פרשנות |

ניצחון הסולידריות הישראלית. ארי שביט

הנכס האנושי והביטחוני של ישראל הוא תחושת הערבות ההדדית, שאזרחיה וחייליה חשים אלה כלפי אלה. למרות כל הסיבות הטובות להתנגד לעסקה, ללא תחושת הערבות הזו אין משמעות לחיינו כאן

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארי שביט
ארי שביט

יש הרבה מאוד סיבות טובות מאוד להתנגד לעסקת שליט. העסקה היא כניעה של ישראל לטרור. העסקה תיתן רוח גבית לחמאס. העסקה תחליש את אבו מאזן וסלאם פיאד. העסקה תעצים את הקיצוניים בעולם הערבי ובפלסטין. העסקה תגדיל את הסיכון שחיילים ישראלים ייחטפו בעתיד הלא רחוק. העסקה תגדיל את הסיכון שגל פיגועים חדש יטלטל את ישראל. העסקה תחזק את התחושה שרגישותה של ישראל לחיי אדם היא עקב אכילס שלה. העסקה תחדש את הדימוי שישראל היא מעצמת-קורי-עכביש. העסקה אשר תציל את חייו של גלעד שליט עלולה לעלות בחייהם של ישראלים רבים, שאת פניהם ושמותיהם עדיין איננו מכירים.

ואולם יש סיבה אחת מכרעת לתמוך בעסקת שליט: הסולידריות הישראלית. הנכס האנושי והביטחוני העיקרי של ישראל הוא תחושת הערבות ההדדית, שאזרחיה וחייליה חשים אלה כלפי אלה. ללא תחושה של ערבות הדדית אין משמעות לחיינו כאן. ללא תחושה של ערבות הדדית אין לנו צבא וביטחון ויכולת של הגנה עצמית. בצדק או שלא בצדק, גלעד שליט הפך לסמל של הערבות ההדדית. על כן השחרור הקרוב שלו לא יהיה רק פדיון-שבוי והצלת-אדם ושיבה הביתה של בן. השחרור של גלעד שליט יהיה מימוש של הסולידריות הישראלית.

לא ברור מה בדיוק גרם לראש הממשלה ולשר הביטחון לעשות את אשר עשו בחודש האחרון בעניין שליט. את המחירים המופקעים האלה אפשר היה לשלם גם לפני שנה ושנתיים. את הקווים האדומים הללו אפשר היה לחצות גם מיד אחרי הקמתה של הממשלה. ככל הנראה, המניעים שגרמו לנתניהו ולברק לפעול בנחרצות דווקא עכשיו אינם מרנינים במיוחד. השניים הבינו שבשנה הקרובה לא תהיה כאן בשורה מדינית או כלכלית או חברתית. השניים הבינו שבשנה הקרובה עלולה להיות כאן הידרדרות ביטחונית. השניים הבינו שהם נמצאים במצור אסטרטגי, פוליטי וציבורי וכי חזית שליט היא החזית היחידה שבה הם יכולים לפרוץ דרך. חזית שליט היא החזית היחידה שבה הם יכולים להגיע להישג ולהציע מעין תקווה. על כן ביבי ואהוד הסתערו על חזית שליט במלוא הכוח. נכון או לא נכון, מוצדק או לא מוצדק, שני הקצינים מהסיירת כבשו את היעד.

בשבועות הקרובים תהיה בישראל אופוריה. התמונות מרוממות הנפש שתגענה ממצפה הילה תדחקנה את התמונות המאיימות שתגענה מהגדה המערבית ומרצועת עזה. ברחבי הארץ תשרור תחושה שעם שובו של גלעד גם אנחנו שבים אל עצמנו. מבוגרים יבכו, צעירים יעלצו, המחאה תישכח. ואולם העולם המקיף אותנו יראה את הדברים אחרת. אפילו בעלי בריתנו יתקשו להבין אותנו. במוקדם או במאוחר את תמונתו של גלעד יחליפו תמונותיהם של אחרים. כך שרק בעוד שנים אפשר יהיה לדעת מי צדק אתמול בישיבת הממשלה ומי טעה. רק בפרספקטיבה של זמן אפשר יהיה לדעת מה המאזן בין הנכון לבין המסוכן בעסקת שליט.

חגיגות בסמוך למאהל המאחה בירושלים.

ואולם עד שההיסטוריה תאמר את דברה, מותר לכולנו לשמוח. לשמוח עם נועם ואביבה ויואל והדס וצבי. לשמוח עם גלעד. לשמוח עם הנער קורע הלב גלעד. לשמוח על שהבן שהיה לבן של כולנו חוזר סוף סוף אל ביתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ