אבי יששכרוף
אבי יששכרוף

זוהיר אל-קיסי (אבו איברהים), מזכ"ל ועדות ההתנגדות העממית, הארגון שחטף את גלעד שליט, אמר בראיון לעיתון אל-חייאת כי מהיום בו נחטף גלעד שליט מדינות ערביות העבירו מסרים מישראל בהם נאמר כי עליהם לשחרר את החייל החטוף מיד ולא ישלם הארגון מחיר יקר. "סירבנו להגיב לאיומים הללו", אמר אל-קיסי.

אבו איברהים סיפר כי עימאד חמאד, שאותו חיסלה ישראל ב-18 באוגוסט יחד עם מזכ"ל הארגון הקודם, כמאל א-נירב, שהיה הראשון שלמעשה חטף את שליט, תחקר את גלעד לאחר החטיפה ושאל אותו לשמו, לדתו, לתפקידו בשירותו הצבאי על גבול עזה וכן מהי אזרחותו. "שליט חשש מאוד, אך השיב לו בבהירות על השאלות, בשעות הראשונות שבהן הוחזק בידי הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות".

בהמשך מספר אל-קיסי ששליט הועבר לידי חמאס בעקבות סיכום עם מנהיגי התנועה, מאחר שלחמאס "היו את היכולות והמקומות שאפשרו לשמור על השבוי במקום בטוח וחשאי", אמר. "הוא יכול היה לשמוע רדיו וטלוויזיה. שמרנו על שלומו, בריאותו ומצבו הנפשי. הוא לא היה נתון לשום עינוי נפשי או פיזי. הוא נפצע פצעים קלים במהלך ההשתלטות, זכה לטיפול רפואי הכרחי והבריא לחלוטין".

שליט מובל למצרים על ידי רמטכ"ל החמאס, אחמד ג'עבריצילום: אי-אף-פי

האם ישראל עשתה מספיק כדי שהחוטפים ישלמו מחיר? דברו על זה בפייסבוק

עוד סיפר מזכ"ל ועדות ההתנגדות כי המשא ומתן בין חמאס לישראל החל חצי שנה לאחר החטיפה, וכי נדרשו אמצעי זהירות רבים כדי להימנע מחשיפת המקום בו הוחזק. לדבריו המשא ומתן עם המתווך הגרמני, גרהארד קונרד, הפך לאינטנסיבי בין ה-10-19 במארס 2009, אולם ההישג היחידי של הגרמני היה שחרור 20 אסירות פלסטיניות בתמורה לסרט הווידיאו של שליט באוקטובר 2009.

אל-קיסי שיבח את התפקיד של מצרים בהשלמת העסקה, וטען כי צוות המשא ומתן של חמאס התייעץ רבות עם ועדות ההתנגדות. הוא סיפר כי האדם שהגה את תכנון הפיגוע והחטיפה של החייל היה מזכ"ל הארגון בעבר\ ג'מאל אבו סמהדנה, שנהרג ב-9 ביוני 2006, שבועיים לפני חטיפת שליט.

גלעד שליט - סיקור מיוחד

גם ראש הזרוע הצבאית של חמאס, אחמד ג'עברי, התראיין גם הוא לעיתון ואמר כי היום בו הושלמה עסקת שליט הוא "היום השמח בחייו". לדבריו, דרישות חמאס מישראל נענו כולן מלבד שחרורם של האסירים המיוחסים, שלדבריו מנו תחילה 70 אנשים, וכמחצית מתוכם שוחררו לבסוף. "הבנו כי ישראל מסרבת לחלוטין לשחררם", אמר ג'עברי.

הוא הוסיף כי מספר המגורשים, רובם מחמאס, עומד על 41. ורובם הם חלק מקבוצת השבעים שישראל סירבה לחלוטין לשחרר. לטענתו, אותם מגורשים רצחו 569 ישראלים, לכן גירושם היה האופציה היחידה לשחרורם. הוא הדגיש כי מעבר של חלק מהאסירים לעזה אינו נחשב גירוש. 

סגן ראש הלשכה מהמדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, אמר לעיתון כי ביקור משלחת חמאס לירדן אינו קשור להשלמת עסקת שליט, או לחילופי הממשלה בממלכה. לדבריו מדובר בהחזרת ההבנה בין חמאס לירדן. הוא הדגיש כי אין דו שיח עם ישראל והדבר אינו מציאותי לנוכח האג'נדה של ישראל. "עבורנו ישראל הייתה ונותרה אויב, וההתנגדות היא הדרך היחידה להתמודד מולה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ