המפלצת מקנדהאר: הכטב"ם החמקן שמרגל אחר איראן

הפנטגון מעולם לא חשף את ה-RQ-170, מל"ט סודי לטיסות תצפית מסווגות באזורים רגישים. בין היתר, הוא עקב חודשים ארוכים אחרי מתחמו של בן לאדן

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
אנשיל פפר
אנשיל פפר

השם הרשמי שלו הוא RQ-170, אבל בחוגי תעופה ובצבא האמריקאי הוא זכה לכינוי "המפלצת מקנדהאר" (The beast of Kandahar). זאת, בשל החשאיות האופפת אותו והעובדה שכלי הטיס הבלתי מאויש הזה נצפה בפעילות מבצעית בשדה התעופה של קנדהאר באפגניסטאן, שם הוא משמש את האמריקאים לטיסות תצפית מסווגות - ככל הנראה מעל מדינות כמו פקיסטאן ואיראן.

הכטב"ם, שבנוי בצורת "כנף מעופפת", אמור להיות בעל תכונות חמקניות המאפשרות לו לטוס מעל מדינת אויב מבלי להיקלט במערכות המכ"ם. הפנטגון מעולם לא שחרר תמונה רשמית שלו או אפילו הודעה על קיומו. הוא יוצר ככל הנראה ב-Skunk Works, מפעל ותיק של ענקית התעופה לוקהיד-מרטין. אותו מפעל תכנן ובנה שורה ארוכה של כלי טיס סודיים במהלך שנות המלחמה הקרה מול ברית המועצות.

המפלצת מקנדהאר

ככל הידוע, ה-RQ-170 נושא עליו רק מערכות תצפית ולא אמצעי לחימה. יתרונו טמון בכך שהוא מאפשר לארה"ב לבצע טיסות תצפית ממושכות מעל מטרות רגישות במדינות שונות, מבלי לעורר תקריות דיפלומטיות או לחשוף שהמטרה נמצאת תחת מעקב. על פי דיווחים שונים, המטוס עקב במשך חודשים ארוכים אחרי המתחם בו התחבא בן לאדן בעיר אבוטאבאד בלב פקיסטאן. הצילומים שהמטוס אסף היוו חלק מהתשתית המודיעינית שסייעה לנשיא אובמה לקבל את ההחלטה על חיסולו של מנהיג אל-קאעדה.

המטוס נכנס לשירות ככל הנראה ב-2006, ומפעילה אותו טייסת תצפית 30 של חיל האוויר האמריקאי, שבעבר הפעילה מטוסי תצפית מאוישים מדגם "פנטום". בסיס האם שלו הוא במדבר נוואדה, בלב שטחי ניסוי ענקיים של מערכת הביטחון האמריקאית. באזור מבוצעים גם ניסויים של מרבית הטילים החדשים המיוצרים בארה"ב.

הצילומים המטושטשים הראשונים של המטוס – שצולמו באזור קנדהאר ב-2009 - פורסמו בתקשורת האמריקאית. ככל הנראה המטוס פועל גם משדות תעופה בדרום קוריאה, כדי לבצע טיסות תצפית מעל קוריאה הצפונית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ