דיווח: לפחות מחצית מהמל"טים של חיה"א האמריקאי משדרים ללא הצפנה

ארבע שנים לאחר שהתקבלה החלטה על הצפנת השידורים, חלק ניכר מכלי המודיעין והתקיפה החשובים ביותר במלחמה בטרור, עדיין פגיעים לציתות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

לפחות מחצית מהמל"טים בשירות צבא ארה"ב עדיין משתמשים בתקשורת לא מוצפנת, כך דיווח מגזין Wired.

מל"טים כמו הפרדטור וה-Reaper מהווים כיום חוד החנית של הממשל האמריקאי בלחימה בטרור, בין אם באיסוף מודיעין ובין אם בחיסולי בכירים בארגוני טרור במדינות כמו פקיסטאן, אפגניסטאן ותימן.

על פי הדיווח בוויירד, רק 30%-50% מהמל"טים האמריקאים משתמשים בשידורים מאובטחים, ארבע שנים לאחר שהתקבלה החלטה להצפין את השידורים. ההחלטה התקבלה לאחר שב-2008 התברר כי חמושים שיעים בעיראק הצליחו לפרוץ לשידורים של מל"ט אמריקאי באמצעות תוכנה בשווי 26 דולר. גורם המכיר את הנושא אמר לוויירד כי המעבר לשידורים מוצפנים לכל צי המל"טים יסתיים רק ב-2014.

המל"טים יכולים להעביר את השידור ולקבל פקודות באמצעות שידור מוצפן ובטוח יחסית דרך לוויין, או דרך שידור רדיו. הבעיה היא שבמקרה של הדורות הראשונים של הפרדטורים, השידורים לא נועדו להיות מוצפנים מלכתחילה. בנוסף, הצבא הפיץ אלפי מכשירים לצפייה בשם Rover לחיילי השטח כדי שיוכלו לצפות בשידורים מהמל"טים, וגם אלה לא היו מוכנים להתמודדות עם תקשורת מוצפנת.

מל"ט פרדטורצילום: אי–פי

תהליך החלפתם של המחשבים החל זה מכבר ולאחרונה גם החל תהליך החלפת אמצעי התקשורת במל"טים עצמם ובחדרי השליטה והבקרה.

הדיווח החדש מגיע כשנה לאחר הדיווח על הווירוס שהצליח לפגוע במחשבי של עמדות השליטה במל"טים בבסיס חיל האוויר האמריקאי קריץ' שבנבאדה. הווירוס הכיל כלי keylogger, שעקב אחרי כל פעולה שביצעו במחשבים.

הדוגמא הטובה ביותר לסכנות האפשריות של פריצה של גורמי אויב לשידור הלא מוצפן של מל"טים מגיע דווקא מישראל. כזכור, ב-2010 אמר מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, כי הארגון הצליח לארוב לחיילי שייטת 13 בזכות יירוט של תצלומי מל"ט ישראלי שפעל באזור. באותה פעולה בספטמבר 1997, שזכתה לכינוי "אסון השייטת",  נהרגו 12 לוחמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ