ציפורים וחיות אחרות: המל"טים העתידיים של ארצות הברית

כבר כיום מכשיר הצבא האמריקאי יותר מפעילים של מטוסים ללא טייס מאשר טייסי קרב ומפציצים גם יחד והמספרים רק גדלים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

שלושה קילומטרים משדה המרעה שבו למדו האחים רייט להטיס את המטוסים הראשונים, חוקרי צבא עמלים לחולל מהפכה אווירית נוספת: כיווץ גודלם של מטוסים ללא טייס (מלטי"ם), כלי הטיס שמשגרים טילים לשטח פקיסטאן ועוסקים בריגול אחר מורדים באפגניסטאן, לגודל של חרקים וציפורים.

מעבדת הטיס שבבסיס קרויה בתרגום חופשי "כלוב הציפורים הזעירות" ובצדק. המל"טים שמפתחים כאן נועדו לחקות את מכניקת המעוף של עשים, נצים וחיות אחרות. "אנחנו בודקים דרכים להסתתר במקומות חשופים", אומר גרג פרקר, מהנדס אווירונאוטיקה, כשהוא מציג אבטיפוס של נץ מכני, שבעתיד יוכל לשאת ציוד ריגול, או להרוג.

מלחמות בשלט רחוק: פרויקט מיוחד

בצדו האחר של העולם, באפגניסטאן, מתפעלים נחתים אמריקאים מבלוני ריגול חדשים שמזכירים בצורתם ספינות אוויר, הקשורים בכבל ומרחפים בגובה יותר מ 4,500 מטרים בשמי אזור סנגין שבמחוז הלמנד, אחד המקומות העקובים מדם במלחמה באפגניסטאן. הספינה יכולה לשדר צילומי וידיאו חיים של מורדים מטמינים פצצות, ממרחק של עד 32 קילומטרים. "מבחינתי זה משנה את כללי המשחק", אמר ניקולי ג'ונסון בסנגין באביב האחרון. "אני רוצה שייכנסו לשימוש עוד כאלה".

מל"ט ריגול גלובל הוק של ארה"בצילום: בלומברג

מספינות אוויר ועד לחרקים, מפץ המל"טים משנה את הדרך שבה ארה"ב נלחמת וחושבת על מלחמותיה. המל"טים מדגם פרדטור (טורף), סוסי עבודה שגודלם כמטוס ססנה וששלטו בזירת הטיסות הלא מאוישות מאז פיגועי ה 11 בספטמבר 2001, הם כעת שם דבר ומעוררים פחד ברחבי העולם. עם זאת עולם המל"טים המתפתח במהירות - על המגוון העצום שהוא כולל - והדילמות הנלוות אליו, כמעט שאינם מוכרים.

כיום ברשות הפנטגון 7,000 מל"טים, לעומת פחות מ 50 לפני עשור. בעשור הבא צופה חיל האוויר האמריקאי שיצטמצם מספרם הכולל של המל"טים, אולם מספר המל"טים הרב-תכליתיים, אלה שיכולים לבצע גם משימות ריגול וגם משימות תקיפה, יגדל פי ארבעה ¬ ל 536. אחד מהם הוא ה"ריפר" (הקוצר). כבר כיום מכשיר הצבא יותר מפעילי מל"טים מטייסים של מטוסי קרב ומפציצים גם יחד, ¬ 350 רק השנה.

הפנטגון ביקש מהקונגרס קרוב לחמישה מיליארד דולר למל"טים לשנה הבאה, והחזון שלו ל 2030 כולל שלל פיתוחים שכאילו נלקחו ממדע בדיוני: "חרקי ריגול" המצוידים בחיישנים ומצלמות זעירות לאיתור אויבים, נשק גרעיני או קורבנות הלכודים בהריסות.

בחודשים האחרונים מילאו מל"טים תפקיד מכריע מאי פעם בעבר במלחמות ובפגיעה בטרוריסטים. הסי-איי-אי עקב אחר המתחם של אוסמה בן לאדן בפקיסטאן באמצעות צילומי וידיאו ששודרו ממל"ט חמקן חדש בעל כנפיים דמויות עטלף, מדגם RQ-170 Sentinel, המכונה "המפלצת מקנדהאר".

במערכה האגרסיבית של תקיפות מל"טים נהרגו מ 2006 יותר מ 1,900 מורדים באזורים השבטיים הנידחים, לפי Long War Journal, אתר אינטרנט העוקב אחרי המלחמה בטרור. הסי-איי-אי השתמש במל"טים גם בתימן ובמלחמה בלוב נגד כוחותיו של מועמר קדאפי.

מל"טים ¬ קטנים וגדולים כאחד מעוררים שאלות הקשורות להתגברות חוסר שביעות הרצון בקרב הציבור האמריקאי ביחס למלחמות שארה"ב מנהלת. מומחים לאתיקה צבאית מודים שמל"טים יכולים להפוך את המלחמה למין משחק וידיאו, להסב אבידות בקרב אזרחים בלי לסכן אף אמריקאי, ולכן עלולים לגרום לארה"ב להיגרר למלחמות ביתר קלות. מל"טים גם יצרו משבר מידע למומחים, הנאלצים להתמודד עם הצפה של נתונים.

ולא פחות חשוב, ברשות התעופה הפדרלית האמריקאית (FAA) מסתייגים מהרחבת מספר טיסות הניסוי של מל"טים בארה"ב, כפי שמבקש הפנטגון. בקיץ שעבר כמעט הוזנקו מטוסי קרב לאחר שמל"ט בגודל מסוק קטן זוהה במרחב באווירי של וושינגטון הבירה, אזור אסור לטיסה.

בצבא שוררת הסכמה רחבה שמל"טים מונעים אובדן חיי אדם. רבים רואים בהם גרסאות מתקדמות של סוגי הנשק המוכרים שארה"ב משתמשת בהם זה עשרות שנים ¬ כמו טנקים ומפציצים.

בעיני החוקר פיטר זינגר ממכון ברוקינגס, הוויכוח המתנהל כיום על מל"טים מזכיר את הוויכוח על יתרונות וחסרונות המחשבים ב :1979 הם יישארו איתנו, והגידול במספריהם רק התחיל. "אנחנו עדיין בשלב של האחים רייט בתוך כל זה".

בפברואר חשפו חוקרים מל"ט דמוי יונק דבש, שנבנה על ידי AeroVironment, עבור הסוכנות לפרויקטים מתקדמים של מחקר בתחום ההגנה, שיכול לטוס במהירות 18 קמ"ש ולנחות על אדן חלון. עם זאת מדובר עדיין באב טיפוס. אחד המל"טים הקטנים ביותר שבשימוש כיום בשדה הקרב הוא "העורב", שאורכו כמטר, וחיילים באפגניסטאן מזניקים בידיהם כמו טיסן, כדי להציץ במתרחש מעבר לגבעה. הצבא מפעיל כ 4,800 עורבים, אם כי רבים מהם אובדים במהלך ביצוע משימותיהם.

עולם העתיד של המל"טים שוכן במפקדת בסיס חיל האוויר האמריקאי בווירג'יניה, באולם שבו מאות מסכי טלוויזיה תלויים ממסגרות מתכת ¬ומזכיר במראהו דיסקוטק. למעשה זהו אחד המתקנים הרגישים ביותר לעיבוד והפצת צונאמי של מידע המגיע מרשת גלובלית של חיישנים מעופפים.

המספרים מדהימים: מאז פיגועי ה 11 בספטמבר, גדל ב 3,100% הזמן שחיל האוויר מקדיש למשימות טיסה המיועדות למטרות איסוף מודיעין, בעיקר בשל הגדלת מספר טיסות מל"טים.

העומס המוטל על האנשים המעבדים את המידע הרב רק ילך ויגדל, כשהצבא האמריקאי יעבור לדור הבא של טכנולוגיה מתקדמת, המאפשרת לצלם בווידיאו עיר שלמה, עניין שיצריך 2,000 מנתחים שיעבדו את המידע המועבר ממל"ט אחד, לעומת 19 הנדרשים כיום.

אליזבת בומילר וטום שאנקר, ניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ