אחרי חמש שנים בשבי

לילה ראשון בבית; נועם שליט: חווינו לידה מחדש של בן

החגיגות במצפה הילה נמשכו שעות ארוכות לאחר הגעתו של החייל ששוחרר מהשבי. "ציפיתי להפתיע אתכם", אמר גלעד לרופאים שבדקו אותו. סובל מפציעה קלה בידו ומהיעדר חשיפה לשמש

כתבי הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
כתבי הארץ

גלעד שליט נכנס הערב (שלישי) בפעם הראשונה זה חמש שנים וארבעה חודשים לביתו במצפה הילה, כשהוא מלווה בבני משפחתו ובקציני צבא בכירים. אמו אביבה, שכה ייחלה לרגע זה, שמה את ידה על כתפו וליוותה אותו לתוך הבית, כשברקע נשמע קולו של ההמון הצוהל: "גלעד שליט חזר הביתה בריא ושלם" - "ועם ישראל חי".

גלעד נכנס לבית ועמד כמה דקות בסלון ובמטבח. לאחר מכן הוא עלה לחדרו ואמר שהוא מאוד מתגעגע לבית ולמשפחה. חברים קרובים סיפרו כי גלעד היה נרגש מאוד כשנכנס לחדרו.

בבית שוהים המשפחה הקרובה: ההורים נועם ואביבה והאחים יואל והדס עם חברתו של יואל, יערה וינקלר. בפתח הבית עומדים שוטרים שמונעים התקרבות של פעילים וסקרנים. במשפחה יאפשרו בימים הקרובים ביקורים של בני משפחה שלא מהמעגל הקרוב. לאחר מכן גלעד יתפנה לטיפול הרפואי.

"כמו שבטח ראיתם, אנחנו מסיימים מסע ארוך ומתיש שהחל ביוני 2006, ומסתיים לאחר חמש שנים וארבעה חודשים", אמר נועם שליט לעיתונאים הממתינים מחוץ לבית. "גלעד חזר הביתה לאחר מאבק מתיש וארוך, לא אחת מאבק מול טחנות רוח, אבל בסופו של דבר הצלחנו להחזיר אותו הביתה. הוא חזר וירד במדרגות הבית, ונכנס לדלת ממנה יצא לפני 1943 יום".

שליט סיפר כי בנו מרגיש טוב. לדבריו, הוא סובל ממספר פגיעות קלות עקב אי טיפול בפציעות של רסיסים, כמו גם נזק רפואי לאחר שהות ארוכה ללא חשיפה לשמש.

מומחי הרפואה והפסיכולוגים של צה"ל שבדקו את שליט הופתעו לטובה ממצבו הנפשי. שליט אמר כי ידע שיפתיע אותם, משום שצפה בשידורי הטלוויזיה בימים האחרונים וראה שקיימת דאגה בישראל ממצבו הנפשי. לדבריו, הוא ידע יותר משבוע שהוא עומד להשתחרר. הוא סובל מפציעה קלה ביד שמאל, שנראה תוצאת הפגיעה במהלך החטיפה, שלא טופלה כראוי.

"גלעד שמח להיות בבית. מטבע הדברים קשה לו להיות חשוף להרבה אנשים, עקב העובדה שהיה בבידוד כל כך הרבה ימים ושנים ולא יכול היה לתקשר עם אנשים בשפתו", הסביר שליט. "הוא יעבור תהליך של שיקום. אנחנו מקווים שהתהליך יהיה מהיר כמה שיותר בעזרת גורמי הרפואה של צה"ל, ומקווים שיוכל לחזור לחיים רגילים".

12 מתוך 12 |
חגיגות שחרור האסירים ברמאללה
1 מתוך 12 |
גלעד שליט יורד במדרגות אל ביתוצילום: דובר צה"ל
2 מתוך 12 |
המסוק של גלעד שליט נוחת ליד מצפה הילה

"אנחנו יכולים להגיד היום שחווינו לידה מחדש של בן", סיפר שליט על תחושות המשפחה, "אני רוצה להודות לכל הציבור שהתאסף פה היום ובא לקבל את פניו של גלעד בצורה כל כך חמה ותומכת וסולידרית. לצערי גלעד לא יכול לצאת, אבל הודות לקפטן של היסעור שהביא אותנו, שהסכים לעשות שני סיבובים מסביב למצפה, גלעד הסתכל למטה וראה את כל ההמון, ואת כל התמיכה שהוא מקבל".

עסקת שליט: כל הדיווחים והפרשנויות

התרגשתם עד דמעות היום? ספרו לנו בפייסבוק

שליט הודה לציבור הרחב שתמך במשפחה, לפעילים, לכוחות הביטחון ולהנהגת המדינה שקיבלה את ההחלטה. "ההחלטה הזו לא קלה גם לנו", סיפר שליט "אתמול עמדנו בבג"ץ מול משפחות שכולות, שאנחנו מזדהים איתן. אנחנו מבינים את המחיר שהן משלמות בעבור שחרור גלעד.

שליט ביקש מהציבור והתקשורת לאפשר לגלעד לחזור לחיים נורמליים. "אני מניח שהוא הופתע מכמות האהבה. הוא יצא ממרתף חשוך להמולה כזו", אמר שליט. "הדבר הראשון שעשינו זה לשבת ולאכול ארוחה. הוא עבר יום מתיש עם הרבה תחנות". לדבריו, בנו לא סיפר הרבה על ימיו בשבי, מלבד העובדה שבהתחלה התנאים היו קשים, אבל בשנים האחרונות היחס השתפר.

לאחר נאומו של נועם שליט התכנסו הפעילים ותושבי היישוב המועדון הקהילתי, נשאו דברים, וגם פתחו את השמפניות. במשך שעות לאחר שנכנס גלעד לביתו, המשיכו החוגגים הרבים במצפה הילה לרקוד ולצהול משמחה. מחיאות כפיים מרעישות נשמעו, דגלי ישראל הונפו, חיוכים וקריאות "הוא חזר, הוא חזר" פוזרו לכל עבר. בחיפה התקיימה הערב מסיבת רחוב גדולה לרגל שובו של גלעד, במהלכה הופרחו לשמיים מאות בלונים בצבעי כחול ולבן.

לאחר חמש שנים בשבי החמאס בעזה, שוחרר היום בבוקר גלעד שליט. בתחילה הועבר מרצועת עזה למצרים, ולאחר מכן שב לישראל. לאחר בדיקות ראשוניות, הוא טס לבסיס חיל האוויר בתל נוף ופגש לראשונה את בני משפחתו. שליט לווה עם נחיתתו על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר הביטחון, אהוד ברק והרמטכ"ל, בני גנץ שליוו אותו למתחם בו חיכו לו הוריו, נועם ואביבה, סביו צבי ואחיו יואל והדס.

עם איחוד המשפחה אמר נתניהו להוריו של גלעד: "החזרתי את הילד הביתה". בירידה מן המסוק אמר נתניהו לשליט "שלום גלעד, ברוך שובך למדינת ישראל, כמה טוב שבאת הביתה". הנשיא שמעון פרס בירך על שובו של שליט, בהודעה שפרסם כתב כי "ילדי ישראל וחיילי צה"ל טועמים עתה יחד איתך טעמה של חירות. טעמה של מולדת. הורייך פעלו יומם ולילה באהבה, בנחישות ובכבוד לחזרתך. היית בודד בשבי, אבל לא היית לבד. העם כולו היה איתך"

מנהיגים מרחבי העולם בירכו על חזרתו של שליט. ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, אמר כי אזרחי בריטניה משתתפים באושר והשמחה של משפחת שליט, נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, כינה את שחרורו של החייל הישראלי השבוי "הקלה אדירה". ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, הגנרל מרטין דמפסי, התקשר לרמטכ"ל בני גנץ ובירך אותו על החזרת שליט ועל הביצוע הנקי של המשימה.

השתתפו בהכנת הכתבה: רויטל חובל, ג'קי חורי ועמוס הראל

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ