיות בישראל (אנשיל פפר)

11:10: גלעד שליט בראיון לטלוויזיה המצרית: "אני מאוד נרגש. הרבה זמן לא ראיתי אנשים. התגעגעתי למשפחה שלי. התגעגעתי לפגוש אנשים ולדבר איתם. הלקחים הם שאפשר היה להגיע לעסקה בזמן קצר יותר"

11:04: דובר צה"ל הודיע רשמית: גלעד שליט נמצא בשטח ישראל, והוא בדרכו לבסיס תל נוף שם ייפגש עם משפחתו.

10:50: שליט מועבר משטח מצרים אל שטח ישראל על ידי צוות צה"ל שקיבל את פניו במצרים. ברגע שתסתיים העברתו ימסור דובר צה"ל הודעה רשמית (אנשיל פפר)

10:33: משפחת שליט צפתה לבדה בחדר בבסיס תל נוף בתמונות הראשונות של גלעד (אילן ליאור)

10:30: תמונתו הראשונה של שליט צולמה בטרמינל במעבר רפיח שם המתין במשך שעתיים בשל העיכוב בביצוע העסקה. מאחוריו נראה אחמד ג'עברי, ראש הזרוע הצבאית של החמאס

10:23: הטלוויזיה המצרית פרסמה וידאו ובו נראה שליט מובא על ידי החמאס לידי המצרים

10:20: שליט מועבר ממעבר רפיח אל הצוות הישראלי שממתין לו בשטח מצרים; משם יועבר תוך זמן קצר למעבר כרם שלום (כרם שלום)

10:17: בצה"ל מאשרים כי גלעד שליט עושה דרכו לצד הישראלי של כרם שלום: "הלך על שתי רגליים ונראה בריא ושלם" (אנשיל פפר)

10:07: החמאס מאשר כי כל האסירים הועברו למצרים (ג'קי חורי)

10:00: דיווח במצרים: המצרים הסכימו לקלוט את אמנה מונה, שסירבה להיכנס לעזה. ישנה אפשרות שתגורש למדינה אחרת (ג'קי חורי)

09:54: רה"מ למשפחת נתניהו: "אני שמח שהגענו ליום הזה. עוד זמן קצר גלעד חוזר אליכם". נתניהו סיפר למשפחה כי הנחה להעביר למשפחה את תמונתו של גלעד בהקדם האפשרי (ברק רביד)

09:52: גורם צבאי: העסקה ממשיכה לשלב הבא אחרי שהאסירות הסרבניות שוכנעו לעבור לרצועת עזה (אנשיל פפר)

09:42: קבוצת אסירים ראשונה עברה לידי המצרים (די-פי-אי)

09:41: דיווח במצרים: שליט דיבר ערבית שוטפת ולא נזקק למתרגם בעת העברתו למצרים

09:37: רה"מ נתניהו הגיע לבסיס חיל האוויר בתל נוף ונפגש עם משפחת שליט (אילן ליאור)

09:33: גורם צבאי: העברת שליט לידי צה"ל מתעכבת בשל סירוב אסירות לעבור לעזה. ככל הנראה, אחת מהן היא אמנה מונה, שטמנה מלכודת לנער אופיר רחום (אנשיל פפר)

09:25: שתי אסירות פלסטיניות מסרבות לעבור לעזה (אנשיל פפר)

08:35: גורמים צבאיים מאשרים שעד כה, כל השלבים עסקת שליט התבצעו כמתוכנן. עם זאת, האישור הרשמי על שחרורו של חייל צה"ל יינתן אך ורק כשיהיו בידי צה"ל את העדויות שהחייל זוהה בוודאות על ידי גורמים ישראלים (אנשיל פפר)

08:34: מנהיג חמאס בגדה חסן יוסף אישר ל"הארץ" כי שליט הועבר לצד המצרי (אבי יששכרוף)

08:24: אל-ערבייה: גלעד שליט הועבר לידי צה"ל

08:22: עשרות תושבי עיסאווייה נאספו מול תחנת המשטרה במזרח ירושלים בהמתנה לשני אסירים משוחררים תושבי הכפר (ניר חסון)

08:11: משפחת שליט הגיעה לבסיס חיל האוויר תל נוף (אנשיל פפר)

08:07: נועם שליט: אפשר להגיד שזה אחד הימים המאושרים בחיי

08:02: הרמטכ"ל עושה את דרכו לבסיס תל נוף, מה שמהווה עוד אינדיקציה לכך שהדברים מתנהלים כמתוכנן ושהתקבלו האישורים על כך ששליט בריא ושלם ונמצא בידיים מצריות (אנשיל פפר)

07:53: השב"ס סיים את הליך הליווי של האסירים אחרי העברתם לידי הצלב האדום. האסירים ערביי ישראל הועברו לבסיס מג"ב ליד הר הצופים (יניב קובוביץ וניר חסון)

לעדכונים שוטפים ופרשנויות הצטרפו לעמוד הפייסבוק של הארץ

07:50: מסוק צה"ל ועליו בני משפחת שליט המריא מכפר ורדים לבסיס חיל האוויר בתל נוף

07:45: מפקד חיל האוויר עידו נחושתן וראש אכ"א אורנה ברביבאי הגיעו לבסיס תל נוף. מכשור רפואי רב, כולל מכשיר רנטגן ומעבדת שיניים הובאו לבסיס. סבו של גלעד, צבי, הגיע גם הוא לבסיס (אילן ליאור)

07:42: האוטובוסים של הצלב האדום ועליהם אסירים במעבר כרם שלום החלו דרכם לסיני. המשמעות היא שנציג צה"ל נפגש עם גלעד שליט (אנשיל פפר) 

07:39: כל האסירים בכרם שלום נמצאים על האוטובוסים של הצלב האדום ממתינים לאישור כדי להעבירם פנימה (אנשיל פפר)

07:38: בצה"ל מספרים כי עדיין לא קיבלו הודעה על כך ששליט נמצא בצד המצרי. ראש חטיבת המבצעים בצה"ל, קובי ברק, מנהל את המבצע. לפני שעה קלה הרמטכ"ל בני גנץ הצטרף לצוות בבסיס הקריה כדי לפקח מקרוב על ניהול המבצע. בצה"ל ממתינים לאישור מהצד המצרי על כך ששליט נמצא בידיהם (אנשיל פפר)

07:36: שיירת שב"ס עם 16 עצורים אזרחי ישראל יוצאת מכלא עופר למצודת אדומים בדרכם לבתיהם בישראל (יניב קובוביץ)

07:27: דיווח במצרים: גלעד שליט הועבר מעזה לסיני

07:17: דיווח במצרים: גלעד שליט עושה דרכו למעבר כרם שלום (אבי יששכרוף)

07:16: הליך זיהוי האסירים על ידי הצלב האדום במעבר כרם שלום ובמחנה עופר נמשך בניהול קציני מתאם הפעולות בשטחים .המתאם עצמו נמצא במעבר כרם שלום ומפקח על הפעילות. בקרוב תחל העלאת האסירים לאוטובוסים מצריים של הצלב האדום (אנשיל פפר)

06:59: הושלם השלב הראשון של המבצע: כל 477 האסירים המיועדים לשחרור הגיעו אל מעברי הגבול. בדקות האחרונות החלו הליכי העברת האסירים. בשלבים הראשונים תורד הקבוצה הראשונה מהאוטובוסים ואז ייערך הליך זיהויים והכנתם לקראת העברתם לאוטובוסים מצריים בכרם שלום. כלי רכב של הצלב האדום בכלא עופר מחכים לאישור על כך שגם החייל גלעד שליט יועבר מידי שוביו למצרים. ברגע שתתקבל ההודעה על כך יחל שלב העברת האסירים (אנשיל פפר)

06:57: משפחת שליט יצאה ממצפה הילה בדרכה לבסיס חיל האוויר בתל נוף.

06:39: שיירת כלי הרכב של השב"ס עם 147 האסירים שיועברו לעזה דרך מצרים הגיעה למעבר כרם שלום (יניר יגנה)

06:04: כל האסירים והאסירות שיצאו מכלא השרון הגיעו לכלא עופר. שתי אסירות ו-14 אסירים תושבי מזרח ירושלים יועברו לתחנת משטרה סמוך למעלה אדומים ומשם יועברו למזרח העיר. שיירה ובה 147 אסירים תצא לכרם שלום ומיד אחריה ייצאו 40 אסירים נוספים בכמה ליוויים קטנים. אסיר אחד יגיע למשטרת קצרין, שני אסירים שהגיעו לכלא איילון וישוחררו ללוד ועוד 3 אסירים שהועברו לכלא מגידו הם תושבי ואדי ערה.

עד השעה 7 בבוקר מתכוונים בשב"ס לסיים את העברת כל האסירים לנקודות ההמתנה שם הם ממתינים בתוך רכבי הליווי עד שתגיע ההוראה להחזרת האסירים לגדה ולעזה. מחצית מסך כל האסירים אמורים לעבור. לאחר שנציג ישראלי יפגוש את גלעד שליט, תחל העברת המחצית השנייה (יניב קובוביץ).

05:40: נציגי הצלב האדום הגיעו לכלא עופר כדי לבצע זיהוי אחרון לאסירים המיועדים לשחרור ולפקח על העברתם לגדה (יניב קובוביץ)

05:19: בשיירת האוטובוסים הראשונה שעושה דרכה מקציעות לכלא עופר 96 אסירים שיועברו לגדה המערבית. בשיירה השנייה שעושה דרכה לכרם שלום 147 אסירים שיועברו למצרים ולעזה (יניר יגנה)

05:00: שיירת כלי רכב של הצלב האדום וכוחות אבטחה כבדים של צה"ל ושירות בתי הסוהר מלווים את הקבוצה הראשונה של האסירים הפלסטינים שיצאו מכלא קציעות ומכלא השרון בדרכם אל המעברים בכרם שלום - משם יעברו האסירים לרצועת עזה, ואל בסיס עופר משם יעברו האסירים לגדה המערבית (אנשיל פפר)

23:00: בג"ץ דחה את העתירות ונתן אור ירוק לעסקת שליט. האסירים הפלסטינים ממתינים בכלא קציעות, האסירות בכלא השרון. העסקה אמורה לצאת לפועל ב-6 בבוקר (ניר חסון)

21:15: נתניהו יקבל מחר את פני שליט. "זה רגע מרגש ויום קשה עבורי", הוא צפוי לומר לציבור (ברק רביד)

18:00: פרס נפגש עם משפחות נפגעי טרור: "הצלת נפש של נער אחד בישראל היא ערך מוסרי עליון"

17:15: הרב הצבאי הראשי לשעבר, אביחי רונצקי, הגיב לעסקת שליט וטען כי יש לירות בחשודים בטרור במיטתם במקום להביאם למשפט (חיים לוינסון)

16:15:הסתיים הדיון בבג"ץ בעתירות נגד שחרור האסירים. ההכרעה צפויה עד הלילה (עוז רוזנברג)

השתתפו בהכנת הידיעה: אנשיל פפר, יניב קובוביץ, אבי יששכרוף, ניר חסון, אילן ליאור, ברק רביד, אלי אשכנזי, ג'קי חורי, יוסי מלמן, עוז רוזנברג ויניר יגנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ