חלק מהאסירים יגורשו לטורקיה

למרות המתיחות בין ירושלים לאיסטנבול, הטורקים הציעו לסייע בשחרור שליט. הנשיא פרס שיבח את ארדואן על עזרת ארצו

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

חלק מתוך 40 האסירים הפלסטינים שיגורשו במסגרת עסקת שליט יישלחו לטורקיה למשך כמה שנים, כך מסרו מקורות דיפלומטיים. העיתונים הטורקים "רדיקאל" ו"הורייט" דיווחו גם הם אתמול על קיומם של מגעים להעברת חלק מהמגורשים לטורקיה.

בחצי השנה האחרונה, חרף המתיחות הרבה בין המדינות, נפגש כמה פעמים השליח הישראלי דוד מידן עם בכירי המודיעין הטורקי, שהציעו לסייע במגעים מול החמאס. טורקיה אף התנדבה להוביל את המגעים, אולם ישראל הבהירה כי המצרים הם אלה שיתווכו. עם זאת, הטורקים המשיכו כל העת לסייע בלחץ על החמאס והסכימו לקלוט חלק מאנשי החמאס שיגורשו לחו"ל במסגרת העסקה.

שר החוץ של טורקיה אהמט דבוטולו בירך היום רביעי על העסקה לשחרור שליט ואמר שטורקיה היתה מעורבת במהלכים שהביאו לחתימת העסקה. "תרמנו את תרומתנו ברמות שנות ובשלבים שונים", אמר דבוטולו. "חמאס עידכן אותנו על העסקה זמן קצר לפני החתימה עליה".

הנשיא שמעון פרס שיבח ביום רביעי את ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן על הסיוע שהעניקה ארצו. "אני מוכרח להגיד גם שהייתה לי הפתעה נעימה מאוד בעמדתה של ממשלת טורקיה. למרות חילוקי הדעות שבינינו, הם שמו את הכל בצד והחליטו להעדיף את הצד ההומניטארי על פני הפוליטי", אמר פרס בפגישה עם השליח דוד מידן. "אמרו לי שזה נעשה במצוות ראש ממשלת טורקיה, ארדואן, שהטיל על שירותי המודיעין שלו לפעול יחד איתנו וזה היה באמת צירוף של מאמץ מיוחד במינו בחיים הבינלאומיים וביחסי העמים והאנשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ