חיים לוינסון
חיים לוינסון

רשימת שמות האסירים שישתחררו בשלב הראשון של עסקת חילופי השבויים פורסמה היום (חמישי) במלואה באתר האינטרנט של סוכנות הידיעות הפלסטינית מען. הרשימה המפורטת כוללת את מספרי הזהות של האסירים, מקום מגוריהם, לאן הם עתידים להשתחרר, תאריך לידתם, תאריך מעצרם ולאן הם ישוחררו - לעזה, לגדה, לשטחי ישראל או לחו"ל.

האסירים המשתחררים - חלק ב'

כצפוי, הרשימה כוללת את שמותיהם של מחבלים שאחראים לרציחתם של מאות ישראלים. אחד מהם הוא וואליד אנג'ס מחרבתא, שהיה יד ימינו של מוחמד ערמאן, אותו ישראל מסרבת בתוקף לשחרר. הוא העביר מטענים ומתאבדים שהשתתפו לפיגוע בקפה מומנט בירושלים, באונברסיטה העברית, ובמועדון השפילד בראשון לציון. נגזרו עליו 26 מאסרי עולם.

כשנגזר עונשו של אנג'ס, כתב בית המשפט הצבאי ביהודה את הדברים הבאים: "הבעת פניהם וחיוכם (של אנג'ס וערמאן) עת הזכיר התובע את רוע מעלליהם ואת זכרון קורבנותיהם, אינם יכולים להותיר ספק באשר לחוסר מצפונם. ניכר היה כי חיי זולתם הינם כאין וכאפס עבורם.

"אנג'ס וערמאן ביצעו מעשי רצח, הרג ופגיעה באזרחים, לאחר תכנון מדוקדק בקור רוח מקפיא ומתוך רצון לקטול כמה שיותר יהודים...מי ששם את כל מאוויו בקיפוח חייהם של נשים, גברים וטף ללא כל רחם אינו ראוי להמצא בחברת בני אנוש ואף סבורים אנו כי צימאונו לשפוך דם הורידוהו לדרגה כה שפלה שספק רב אם ראוי הוא לכינוי אדם.

"הטלת עונש זה, אשר בו נופך של נצחיות וסופיות, דוגמא בזעיר אנפין, לסבל ולגורל האכזר שנגזר על הנרצחים התמימים ועל משפחותיהם, מחוייב המציאות, הגם שאין בו כדי לרפא".

אסירים נוספים שישוחררו בעסקה

אחמד דירייה מבית פג'אר, המשלח של נדאל משעל, מחבל מתאבד שניסה להתפוצץ בכניסה לקפה קפית ברחוב עמק רפאים בירושלים. הוא נעצר ב-2002 ונגזרו עליו 28 שנות מאסר.

עלא קפישה מחברון – היה שותף בחוליית חמאס שהוציא את הפיגוע הכושל בקפה קפית. נגזרו עליו 30 שנות מאסר.

זאהר ג'אברין מסלפית – ירה למוות בחייל גיתי אבישר ליד אריאל ב-1993.מראשוני החמאס בגדה.

מוחמד שראתחה – ממייסדי החמאס בעזה. היה עבריין פלילי,שגוייס לחמאס עם הקמת הזרוע הצבאית. היה מפקד "חוליית ג'בליה" שחטפה את אילן סעדון ואילן סספורטס ב-1989. חבר אחר בחולייה היה מחמוד אל מבחוח, שהצליח להמלט מהארץ עד שחוסל ב-2010 בדובאי.

יחיא דעמסה, פעיל גדודי חללי אל אקצא. היה מעורב בשילוח שני מחבלים מתאבדים שכשלו במשימתם, וכן ברצח סגן שי-שלום כהן ב-2001. נגזרו עליו 2 מאסרי עולם ו40 שנים נוספות.

מאג'ד אבו קטיש – היה חבר בחולייה שחטפה ורצחה את שוטר המג"ב ניסים טולדנו בשנת1992. נגזר עליו מאסר עולם.

יחיא סנואר – ממייסדי חמאס וממנהיגיה. מוצאו מחאן יונס. הקים את מנגנון חקירות הפנים של החמאס בעזה. במסגרת זו, רצח חמשה משתפי"ם. אחיו מוחמד, נחשב מחוטפי גלעד שליט. בעבר פורסם כמה פעמים כי סנואר מתנגד בתוקף לעסקה שלא תשחרר את האסירים הבכירים. לאחרונה הוכנס לבידוד, אולי כדי למנוע ממנו לסכל את העסקה.

סלמן אבו עיד מבידו – בכיר יחסית בחמאס. היה חבר בחולייה של מוחי אדין אשריף – המהנדס מספר 2. נעצר ב-2003 ונגזר עליו מאסר עולם בגין רצח חשוד בשיתוף פעולה עם ישראל.

גו'אדרה מועמר – נגזר עליו מאסר עולם בשל חלקו בפיגוע ההתאבדות בו נהרג סמ"ר משה חזקיה ליד אום אל פאחם בספטמבר 2002.

לטיף שקיר מקלקיליה – יושב בכלא משנת 1986 לאחר שרצח את החייל עקיבא שאלתיאל סמוך לאלקנה.

נאסר נזאל – היה מעורב בהוצאה לפועל של פיגוע ההתאבדות ליד גשר בר אילן באוקטובר 2002 ממנו נהרגה סעדה אהרון. נגזרו עליו 2 מאסרי עולם ועוד 30 שנה.

זיד כילאני מהכפר סיריס – כילאני נסע על גופו מטען חבלה קטן שהתפוצץ במונית שירות בצומת מי עמי במרץ 2001. מהפיצוץ נהרג קלוד כנפו. כילאני נפצע קשה. קודם לכן דקר קצין בשוק הכרמל, וניסה להניח שני מטענים בתל אביב. הוא שפוט למאסר עולם ועוד 40 שנים.

סעיד בדארנה מיעבד - מראשוני מנהדסי המטענים של חמאס. הוא תכנן יזם והגה את אחד מפיגועי התופת הראשונים, ב13 באפריל 1994 בחדרה, אז נהרגו חמישה בני אדם מפיצוץ מטען שנשא מתאבד. בדארנה נחשב מפורצי הדרך של טרור המתאבדים.

תאופיק עבדאללה מקלקיליה – השתתף ברצח החייל דוד מנוס, שנחטף וגופתו נמצאה רק שנתיים לאחר מכן במערה ליד דיר בלוט. הוא נעצר ב1986.

מחמוד אל-כארם מג'נין - היה מעורב בפיגוע ההתאבדות באוטובוס קו 16 בחיפה בדצמבר 2001, ממנו נהרגו 15 בני אדם. נגזרו עליו 15 מאסרי עולם ו-20 שנות מאסר.

אברהים שמאסנה מהכפר קטנה – הששתתף בחטיפתם ורציחתם של הנערים רונן קראמניוליאור טובול סמוך לרמות ב1990. מספר ימים לאחר מכן רצח נהג מונית, רפי דורון. בכלא היה עסקן בולט של הפתח.

עיד שלאדלה מביתוניא – חטף ורצח בו ידיו את נהג המונית ששון נוריאל ב-2005.

אדריס רג'בי – פעיל זוטר בהתארגנות חמאס בחברון, שכללה פיגועי ירי מהם נרצחו החיילים קרן יעקובי ומאור קלפון. החולייה הוציאה לפועל גם את הפיגוע בקו 37 בחיפה במרץ 2003, ממנו נהרגו 17 איש. נגזרו עליו 29 שנות מאסר.

פאדי ג'ועבה – חבר נוסף באותה תשתית, בעל תפקיד מרכזי יותר. נגזרו עליו 18 מאסרי עולם.יעקב זיד מיעבד – ייצר והניח מטען מאולתר בפח אשפה בחדרה בינואר 2000. מהפיצוץ נפצעו 20 בני אדם. נגזרו עליו 19 שנות מאסר.

כפאח נואהדה מג'נין – צעיר מג'נין שהיה בדרכו להתאבד בחיפה בשנת 2006 בטרם נתפס. נגזרו עליו 28 שנות מאסר.

חמוד דמרה – בכיר בכוח 17, שבתחילת האינתפאדה השנייה היה מעורב בתכנון של פיגועי ירי לעבר חיילי צה"ל והתנחלויות. בפיגועים לא נפצע או נהרג אף אחד. נעצר ב 2006. במשפטו הביע חרטה כנה על מעשיו. נגזרו עליו 15 שנות מאסר.

פואז נאצר – גייס את ראמז אבו-סלים, המחבל המתאבד שביצע את הפיגוע בקפה הלל בספטמבר 2003, וגרם למותם של שבעה בני אדם. נגזרו עליו 36 שנות מאסר.

עומר עסידה – חבר החולייה שביצעה פיגוע ירי בגדה, ממנו נהרגה אטלה ליפובסקי בת 78 ונפצעו 2 נוספים. בית המשפט גזר עליו מאסר עולם ועוד עשר שנים.

עלא מדווי מבית לחם – גייס את נאלל אבו-הליל, המחבל המתאבד שהתפוצץ בקו 20 בירושלים בנובמבר 2002, וגרם למותם של 11 בני אדם. על מדווי נגזרו 25 שנות מאסר.

נאסר יתאיימה – פעיל חמאס זוטר מטול כרם. היה חלק מהתשתית בראשות עבאס א-סיד, שהוציאה לפועל את הפיגוע במלון פארק. יתאיימה היה שליח שעסק בהבאה והחבאה של חגורות נפץ ומשימות דומות. נגזרו עליו 29 מאסרי עולם ועוד 20 שנה במצטבר.

מוסטפא מסלימני מטובאס – פעיל טרור ותיק. היה התצפיתן שתפקידו להתריע בפני חבריו, שעה שרצחו את בני הזוג בנימין וטליה כהנא. כשנגזר דינו לשני מאסרי עולם ועוד 25 שנה, כתבו השופטים: "לא מעשי גבורה הם מעשי מסלימני, אלא מעשים שפלים של חבורת רוצחים מוגי לב, אשר חיפשו לפגוע פעם אחר פעם בחשופים ביותר. מה נוכל לומר לנוכח רציחתם בדם קר של שני אנשים צעירים אשר כל חטאם היה שעשו את דרכם באחד מכבישי האיזור. מה נוכל לומר לנוכח הגורל האכזר שנגזר על ילדיהם שבין רגע הפכו ליתומים מאב ואם".

ציור של שליט ברחוב בעזה, אתמולצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ