שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
כתבי הארץ
כתבי הארץ

אחרי חמש שנים וארבעה חודשים בשבי החמאס ברצועת עזה, עסקת שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט יצאה הבוקר (שלישי) לדרך. שיירות כלי רכב של הצלב האדום וכוחות אבטחה כבדים של צה"ל ושירות בתי הסוהר ליוו את האסירים הפלסטינים שיצאו מכלא קציעות ומכלא השרון בדרכם אל המעברים בכרם שלום - משם יעברו האסירים לרצועת עזה, ואל בסיס עופר משם יעברו האסירים לגדה המערבית. 

השיירה הראשונה ובה 96 אסירים שיצאו מכלא קציעות הגיעה לכלא עופר, וכעבור זמן קצר יצאו שיירות נוספות בדרכן למעבר כרם שלום. בשעה 7 בבוקר הושלם השלב הראשון בעסקה לאחר שכל 477 האסירים המשוחררים הגיעו למעבר הגבול בכרם שלום ולכלא עופר. המשמעות היא שהעברתו של גלעד שליט למצרים החלה.

האסירים ישהו בנקודות ההמתנה במעברי הגבול שם יושלם שלב זיהויים, עד שתגיע ההוראה להעברתם לגדה ולעזה. מחצית מסך כל האסירים אמורים לעבור בשלב זה ולאחר שנציג ישראלי יפגוש את גלעד שליט, תחל העברת המחצית השנייה.

עם קבלת הידיעה ששליט יצא מעזה והגיע למצרים, יחלו בהעברת קבוצות האסירים הראשונות, בעיקר אסירות, דרך מעבר כרם שלום למצרים וממחנה עופר דרך מעבר ביתוניא לגדה המערבית. בסך הכל ישוחררו 477 אסירים פלסטינים.

הצבא המצרי ימסור את שליט לידי צוות ישראלי באחד המעברים הקרקעיים על הגבול שבין שתי המדינות, כנראה בכרם שלום. בצוות הישראלי הראשון שיפגוש את שליט יהיו בין השאר קצין הרפואה הראשי, תת-אלוף ד"ר איציק קרייס, ופסיכולוג, מומחה בפוסט-טראומה. שליט יועבר בשיירה מאובטחת לבסיס צבאי סמוך, שם יעבור בדיקות רפואיות ראשונות, ישוחח לראשונה בטלפון עם הוריו ויולבש במדי צה"ל.

בצה"ל מעריכים שמצבו הגופני של שליט טוב ואם הערכה זו תתברר כנכונה, הוא יוטס כעבור שעה קלה לבסיס חיל האוויר תל נוף, שם יקבלו את פניו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק, והרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ. אלה ילוו אותו למפגש הראשון עם בני משפחתו - הוריו, אחיו, אחותו וסבו. נוסף לפגישה עם משפחתו, ייבדק שליט בתל נוף בבדיקות רפואיות מקיפות יותר. בשעות הצהריים המוקדמות אמור חיל האוויר להטיס במסוק את בני משפחת שליט לתפן, ומשם תצא שיירה של המשפחה לבית במצפה הילה.

החמאס מצפה לחצי מיליון משתתפים בחגיגות בעזה

ההכנות לקראת ביצוע העסקה הורגשו אתמול כמעט בכל פינה ברצועת עזה. עשרות אנשי כוחות הביטחון של החמאס נפרשו לאורך ציר סלאח א-דין, שמוביל ממעבר רפיח לעזה. תפקידם יהיה לאבטח את שיירות האוטובוסים שבהם יובלו האסירים המשוחררים למקום העצרת המרכזית במרכז העיר.

12 מתוך 12 |
חגיגות שחרור האסירים ברמאללה
1 מתוך 12 |
גלעד שליט יורד במדרגות אל ביתוצילום: דובר צה"ל
2 מתוך 12 |
המסוק של גלעד שליט נוחת ליד מצפה הילה

כמו אלוף פיקוד הדרום, טל רוסו, שהכריז על אזור המעברים לעזה כשטח צבאי סגור, הודיע אתמול גם החמאס כי הוא סוגר את מעבר רפיח לתנועת אזרחים. את השידור הטלוויזיוני של המתרחש שם תעביר רק תחנת הטלוויזיה של החמאס, "אל-אקצה". כמאה אישים בכירים יורשו להיכנס לשטח המעבר, שבו יקבל ראש ממשלת החמאס, איסמעיל הנייה, את פני האסירים.

ברחבת "אל-כתיבה" במרכז העיר, שם תיערך העצרת, השלימו שלשום את הבנייה של הבמה המרכזית שעליה אמורים לשבת כל האסירים המשוחררים, יחד עם בכירי החמאס. בחמאס מעריכים שקרוב לחצי מיליון בני אדם ישתתפו בחגיגות.

למרות החגיגות, גם ברצועת עזה נשמעים קולות שמותחים ביקורת על העסקה. מספר האסירים המשוחררים הגבוה מקרב החמאס, בהשוואה לפתח, גורם לתחושה לא נוחה בקרב רבים מתושבי הרצועה. אמנם בעצרת היום בעזה ינאם בכיר הפתח עבדאללה אבו סמהדנה, אך היעדרו של מרוואן ברגותי מרשימת המשוחררים מעיב על ההישג של חמאס.

לקראת השלמת העסקה, מצפה הילה נסגר למבקרים

בני משפחת שליט, ההורים נועם ואביבה, האח יואל והאחות הדס, ייצאו היום קצת לאחר שש בבוקר לבסיס תל נוף. הסבא צבי והסבתא יעל, הוריו של נועם, יצטרפו גם הם. האב נועם חזר אתמול בערב למצפה הילה בתום יום ארוך בבית המשפט העליון. שליט בחר לא לדבר עם כלי התקשורת ומיהר להיכנס לביתו.

ליישוב זרמו לאורך היום סקרנים ומטיילים שביקשו להצטלם ליד בית המשפחה. אתמול בערב, קצת לאחר סיום מהדורות החדשות, התרחקו נציגי התקשורת מפתח הבית, והמשטרה הצבאית והמשטרה סגרו את המתחם בצורה הרמטית. החל מאמש, לא מתאפשרת כניסה לשביל המוביל לבית המשפחה. גם היישוב עצמו יהיה סגור בפני מבקרים והשער הראשי ייסגר החל מהבוקר. רק עיתונאים יורשו להגיע עד הבמה המיוחדת שהוכנה מראש.

במצפה הילה יחלקו הבוקר עלון מיוחד לקהל הרב שצפוי לפקוד את היישוב, שכבר הפך לתחנת עלייה לרגל. בין היתר נכתב בעלון: "בינתיים נצטרך להתאזר בסבלנות, ולתת לגלעד אחרי 1,942 ימים לחזור בקצב שלו אל חיי היום-יום". ילדים מהיישוב עברו בין הבתים וחילקו חולצות עם הכיתוב "גלעד מחכים לך בבית". התושבים מתכננים ללבוש את החולצות ולהמתין לגלעד בשרשרת אנושית עם שובו.

השתתפו בהכנת הידיעה: אנשיל פפר, יניב קובוביץ, יניר יגנה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ