הדרך לעסקת שליט: ישיבות ליליות ואיפול תקשורתי

ביומיים האחרונים התקיימו שתי ישיבות סודיות של השמינייה והקבינט. רה"מ התקשר לכמה שרים וביקש תמיכתם לניצול "חלון הזדמנויות" לביצוע העסקה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

העסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט שאושרה הלילה (רביעי) בישיבה הממשלה ברוב של 25 תומכים מול שלושה מנתגדים הגיעה בסיומם של שישה סבבי שיחות חשאיים בין נציגי ישראל והחמאס בתיווך המודיעין המצרי. סבב השיחות האחרון הסתיים אתמול לפנות בוקר בקהיר לאחר 24 שעות רצופות של משא ומתן ללא שינה. השליח הישראלי דוד מידן וראש השב״כ יורם כהן התקשרו לראש הממשלה בנימין נתניהו ועדכנו אותו על סיכום העסקה באופן סופי.

המגעים בין ישראל לחמאס על עסקת שליט, שהיו תקועים במשך זמן רב, קיבלו תאוצה בחודש יולי האחרון. באותה תקופה קיבלה ישראל, באמצעות מתווך לא רשמי שאינו המצרים או הגרמנים, מסר משמעותי מהחמאס שבו, בפעם הראשונה מאז חטיפת שליט, החמאס העביר לישראל מסמך כתוב ובו ״הצעה לסגירת עסקה״.

״ראינו במסמך הזה איתותים חיוביים וגמישויות״, אמר השליח דוד מידן בתדרוך שקיים אמש עם כתבים. ״הבנו שצריך להתקדם עם הנייר הזה והמתווך היחידי היה המצרים. הם לקחו זאת ברצינות ונכנסו במלוא הקיטור ובמנותק מהמצב הפנימי במצרים״. בשבוע שעבר נערך סבב שיחות משמעותי שבמסגרתו הגיעו הצדדים למתווה העסקה שכלל את כל הפרטים פרט לשמותיהם של האסירים שישוחררו. ביום חמישי בשבוע שעבר הצטרף ראש השב"כ אל מידן ששהה בקהיר ושם חתמו השניים על ההסכם בראשי תיבות.

הסבב האחרון והמכריע החל ביום ראשון והיה אינטנסיבי ביותר. מידן וכהן דנו עם המצרים ודרכם עם בכירי חמאס בשמות המשוחררים ובמיוחד בשאלה מי מהם יגורש ומי יישאר בגדה המערבית. ביום שני בבוקר הגיעו המגעים לשיא ובמשך 24 שעות, אתמול בבוקר התקיים משא ומתן שבסיומו נחתם ההסכם בצורה סופית.

לאורך כל שלבי המשא ומתן, שני הצוותים – מטעם ישראל ומטעם החמאס - לא נפגשו פנים אל פנים. מהצד הישראלי חתם על ההסכם דוד מידן ומצד חמאס חתם עליו ניזאר עוודאללה. כל צד חתם על ההסכם בנפרד מול בכירי המודיעין המצרי.

ראש השב״כ יורם כהן אמר בתדרוך לכתבים, כי לאורך השנים החמאס הציב עמדות קיצוניות לגבי מספר האסירים שישוחררו, בכירותם והשאלה האם ישובו לבתיהם או יגורשו. ״על רקע זה היה קושי רב להגיע להסכמה. היה קושי להכיל את הסיכון הביטחוני״, אמר כהן. ״אבל החל מיולי חל שינוי בחמאס ובעמדותיו. הם הסכימו לראשונה שבכירים מיהודה ושומרון לא ישוחררו ויישארו בכלא ושמספר המשוחררים ליהודה ושומרון יצומצם משמעותית״.

ישיבת הממשלה בה הודיע נתניהו על חתימת העסקהצילום: אבי אוחיון, לע""מ

במקביל לדיונים המרתוניים בקהיר התקיימו בשלושת הימים האחרונים שתי ישיבות סודיות וארוכות של פורום השמינייה ושל הקבינט המדיני-ביטחוני, בהן עודכנו השרים על פרטי העסקה. נתניהו החל בתהליך אישור העסקה ביום ראשון בערב. בשעה 20:00 כינס נתניהו את שרי השמינייה לישיבה שנמשכה כ-8 שעות, עד 4:00 לפנות בוקר. השרים אביגדור ליברמן ומשה (בוגי) יעלון השמיעו הסתייגויות לגבי העסקה. על עצם קיומה של הישיבה הוטל איפול כבד של הצנזורה הצבאית והשרים שהשתתפו בה סירבו למסור כל פרט על תוכניה.

ביום שני בלילה כונס בחשאי הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון שבו נסקרו פרטי העסקה ואתמול בבוקר קיבל נתניהו עדכון מדוד מידן על החתימה הסופית על ההסכם. לאחר מכן התקשר ראש הממשלה לנועם שליט וזימן אותו לפגישה דחופה, שבה עידכן אותו על השלמת העסקה. לאחר מכן, התקשר נתניהו לסבו של גלעד, צבי שליט. "הבטחתי לך שאביא אותו הביתה, ועמדתי במילתי", אמר נתניהו. שיחה דומה ניהלה שרה נתניהו עם אמו של גלעד, אביבה שליט.

ניסיונות שכנוע עד הרגע האחרון

נתניהו רצה לאשר את העסקה בפורום הממשלתי הרחב ביותר. אתמול, לאחר השעה 18:00, קיבלו שרי הממשלה הודעה לבוא לישיבה בהולה. לחלק מהשרים לא נמסרה סיבת הזימון הדחוף, מפאת החשאיות, אך בתוך דקות הם הבינו שהדיון יעסוק באישור עסקת שליט. עד הישיבה, שנפתחה בשעה 20:30, ניהלו ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק שיחות שכנוע עם כמה שרים, ובראשם שר החוץ אביגדור ליברמן, וכן שרים בליכוד ובהם יולי אדלשטיין וגלעד ארדן.

נתניהו הסביר לשרים כי אם העסקה לא תאושר כעת, המהלך כולו עלול לרדת לטמיון,
ושחרורו של גלעד יידחה בשנים רבות. "נפתח חלון הזדמנויות קצר מועד", אמר נתניהו
לאותם שרים, "יש סכנה שמשטרים במזרח התיכון יקרסו ויעלו לשלטון כוחות קיצוניים שלא יאפשרו להגיע לעסקה. הדבר עלול לסתום את הגולל על שחרור גלעד", הסביר ראש הממשלה.

ביומיים האחרונים התמקדו הלחצים בהשגת תמיכת שרי ש"ס בעסקה. שר הביטחון ברק נפגש בימים האחרונים פעמיים עם מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף. במקביל נפגש עם הרב יוסף גם המשנה לראש הממשלה, משה יעלון, והציג הסתייגויות מקיום העסקה. לבסוף החליט אתמול הרב לתמוך בעסקה והורה לשרי ש"ס להצביע בעד אישורה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ