מל"טים מגינים על אסדות הגז מחיזבאללה וחמאס

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ישראל הפעילה מטוסים ללא טייס (מל"טים) מסוג הרון של התעשייה האווירית מעל שדות הגז בים התיכון. השימוש במל"טים החל נוכח התראות לפגיעה בשדות הגז על ידי חיזבאללה. כך פירסמה היום סוכנות הידיעות AP.

ההתראות נובעות מהמחלוקת שלא יושבה עדיין בין ישראל ללבנון על סימון הגבול הימי של שדות הגז בין ישראל ללבנון.

לפני חודש אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "הגבול הימי שלבנון הגישה לאו"ם נמצא באופן משמעותי מדרום לקו הגבול כמו שישראל רואה אותו". לדברי ראש הממשלה, "הקו הלבנוני עומד בסתירה הן להסכם סימון הגבול הימי בין ישראל וקפריסין והן להסכם סימון הגבול הימי בין לבנון עצמה לבין קפריסין. אנחנו פועלים לסימון הגבול בהתאם למשפט הימי הבינלאומי". ואולם, הממשל האמריקאי אימץ את קו הגבול הלבנוני.

מלחמות בשלט רחוק: פרויקט מיוחד

הממשלה אישרה לפני חודש את הגשת ההצעה הישראלית לתיחום הקו הימי הצפוני של מדינת ישראל. קו זה תוחם את אזור הזכויות הכלכליות של המדינה, לרבות הזכות לניצול משאבי הטבע בים. בימים הקרובים תגיש ישראל את עמדתה לאו"ם.

להצעה שהוגשה לאו"ם עלולות להיות השלכות מרחיקות לכת לגבי מאגרי גז ונפט בשווי מיליארדי דולרים הנמצאים בשטח שבמחלוקת בים התיכון. הגבול הימי בין ישראל ללבנון מחולק לשניים: קו של 12 מייל מהחוף, שמשני צדיו יש לכל מדינה ריבונות מלאה, וקו נוסף שאורכו כמאה מייל ויותר, המכונה "אזור כלכלי בלעדי" או "מים כלכליים". מדובר באזור שבו יש לכל מדינה זכויות כלכליות ומחקריות על משאבי טבע, על דיג ועוד.

תגליות הגז בישראל

באוגוסט 2010 הגישה לבנון באופן חד-צדדי לאו"ם את גרסתה לקו הדרומי של המים הכלכליים שלה, קרי - הגבול עם ישראל. בנובמבר אותה שנה הוגשה גם גרסתה לקו המערבי של המים הכלכליים, קרי הגבול עם קפריסין.

הקו הלבנוני אינו כולל את מאגרי הגז הגדולים "תמר" ו"לווייתן", המתופעלים על ידי החברות דלק אנרגיה הישראלית ונובל אנרגיה האמריקאית. עם זאת, מבדיקות של משרד התשתיות עולה כי הגרסה הלבנונית כוללת מאגרי גז ונפט בעלי פוטנציאל הפקה בשווי מיליארדי דולרים, ולפיכך הם בעלי אינטרס כלכלי קריטי בעבור ישראל.

הלבנונים העבירו את עמדתם גם לארצות הברית והממשל האמריקאי אימץ את הקו שלהם, לאחר בדיקה מקצועית. מקור בכיר במשרד החוץ בירושלים ציין שהממשל האמריקאי הטיל את הטיפול בנושא על הדיפלומט פרד הוף, ששימש אחראי על סוריה ולבנון בצוותו של השליח ג'ורג' מיטשל. מיטשל התפטר לפני כחודשיים, אולם הוף ממשיך לעבוד על סוגיות הנוגעות ליחסים בין ישראל ללבנון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ