עסקת שליט: הדיון הגורלי בממשלה |

ראשי מערכת הביטחון תמכו בעסקה, השר לנדאו התעמת איתם

במהלך החג נביא את הדיונים והלבטים שקדמו להצבעה על אישור העסקה. לנדאו לראש השב"כ: "תפקידך לתת נתונים ולא להמליץ"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישיבת הממשלה הגורלית שהתקיימה אתמול (שלישי), בה הוחלט על שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט, ארכה למעלה מארבע שעות. השרים דנו בעסקה עד שאישרו אותה ברוב גדול. כל ראשי מערכת הביטחון, וכמעט כל שרי הממשלה, התבטאו במהלך הדיון המרתק והדרמטי. "הארץ" מביא את הפרטים המלאים של מה שהתנהל באותו לילה בחדר הישיבות שבקומה השנייה של משרד ראש הממשלה.

כבר בתחילת הדיון בממשלה היה ברור שבנימין נתניהו הגיע עם גיבוי מקיר לקיר של ראשי מערכת הביטחון. איש המפתח בשכנוע השרים בישיבה היה ראש השב"כ יורם כהן. האחרון, שהתלבט תקופה ארוכה אברם לתמוך בעסקה או לא, הכריע בעד לפני כמה שבועות. לשני סבבי השיחות האחרונים בקהיר הוא כבר חבר לשליח דוד מידן.

כהן הבהיר לשרים כי בהשוואה למו"מ שהתנהל בעבר, הן בתקופת אולמרט והן בתחילת כהונת נתניהו, גם השב"כ הגמיש את עמדותיו. "בעבר לא תמכנו בעסקה", אמר כהן לשרים. הוא תיאר כיצד ניסה השב"כ לצמצם למינימום את הסיכון הביטחוני כתוצאה משחרור האסירים.

עסקת שליט - כל הפרשנויות והדיווחים

"זה היה כמו אקולייזר במערכת סטריאו", אמר. "קיבלנו את מסגרת העסקה בירושה והמשחק היה עם הטונים – מי יגורש, מי ישוב לביתו ומי ישוחרר במגבלות".

אחד משרי הממשלה שאל את כהן האם הוא ממליץ לאשר את העסקה. כהן השיב בחיוב והקים עליו את שר התשתיות עוזי לנדאו, שבסופו של דבר הצביע נגד העסקה. "אתה פקיד ציבור", אמר לכהן. "תפקידך לתת נתונים ולא להמליץ".

כמה משרי הממשלה הגיבו לדבריו של לנדאו וגיבו את ראש השב"כ. עם זאת, לגיבוי הרב ביותר זכה כהן מעמיתיו – הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ וראש המוסד תמיר פרדו.

"אני שולח חיילים לקרב ומחובתי לומר את עמדתי המקצועית בנושא", אמר הרמטכ"ל. "העסקה היא כרגע הדרך היחידה. לא מן הנמנע שנפגוש חלק מהמשוחררים בפעילות הצבאית בעתיד, אבל בהערכות המצב שלנו אנחנו חושבים ששחרור האסירים הוא בר-הכלה מבחינה ביטחונית".

ראש המוסד תמיר פרדו הגיב גם הוא בתקיפות לדבריו של לנדאו. "אני מפקד על לוחמים ומחויב כלפיהם", אמר. "מחובתי להגיד אם אני בעד או נגד והממשלה תחליט את אשר תחליט. במקרה הזה אני בעד העסקה".

במהלך החג "הארץ" יביא פרטים נוספים מהדיונים שקדמו להצבעה הגורלית

ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה בנושא שיחרור גלעד שליטצילום: צילום: לע"מ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ