הוויתור הפלסטיני |

הסמלים הבולטים של הטרור יישארו בכלא

ישראל תשחרר כאלף אסירים ביטחוניים, אך השמות הבולטים יישארו בכלא. מרואן ברגותי, איברהים חאמד ואחמד סעדאת לא ישוחררו

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

ישראל צפויה לשחרר כאלף אסירים ביטחוניים במסגרת עסקת שליט - כך דיווחו אתמול סוכנויות הידיעות מפי גורמים ערבים. עם זאת, חמאס הסכים לוותר על שחרורם של כמה מבכירי האסירים המוחזקים בכלא הישראלי.

באסירים שלא ישוחררו גם ראש התנזים לשעבר בגדה, מרואן ברגותי, שנידון לחמישה מאסרי עולם בגין חלקו ברצח ישראלים בתקופת האינתיפדה השנייה. איברהים חאמד, ראש הזרוע הצבאית של החמאס בגדה המערבית, אחמד סעדאת, לשעבר מזכ"ל החזית העממית לשחרור פלסטין והמהנדס עבדאללה ברגותי.

מרואן ברגותי, בן 53, שימש טרם מעצרו כראש ארגון התנזים. ברגותי החל את פעילותו הפוליטית באוניברסיטת ביר זית. בתקופת האינתיפדה הראשונה דרך כוכבו כמנהיג עממי והוא גורש על ידי ישראל לירדן. ברגותי נסע לתוניס, שם שהו אז בכירי אש"ף, אך התקשה להתשלב בפוליטיקה הפנימית ושב לבסוף לירדן. ב-1994, לאחר החתימה על הסכמי אוסלו, שב לגדה המערבית. הוא נבחר למזכ"ל הפתח בגדה וכעבור שנתיים נבחר לכהן במועצה המחוקקת הפלסטינית.

טרם האינתיפדה השנייה, נחשב ברגותי בתומכים הבולטים של הסכמי אוסלו. עם פרוץ האירועים האלימים הוא החל לארגן פיגועי ירי בשטחי הגדה המערבית. עד מהרה הפך למבוקש, אך המשיך להתראיין לכלי התקשורת בישראל. לאחר מעצרו, בשיחה עם מדובב בכלא, סיפר כי האינתיפדה היתה מתוכננת למעשה מזה זמן רב, וכי ביקורו של אריאל שרון בהר הבית, היה רק "הקש ששבר את גב הגמל".

באפריל 2002, במבצע "חומת מגן", נעצר ברגותי. הוא הועמד לדין בבית המשפט המחוזי בתל אביב במשפט מתוקשר. הוא סירב לשתף פעולה עם סניגוריו או עם בית המשפט. בכתב האישום שהוגש נגדו, פורטו 37 פעולות טרור אותן הוא ארגן, בהן נרצחו 28 בני אדם.

עם השנים הפך ברגותי פעיל בהנהגת האסירים הביטחוניים בכלא הישראל. ב-2006 היה ממנסחי מסמך האסירים, שביקש ליישב את הסכסוך הפנים-פלסטיני בין החמאס לפתח. ברגותי עומד בקשר עם פוליטיקאים ואנשי רוח בישראל, ומקבל לעיתים קרובות ביקורים מהשר לעבר חיים אורון. שמו עלה לא אחת כמועמד אפשרי לרשת את יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן). בישראל היו רבים שקראו לשחררו בתקווה שיוכל לסייע לשיחות השלום.

שם בולט נוסף ברשימה הוא שמו של איברהים חאמד, ראש הזרוע הצבאית של החמאס בגדה. שחרורו של חאמד נחשב במשך שנים כ"קו אדום" של שירות הביטחון הכללי, שרואה בו אדם מסוכן ביותר, בעל יכולות מנהיגות, חזון, יצירתיות והוצאה לפועל. במארס 2009 סירב אולמרט לשחררו בעסקת חילופי שבויים כיוון שהוגדר "פורץ דרך בטרור האסטרטגי, מוקד יד ומודל מסוכן ביותר לחיקוי".

חאמד, בן 46 יליד הכפר סילוואד, בו נולד גם בכיר החמאס חאלד משעל. הוא החל את פעילותו בחמאס ב-1989, תחילה כעוזרם של האחים עאדל ועימאד עוודאלה, שחוסלו בסוף שנות ה-90. לאחר מכן ניהל את חקירת חיסולם ורצח את המשת"פ שהוביל אותם למקום בו נורו על ידי הימ"מ. לאחר מכן הוא ירד למחתרת.

עם פרוץ האיניתפאדה השנייה, החל לארגן חוליות טרור ממודרות, מתוחכמות, שביצעו פיגועים קשים בלב ישראל. חאמד ביקש לפגוע במטרות אסטרטגיות, ודאג לארגן פיגועים כפולים, לעתים באתרי תשתית ובמקומות בולטים. הוא חי במסתור, העביר את הוראותיו באמצעות שליחים. למרות מאמצים עילאיים, השב"כ לא הצליח לאתר אותו.

ב-2003 הרס צה"ל את ביתו בסילוואד וגירש את אשתו ובנותיו לירדן. זה לא עזר. השב"כ ייחס לו רצח של 90 ישראלים. בין היתר, הוא אחראי לפיגועים בקפה מומנט, באוניברסיטה העברית, בקפה הלל, בטרמפיאדה בצריפין, בכיכר ציון בירושלים ושורה של פיגועי ירי בגדה.

במאי 2006 הוא נעצר בידי כוחות הביטחון בישראל. הוא סירב להודות בחקירה במעשים המיוחסים לו. מאז נכנס לכלא, טוענים בשב"כ כי חאמד ממשיך לתכנן פיגועים. לפני כשנה תכנן פיגוע חטיפה שלא צלח בצומת רימונים. בשל כך, הוא נמצא בבידוד מוחלט. בשבוע האחרון הוא שובת רעב, בעוד משפטו עדיין מתנהל.

סמל נוסף שלא ישוחרר הוא שותפו של חאמד, המהנדס עבדאללה ברגותי. ברגותי, יליד כווית כבן 40, למד הנדסה בדרום קוריאה ובא לשטחים בעקבות נישואיו לפלסטינית. מהר מאוד גילו בחמאס את יכולתיו כמהנדס והוא החל להכין מטענים קטלניים, מתוחכמים. בין היתר הכין את המטענים ששימשו בפיגועים בשפילד קלאב, באוניברסיטה העברית, בקפה מומנט, בכיכר ציון ובקו 5 בתל אביב.

במקביל למטענים שייצר, העביר קורסים לאחרים בייצור מטענים. בשב"כ חוששים שאם ישוחרר, יעביר את הידע לאחרים. נכון להיום, אין בגדה מומחים ליצור מטענים. ב-2004 הורשע ברגותי ברצח 66 ישראלים ונידון ל-67 מאסרי עולם. זהו מספר מאסרי העולם הגדול ביותר שאי-פעם נגזר בישראל. ברגותי נמצא בבידוד מוחלט מאז מעצרו. באחרונה החל לטעון שהשתגע, והוא מבקש לראות את משפחתו ולצאת מבידוד.

אסיר נוסף שחמאס הסכים לוותר על שחרורו הוא אחמד סעדאת, יליד רמאללה כבן 60. הוא נכנס לפעילות טרור מגיל צעיר במסגרת החזית העממית. הוא נעצר שש פעמים בטרם ירד למחתרת ב-1994. לאורך השנים הוא הוציא לפועל מספר פיגועים, בטרם התמנה למזכ"ל החזית העממית עם חיסולו של אבו עלי מוסטפא. כנקמה, הורה לחסל את השר דאז רחבעם זאבי. סעדאת שובת רעב ומוחזק בבידוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ