שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

המחבלת שסייעה לרצוח נער

אמנה מונא, שפיתתה את אופיר רחום בן ה-16 ב-2001, סירבה לעבור לרצועת עזה בשל יחסיה עם החמאס. לבסוף היא שוכנעה, והיא ככל הנראה תעבור למדינה ערבית אחרת

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

"יהיה לנו טוב ביחד", הבטיחה אמנה מונא לנער אופיר רחום בן ה-16 מאשקלון, ופיתתה אותו לבוא לרמאללה. "חברה שלי נתנה לנו דירה כדי שנוכל להיות ביחד", כתבה לו בתוכנת המסרים ICQ בינואר 2001. קודם לכן ניסתה מונא לפתות שני צעירים ישראלים אחרים להיכנס לרמאללה, אבל הם סירבו לחצות את המחסומים. עם רחום מאשקלון, שלא הכיר את המציאות בשטח ולא את הסכנה שברמאללה בעיצומה של האינתיפאדה, משימתה היתה קלה יותר.

מונא מיועדת להשתחרר היום (שלישי) במסגרת עסקת שליט לעזה. רגע לפני שעברה לרצועת עזה היא ניסתה עוד לעכב את העסקה בשל סירובה לעבור לרצועת עזה על רקע קשריה עם החמאס, אך היא "שוכנעה" לבסוף והיא צפויה לעבור למדינה ערבית אחרת ולא לעזה.

עסקת שליט - סיקור מיוחד

ב-17 בינואר 2001 היא אספה את רחום בתחנה המרכזית בירושלים והסיעה אותו לרמאללה, שם המתינו לו שני חמושים מהזרוע הצבאית של פתח, שניסו להעבירו למכוניתם. כשרחום התנגד, ירו בו מטווח קצר. כעבור שלושה ימים נעצרה מונא, אז בת 24, בביתה.
ההתכתבות הזאת בין מונא לרחום נחשפת במבוא לספרה של ד"ר ענת ברקו, "אישה פצצה" (הוצאת "ידיעות אחרונות"), שייצא לאור בשבוע הבא, ועוסק בנשים המחבלות. ברקו, חוקרת במכון למדיניות נגד טרור במכון הבינתחומי בהרצליה, נפגשה עם אסירות ביטחוניות, בהן גם כאלו שהתכוונו לבצע פיגועי התאבדות, ועקבה אחר סיפוריהן של נשים שהתאבדו.

בספר מזוהה מונא בשם בדוי, "הודא", אבל מתיאור המקרה יוצא הדופן לא קשה להבין במי מדובר. ברקו פגשה אותה בכלא, ובספרה היא מתארת את "הודא"-מונא כמנהיגה הבלתי מעורערת של האסירות הביטחוניות. בספרה הקודם של ברקו, "בדרך לגן עדן", היא תיארה כיצד נהגה מונא להתגרות בסוהרים ולחקות בצעקות את זעקותיו של רחום: "אמא, תצילי אותי". בכלא נהגה להתעלל באסירות שלא מילאו את הוראותיה - הכתיבה להן מה לאכול ולשתות וקראה את מכתביהן הפרטיים. אסירה ש"סירבה פקודה" נענשה לפעמים במרגרינה רותחת על גופה או פניה.

צילום: שפלן טס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ