בחמאס עונים לביקורת: "הבכירים ויתרו על שחרורם למען העסקה"

מחמוד א-זאהר תקף את מתנגדי העסקה ברשות הפלסטינית: "עבאס הציע לשחרר את שליט תמורת הסרת המצור בלבד, אז אין לו זכות להביע ביקורת"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בתנועת החמאס הדפו הבוקר (ראשון) את הביקורת על העסקה מצד הרשות הפלסטינית. בכיר החמאס מחמוד א-זאהר אמר בראיון לעיתון אל-חיאת כי "במהלך המשא ומתן יו"ר הרשות הפלסטינית הציע שנשחרר את שליט רק תמורת הסרת המצור על עזה ובלי לשחרר אף אסיר, אולם אנו סירבנו בתוקף ולכן אין לרשות זכות להביע ביקורת על מי משוחרר ואיך".

ברשות הפלסטינית אמנם בירכו רשמית על העסקה אך הביעו ביקורת על אי הכללתם של שמות רבים, ביניהם מרוואן ברגותי. מקור פלסטיני בכיר אמר לאל-חיאת ששחרורו של ברגותי עומד על הפרק באופן עקרוני, אך לא במסגרת העסקה הנוכחית. המכשול העיקרי בשחרורו, על פי המקור הוא מערכת היחסים הרעועה הנוכחית בין ישראל לרשות הפלסטינית. לגבי אחמד סעדאת נאמר כי ישראל מסרבת לדון בשחרורו בכל מצב.

על פי אותו מקור, פריצת הדרך במשא ומתן לשחרור שליט הגיעה בעקבות המסר שהעבירו האסירים הכבדים של החמאס לאחמד ג'עברי, בו נאמר שלא לפוצץ את העסקה בגלל שמותיהם ושהם מוכנים להישאר בבתי הסוהר.

ראש הלשכה המדינית של החמאס חאלד משעל התייחס בנאומו בערב פרסום העסקה לאסירים שלא ישוחררו. "אנו עדיין כואבים מאחר שלא הצלחנו להביא לשחרורם של כל האסירים - כל 8,000 האסירים. רצינו לשחרר עוד, אך לא הצלחנו לאחר יותר מחמש שנים של משא ומתן", אמר. "אחי ואחיותיי, אל ההסכם הזה לא הגענו בקלות. ליוו אותו מערכות גדולות. האויב ניסה לשבור את רוחנו. זוהי העסקה הגבוהה ביותר עבור חייל אחד".

פדווא ברגותי, רעייתו של מרוואן, לא הסתירה את אכזבתה מאי הכללת בעלה בעסקה. "זהו הישג במישור הלאומי וכאזרחית פלסטינית אני רואה בכך הצלחה, אבל במישור האישי אני מאוכזבת. אני לא מוצאת הסבר משכנע להחלטה של חמאס לסגת בו מהדרישה לשחרר את חמשת הבכירים (מרוואן ברגותי, אחמד סעדאת, איברהים חאמד, עבדאללה ברגותי ועבאס א-סייד). במשך שנתיים הם עיכבו את השלמת העסקה בגלל חמשת השמות הללו. מה קרה? לא יודעת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ