עסקת שליט: הדיון הגורלי בממשלה |

נאום השכנוע של נתניהו: "קיבלתי ירושה מהממשלה הקודמת"

במהלך החג נביא את הדיונים והלבטים שקדמו להצבעה על אישור העסקה. ראש הממשלה: "בהתחלה ניסיתי לסובב את הספינה לאחור"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישיבת הממשלה הגורלית שהתקיימה אתמול (שלישי), בה הוחלט על שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט, ארכה למעלה מארבע שעות. השרים דנו בעסקה עד שאישרו אותה ברוב גדול. כל ראשי מערכת הביטחון, וכמעט כל שרי הממשלה, התבטאו במהלך הדיון המרתק והדרמטי. "הארץ" מביא את הפרטים המלאים של מה שהתנהל באותו לילה בחדר הישיבות שבקומה השנייה של משרד ראש הממשלה.

מסע השכנועים של ראש הממשלה בנימין נתניהו מול השרים השונים לפני ישיבת הממשלה נמשך גם בחדר פנימה. לאחר שמצלמות הטלוויזיה עזבו את חדר הישיבות פתח נתניהו במונולוג חוצב להבות.

"נכון, אי אפשר להבטיח שאיש מהמשוחררים לא יחזור לטרור, אבל האנשים האלה גם מובילים פעולות טרור מתוך בתי הכלא", אמר נתניהו לשרים. "יש מדינות שלא נוהגות לנהל משא ומתן עם חוטפים, ואפשר לדבר על זה בכל הנוגע לעתיד, אבל כאן מדובר בירושה שקיבלנו מהממשלה הקודמת ואין ברירה".

עסקת שליט - כל הפרשנויות והדיווחים

נתניהו לא הזכיר את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בשמו, אולם הטיל עליו את האחריות בצורה עקיפה. "זו מציאות שנכפתה עלינו מרגע שהממשלה הקודמת נכנסה למשא ומתן עם החמאס", אמר נתניהו. "אפשר לא לשלם את המחיר אבל אם רוצים שגלעד יחזור אין ברירה אחרת. בכל מקרה, העסקה אינה דומה לתכתיב המקורי של החמאס".

בדברי הסיכום שלו, רגע לפני ההצבעה, טען נתניהו שמתווה העסקה שמובא לאישור הממשלה טוב יותר מזה אליו הגיעה ממשלת אולמרט לפני יותר משנתיים וחצי. "בהתחלה רציתי לשנות הרבה דברים מהמתווה הקודם וניסיתי לסובב את הספינה לאחור", אמר נתניהו. "בסופו של דבר הגענו לתוצאה יותר טובה מאשר לפני שנתיים".

הבוקר חשף ראש השב"כ חלק מפרטי עסקת שליט שנחתמה אתמול עם החמאס בקהיר. על פי ההסכם, במקביל לשחרורו של גלעד שליט הצפוי בעוד כשבוע, ישוחררו 479 אסירים ביטחוניים פלסטינים. מבין האסירים שישוחררו בשלב הראשון, 279 נשפטו למאסרי עולם.

במהלך החג "הארץ" יביא פרטים נוספים מהדיונים שקדמו להצבעה הגורלית

רה"מ בנימין נתניהו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ