ישראל הציעה לסוריה מיליונים בעבור אלי כהן

ממשלת אשכול הציעה סכום נכבד עבור שחרורו של המרגל; נשיא ארה"ב לשעבר ג'ימי קרטר על עסקת שליט: "הייתי נוהג כמו נתניהו"

עקיבא אלדר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עקיבא אלדר

אומרים שאף מדינה נורמלית לא היתה משחררת יותר מאלף אסירים, בהם ארכי-מחבלים, כדי לחלץ חייל אחד. "הארץ" שאל את נשיא ארה"ב לשעבר ג'ימי קרטר כיצד הוא היה נוהג במקום בנימין נתניהו. קרטר מכיר היטב את פרשת שליט. הוא ניסה את כוחו בסיוע למאמצים לשחרר את גלעד ושכנע את חאלד משעל לאפשר חליפת מכתבים בין גלעד למשפחתו. במכתב שהעביר קרטר למשפחת שליט ביוני 2008, במסגרת מאמציו למנוע מהלך צבאי בעזה, התחנן החייל החטוף על חייו. נשיא ארה"ב לשעבר אמר אז כי אנשי החמאס טענו באוזניו כי שליט מוחזק בתנאים טובים יותר מאשר האסירים הפלסטינים בישראל.

המסמר בארון המתים הפוליטי של קרטר

"כל מנהיג נדרש לנהוג על פי נסיבות החטיפה", אמר קרטר בראיון טלפוני קצר ל"הארץ". "אני מאמין שהייתי נוהג כמו נתניהו". ככל הידוע לו ממעקב הדוק אחרי מהלך המשא ומתן, הוסיף קרטר, נתניהו יכול היה להגיע כבר לפני שנתיים לעסקה די דומה. "איני מותח עליו ביקורת", הסביר, "זהו טבעו של משא ומתן". הנשיא ה-39 סיים את השיחה בהבעת תקווה שלפיה העסקה תתרום לפיוס בין הפלגים הפלסטיניים, תביא לבחירות בפלסטין ותקרב את החמאס לתהליך השלום.

לקרטר ניסיון אישי בפרשות מעין אלה. לפני יותר משלושים שנה דחה את התביעה של השלטון האיסלאמי באיראן להסגיר לידיו את השאה ולהתנצל בפני טהראן תמורת שחרורם של עשרות אזרחים אמריקאים שהוחזקו כבני ערובה. תחת זאת, הוא שלח יחידת מסוקים לחלץ את השבויים. כישלונו המר של המבצע הצבאי תרם את אחד המסמרים הגדולים לארון המתים הפוליטי של קרטר. אולי בגלל גילו המופלג (החודש הוא חגג את יום הולדתו ה-87), קרטר לא זכר את עסקת השבויים עם קובה. הוא גם לא ידע על עסקה דומה שישראל הציעה לסוריה, זמן קצר לאחר מכן, תמורת שחרורו של המרגל המיתולוגי אלי כהן.

באפריל 1961 שיגרה ארה"ב כוח משימה למפרץ החזירים, שאמור היה לשמש ראש גשר להשתלטות על קובה ולהפלת משטרו של פידל קסטרו. קצינים של הסי-איי-אי הובילו כוח של 1,400 גולים קובנים, מתנגדיו של קסטרו. הם היו חמושים בנשק חדיש ומצוידים בטנקים ובמשוריינים. במבצע, שקיבל את שם הקוד "פלוטו", השתתפו מטוסי הפצצה אמריקאיים שנשאו סימני זיהוי קובניים וכוח הסחה שנחת בחוף אחר. הכוחות התגלו, ויותר ממאה לוחמים מקרב יחידת הגולים נהרגו בקרב. תשעה, בהם שני אנשי סי-איי-אי, הוצאו להורג בעוון בגידה ו-1,200 שבויים הוחזקו בתנאים קשים, חלקם עברו עינויים. הם שוחררו בסוף 1962 בעקבות הסכם שעליו חתם קסטרו עם הפרקליט האמריקאי ג'יימס דונובן. לפיו, ארה"ב תשלם לקובה 53 מיליון דולר באמצעות מזון, טרקטורים ותרופות (כדי לקבל מושג על ערכו של הדולר באותם ימים, יצוין כי שכרם של הלוחמים הגולים היה 187 דולר לחודש).

הנזק הביטחוני החמור ביותר בתולדות סוריה

באותם ימים הוחדר לסוריה סוכן המוסד הישראלי אלי כהן. הוא הגיע לדמשק לאחר שהות בארגנטינה, שם התערה בקהילה הסורית ורכש את אמונם של מנהיגיה. מכתבי ההמלצה שלהם פתחו בפניו את בתיהם של ראשי השלטון העלאווי והוא הצטרף להנהגת המפלגה. במשך שלוש שנים, עד שנתפס, העביר כהן לישראל אוצר בלום של ידיעות מודיעיניות. עיתוני התקופה הגדירו אותו כסוכן הישראלי שהצליח לגרום לנזק הביטחוני החמור ביותר בתולדות סוריה. בשעתו פורסם כי במשפטו של כהן העבירה ישראל לסוריה הצעה לעסקה לשחרורו של המרגל. השבוע נודע ל"הארץ" מפי דיפלומט בכיר כי ממשלת אשכול הציעה לסוריה, באמצעות מתווך אירופי, את "עסקת דונובן" - 53 מיליון דולר, או 370 מיליון דולר בערכים של 2011. ואולם, בכירי השלטון, שהיו מבאי ביתו של כהן, היו נחושים בדעתם לחסלו. ב-18 במאי 1965 נתלה כהן בכיכר המרכזית של דמשק. על אף מאמצים בלתי פוסקים של הממשלה ושל בני משפחתו מסרבים הסורים עד היום להחזיר את עצמותיו לקבורה בישראל.

לקראת סיום השיחה, שאלתי את קרטר מה לדעתו חושב האזרח האמריקאי הממוצע על מדינה שמשחררת אלף בחורים רעים כדי להחזיר הביתה בחור אחד. קרטר, שספג בשעתו ביקורת על הכתף הקרה שהפנה לנועם שליט בעת שהשניים נועדו בירושלים, השיב מיד: "בכל צד יש רעים ויש טובים". הוא לא שכח להזכיר שאלפי אסירים פלסטינים ממתינים לשחרורם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ