מי מרגל אחר המל"טים האמריקאיים

במרכז השליטה נדהמו לגלות וירוס מחשב המתעד כל פעולה של מפעילי המל"טים, שאחראים לשורה ארוכה של חיסולים בפקיסטאן ותימן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היתרון הראשון והבולט ביותר של השימוש בכלי טיס בלתי-מאויישים באזורי לחימה הוא שאנשי צוות אוויר לא נחשפים לסכנות. מפעילי המל"טים, או כפי שהם מכונים בחיל האוויר האמריקאי, הטייסים, יושבים בחדרים ממוזגים במרחק רב משדה הקרב. כעת מתברר שדווקא צורת ההפעלה הזאת חושפת את מערכות הלחימה המתקדמות לסכנה מסוג אחר לגמרי.

בשבועיים האחרונים, מנסים ללא הצלחה אנשי בסיס חיל האוויר האמריקאי, קריץ', שבמדבר נבאדה, להילחם בווירוס שתקף את מחשבי "תאי הטייס" של כטב"מים אמריקאיים המרחפים מעל זירות לחימה באפגניסטאן, עיראק, פקסיטאן, תימן, סודן ועוד מדינות. לפי מגזין Wired שפרסם את הדבר באתר האינטרנט שלו בסוף השבוע, הווירוס הוא מסוג keylogger, שעוקב ומשחזר כל הקשת מקלדת במחשבים. בכל פעם שחשבו טכנאי המחשב בבסיס שהצליחו למחוק את הווירוס, שב והופיע. לא ברור כרגע האם הווירוס גם "משדר" החוצה ומעביר לגורם עוין את הקשות המקלדת שאסף, אבל האפשרות הזאת מדירה שינה מעיני מפקדי הבסיס.

מלחמות בשלט רחוק: פרויקט מיוחד

מל"ט "פרדטור B" של חיל האוויר האמריקאיצילום: אי–פי

עוד לא ברור לכמה מחשבים התפשט הווירוס אבל מומחי אבטחת מידע של חיל האוויר כבר גילו אותו גם במחשבים "פתוחים" וגם באלה של רשת פנימית מסווגת.

בעשור האחרון, משקיע חיל האוויר האמריקאי וסוכנות הביון המרכזית (CIA) עשרות מיליארדי דולרים בפיתוח מערכות מל"טים הכוללות מאות מטוסים מדגמי "פרדטור" ו"ריפר" המסוגלים לרחף במשך שעות ארוכות, באין רואה, ולתצפת על אזורים בהם פועלים טרוריסטים. ברגע שנצפה ומזוהה טרוריסט בכיר, אין צורך להזניק מטוסי קרב, הכטב"מים נושאים גם טילים לשיגור והשמדה מיידיים. המפעיל בנבאדה רואה דרך מערכת תקשורת לוויינית, בזמן-אמת, כל מה שנקלט במצלמות המל"טים ומפעיל אותו בהתאם. כך חוסלו בשנים האחרונות מאות אנשים החשודים כחברים בכירים באל-קאידה וגרורותיו. מרכז השליטה בבסיס קריצ' מפעיל במקביל בכל רגע נתון עשרות מטוסים החגים בו-זמנית מעל מדינות שונות.

החשש הגדול הוא מפני אפשרות שגורם עוין יחדור למחשבים וישבש את התקשורת בין מוקד השליטה המל"טים באוויר או יגלה את מיקומם. במערכת הביטחון הישראלית מעריכים שמצב כזה לא יכול לקרות במערכות הכטב"מ של חיל האוויר מכיוון שבצה"ל קיימות הוראות מחמירות וכן חסמים טכניים המונעות את חיבור המחשבים המבצעיים לכל רשת אינטרנט או תקשורת חיצונית. אבל גם אצל האמריקאים היו אמורים להיות הגנות דומות. כרגע, החשד המרכזי הוא שהווירוס הלא-מזוהוכנס למחשב דרך דיסקים עם פרטי ניווט ומטרות שהוכנסו למחשב על ידי הטייסים.

פרצה נוספת באבטחת מערכות המל"ט האמריקאיות נתגלתה לפני שנתיים כשהתברר שצילומי המודיעין המועברים גם למפקדי כוחות בשטח, ניתנים לקליטה בקלות רבה גם על ידי האויבים האיסלאמיסטים.

"אנחנו ממשיכים למחוק אותו, והוא ממשיך לחזור", אמר אחד משלושת הגורמים שדיווחו על כך ל-Wired. "אנחנו חושבים שהוא לא מסוכן, אבל אנחנו לא יודעים".

מחיל האוויר האמריקאי נמסר כי הוא לא נוהג לדון באיומים על מערכת המחשבים שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ