מפגן כוח של החמאס בעזה

"נקודת מפנה במאבק בציונים"

ראש הלשכה המדינית של הארגון, חאלד משעל, הוסיף כי "אין תחליף לפלסטין, על ישראל לשלם את המחיר". משעל קרא לעבאס לפגוש אותו בשבוע הבא

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הארץ

ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, נאם הערב (שלישי) בחגיגות שנערכו בעזה, ושיבח את העסקה ואת תנועת חמאס על שהשיגה אותה. לדבריו, עסקת חילופי השבויים מהווה "נקודת מפנה אסטרטגית במאבק באויב הציוני". הוא הוסיף כי "באמצעות ההתנגדות שחררנו את האדמה ואת האדם".

בהמשך דבריו אמר הנייה כי הוא התחייב לשני דברים עיקריים בעסקה, המוכיחים את מחויבותה של חמאס לעם הפלסטיני כולו: "דבר ראשון, שהאסירים בעסקה יהיו מכלל הפלגים והזרמים הפלסטינים, ושני, שהאסירים יהיו מכל האזורים של פלסטין". הוא אמר כי התנועות הפלסטיניות השאירו מאחור את הפילוג ואת חילוקי הדעות ביניהן, למען "האסירים הגיבורים", ופירט את התנועות אליהן שייכים המשוחררים, בהן פתח, חמאס, הג'יהאד האסלאמי, ועדות ההתנגדות והחזית העממית. הניה אמר כי אף אסיר נוצרי שוחרר.

העצרת בה נאם הנייה הפכה למפגן כוח של החמאס. "העם רוצה גלעד חדש!" צעקו עשרות אלפי פלסטינים, וקרא לחמושים לחטוף עוד ישראלים כדי להביא לשחרור אסירים נוספים. ההמונים נופפו באלפי דגלים, רובם המוחלט של החמאס, אך גם דגלים של הרשות והפת"ח ביצבצו בין הדגלים הירוקים.

הנייה התייחס בנאומו, שבמהלכו נשמעו לא פעם קריאות "אללה אכבר" ומחיאות כפיים, גם לסוגיית גבולות 67'. "חמאס שמר על אחדות המולדת", אמר. "זהו מסר נוסף, מהגדה, מירושלים, מאדמות 48' ומהגולן, והוא משרטט מפה של גבולות פלסטין. זאת, בזמן שיש כאלה שמנסים לשרטט את גבולותיה לפי גבולות '67". מוקדם יותר שוחח הנייה בטלפון עם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, והשניים ברכו זה את זה.

9 מתוך 9 |
חגיגות בעזה , היוםצילום: אי-אף-פי
1 מתוך 9 |
איסמעיל הנייה עם אחד האסירים המשוחררים, היוםצילום: אי-פי
2 מתוך 9 |
אסיר משוחרר במעבר רפיח בדרכו לעזה, היוםצילום: אי-פי

ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, נשא גם הוא הערב נאום מקהיר, בטקס שנערך לכבוד האסירים הפלסטינים שגורשו. משעל פנה בנאומו לאסירים, שיבח אותם ואמר שהוא, החמאס ו"תנועת ההתנגדות" הפלסטינית כולה גאים בהם. הוא פירט לאן הם עתידים לעבור: "הגעתם לקהיר, ובשעות הקרובות תלכו לערי בירה של מדינות ערביות ואיסלאמיות אחיות". למרות שגינה את גירוש האסירים, הוא אמר שמדובר בדבר חולף, וכי "אין תחליף לפלסטין. על ישראל לשלם את המחיר".

משעל התפאר בעסקה ואמר כי "היום אנו פותחים דף חדש ואדיר. העסקה היא עמוד חדש וקורן בהיסטוריה של הפלסטינים והערבים". בהמשך אמר כי העובדה שהצליחו להחביא את גלעד שליט במשך חמש שנים היא פלא שכל האומה הערבית מתגאה בו, והוסיף כי "אנחנו מומחים למנטליות הישראלית, כי אללה לימד אותנו מי הם".

משעל פנה לנתניהו ולישראל, ואמר כי נתניהו יכול לתרץ איך שירצה את העסקה, "אך לנו זה לא משנה. העם הציוני יודע מי היה זה שנסוג. ה'קלף' של שליט הכריח את נתניהו לוותר". הוא הגדיר את העסקה כהישג לאומי, לא של חמאס בלבד, ואמר כי מדובר ב"דוגמא ומופת לאחדות העם הפלסטיני".הוא הביע את תודתו למצרים, "להנהגה ולעם", על התפקיד שמילאה בהגעה לעסקה. "רוח המהפכה של ה-25 בינואר מציפה אותנו ואת האסירים שלנו".

בנוסף, הוא קרא בנאומו ליושב ראש הרשות, אבו מאזן, לקיים עמו פגישה בשבוע הבא בקהיר, על מנת לסכם את כל הסוגיות הקשורות לפיוס בין פתח לחמאס. משעל הוסיף כי בפגישה ידונו השניים בהמשך המשא ומתן מול ישראל, לאור העובדה שהוא נקלע למבוי סתום. הוא אמר כי "מי שהולך למשא ומתן ללא 'אסים', הוא כמו מי שיוצא לקרב ללא נשק. הלקח שלמדה 'ההתנגדות' מדגיש כי האויב לא מוותר על דבר - מלבד על מעשי תרמית והונאה".

בסוף נאומו פנה משעל לאסירים שעדיין מוחזקים בבתי הכלא בישראל: "אסירינו בבתי הכלא, רגע נוסף כמו זה אינו רחוק", וקרא להמשיך בדרך ההתנגדות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ