פדווא ברגותי: היתה התחייבות לשחרור מרואן

רעייתו של בכיר אנשי הפתח בכלא הישראלי טוענת כי במשך שנתיים עיכב החמאס את השלמת העסקה בגללו, ועתה ויתר עליו

אבי יששכרוף
רמאללה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף
רמאללה

כמה דקות לאחר השעה אחת וחצי בצהריים הגיע הטלפון הראשון שבישר ליושבי חצר "הצלב האדום" ברמאללה, כי חמאס פרסם באתרי האינטרנט את רשימות האסירים שישוחררו בעסקת גלעד שליט. באותה שעה נערכה במקום עצרת מצומצמת להזדהות עם שביתת הרעב של האסירים בבתי הכלא בישראל. פדווא, רעייתו של מרוואן ברגותי, בכיר אנשי הפתח בכלא הישראלי, מאזינה בקשב רב לשמות שמקריא אחד ממכריה. "נאיל ברגותי, פכרי ברגותי, זהאר ג'בארין", הוא עובר שם אחר שם. היא מציצה בשמות במכשיר הטלפון הנייד של האיש שיושב סמוך אליה. פדווא, שבעלה בכלא הישראלי זה תשע שנים, שמעה כבר לפני שלושה ימים כי מרוואן אינו כלול בעסקה, והיא אינה מצליחה גם עכשיו להסתיר את אכזבתה. ביום שלישי ביקרה את מרוואן בכלא. "הוא במצב בריאותי טוב ושאל בשלומם של חברינו ובני המשפחה".

לדבריה מדובר בעסקה טובה לפלסטינים. "החיוך ייכנס לבתיהם של 1,000 משפחות אסירים", היא אומרת ל"הארץ", שומרת על נימת הפוליטיקלי קורקט של רעיית מנהיג. "זהו הישג במישור הלאומי וכאזרחית פלסטינית אני רואה בכך הצלחה". אך אט אט היא מאפשרת לעצמה לומר דברי ביקורת מפורשים על חמאס, על אף שמדובר בכלי תקשורת ישראלי: "במישור האישי אני מאוכזבת. אני לא מוצאת הסבר משכנע להחלטה של חמאס לסגת בו מהדרישה לשחרר את חמשת הבכירים (מרוואן ברגותי, אחמד סעדאת, איברהים חאמד, עבדאללה ברגותי ועבאס א-סייד, א"י). במשך שנתיים הם עיכבו את השלמת העסקה בגלל חמשת השמות הללו. מה קרה? לא יודעת".

היא מוסיפה כי "עד לרגע זה, אף אחד בחמאס לא דיבר אתי ולא אמר לי אם מרוואן כלול בעסקה או לא. לא דיברו ולא אמרו דבר וזה כואב. השאירו אותנו לשמוע מהתקשורת ומכל מיני אישים, שאומרים לנו דברים שונים. מרוואן אינו אסיר רגיל", היא נוזפת כמעט בחמאס. "מדובר במנהיג גדול ובעתיד אנחנו נדרוש כי כל חידוש של המו"מ ייעשה רק לאחר שחרורם של מרוואן ואחמד סעדאת. לא ייתכן שאש"ף ינהל מו"מ עם ישראל בשעה ששניים ממנהיגיו בכלא הישראלי". היא מתפנה לרגע לקבל את המבקרים הרבים ששוב ושוב מבטיחים כי לא ירפו מהמאבק לשחרורו של בעלה.

הרשימה שמתפרסמת חושפת כי ישראל הסכימה לשחרר בכירים בחמאס, רוצחים שדם ישראלים על ידיהם: מקימי הזרוע הצבאית של החמאס, אחיו של אחד מחוטפי גלעד שליט, רוצחי ניסים טולדנו, אחד מחוטפי נחשון וקסמן ועוד. אולם ממשלת ישראל סירבה בתוקף לשחרר את בעלה, שאף הוא הורשע ברצח ארבעה ישראלים ונזיר יווני. נראה כי במקרה של מרוואן הסירוב הישראלי רחוק מלהיות ענייני אלא נובע ממקום רגשי יותר ואולי אף פוליטי, לנוכח התרעומת ששחרורו עלול לעורר בקרב הציבור בישראל ובעיקר בימין.

ומה את אומרת על הסכמת חמאס לגירושם של 203 אסירים?

"עבור המשפחות, עדיף שהאסיר יישאר בכלא מאשר שיגורש. ההפתעה אצלי נובעת בעיקר מהוויתור של חמאס על המנהיגים. בעיקר כאשר אפילו האסירים עצמם הודיעו שהם יהיו מוכנים לחכות עוד, ולו רק כדי שגם המנהיגים שלהם ישוחררו מהכלא. אני אומרת לך, היתה התחייבות מפורשת מצדם שלא תהיה עסקה ללא חמשת השמות הללו. מה שקרה אינו מובן לי".

הם הבטיחו לך אישית?

"הייתה לי הבטחה אישית מפורשת מצדם שלא תהיה עסקה ללא חמשת השמות. כל מי שהיה אחראי מטעמם על ניהול השיחות הבטיח לי זאת, כאלה שמתגוררים בשטחים וכאלה שגרים בחו"ל (היא אינה אומרת זאת אך לדברי מקורביה הכוונה לחאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של החמאס, א"י). הם הבטיחו שמרוואן יהיה בעסקה. זו היתה הזדמנות גדולה לשחרר את מרוואן והם היו צריכים להתעקש על השמות הללו. ועדיין זה הישג חשוב". היא אינה מסתירה גם את הביקורת שלה על אסירי החמאס שנמנעו מלהצטרף לשביתת הרעב של האסירים.

את כועסת על החמאס?

פדווא ממהרת לעטות את דמות רעיית המנהיג שוב. "אני שמחה, לא כועסת. שחרור של אלף אסירים זה הישג גדול. במישור האנושי אני שמחה גם עבור אמו של גלעד שליט שתראה את בנה בקרוב. כמו כל אמא, אני מבינה את השמחה הזו של בן השב לאמו".

הביקורת על חמאס אינה נשמעת רק אצל פדווא. בני משפחות האסירים שיישארו בכלא הישראלי משמיעות התבטאויות בוטות יותר. לטענתם, חמאס הפקיר את האסירים הבכירים והתקפל בעיקר בגלל רצונו בשקט עם ישראל. ויחד עם זאת, חמאס יכול להירגע. העסקה תעניק לו תמיכה נרחבת בדעת הקהל הפלסטינית בעיקר לנוכח העובדה שהצליח לכלול בה אסירים ותיקים במיוחד, חלקם אנשי פתח. גם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) מודע לכך. אולי מכאן הסכמתו אתמול להיפגש עם ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, בהקדם.

פדווא ברגותי, אתמול ברמאללה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ