שלמה שמיר
ניו יורק
שלמה שמיר
ניו יורק


עסקת חילופי האסירים פגעה בסיכוי לחידוש המשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית בעתיד הנראה לעין, כך מעריכים גורמים דיפלומטיים בניו יורק בתגובה לשחרורו של גלעד שליט.

מזכ"ל האו"ם באן קי מון הפיץ שתי הודעות שהתייחסו ל"חילופי האסירים בין ישראל והקבוצה הפלסטינית החמאס". בראשונה אמר כי החילופים הם "צעד חיובי במאמץ המתמשך ליישב את הסכסוך במזרח התיכון". בהודעה השניה הגדיר המזכ"ל את החילופים כ"פריצת דרך הומניטרית רבת משמעות". באן גם ניכס לעצמו חלק מהקרדיט והזכיר כי "זה מכבר קרא לסיום ההחזקה הבלתי מקובלת של גלעד שליט".

עסקת שליט - סיקור מיוחד

ואולם מתגובות של גורמים בניו יורק בשיחה עם "הארץ" הצטיירה גירסה שלפיה ההסכמה בין ישראל לחמאס שהניבה את עיסקת חילופי האסירים פגעה אנושות בסיכוי למשא ומתן לשלום בין ישראל לרשות הפלסטינית בעתיד הקרוב.

חוגגים את שחרור האסירים ברמאללהצילום: אמיל סלמן

"שני הנאומים שנתניהו ומחמוד עבאס (אבו מאזן) נשאו במליאת עצרת האו"ם פגעו במאמץ לחידוש המשא ומתן, כי הם חשפו את רוחב ועומק הפער בין שני הצדדים", אמר דיפלומט בכיר. "עיסקת חילופי האסירים סילקה את הסיכוי לחידוש התהליך כי היא גילתה את חוסר התוחלת בהמשך מנהיגותו של אבו מאזן וערערה אנושות את מעמדו כשותף בלעדי למשא ומתן עם ישראל".

כיצד תשפיע העסקה על יחסי ישראל והפלסטינים? חוו דעתכם/ן בפייסבוק

להערכת הגורמים, אין לצפות למהלך משמעותי לקראת חידוש משא ומתן כתוצאה מהפגישות בין הצדדים באיזור שהקוורטט יוזם ומארגן. "פגישות אלה יבהירו ביתר שאת את היחלשות מעמדה של הרשות מול התחזקות נוכחות החמאס בעקבות חילופי האסירים", כך הגורמים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ