ארה"ב שוקלת להקים בסיס מל"טים בצפון אפריקה

לפי התוכנית הבסיס יוקם בניז'ר הסמוכה למאלי, וישמש למשימות ריגול אחרי ארגונים אילסאמיסטיים. השלטון המקומי מרוצה, אך יש חשש שהתושבים יתנכרו

אריק שמידט, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק שמידט, ניו יורק טיימס

צבא ארה"ב מתכנן להקים בסיס מל"טים בצפון מערב אפריקה, כדי להגדיל את משימות הריגול אחר ארגונים מקומיים המזוהים עם אל-קאעדה וקבוצות קיצוניות אחרות, שלדברי גורמים במערב, מהוות איום הולך וגובר על האיזור.

גורמים המעורבים בנושא ציינו כי התוכנית היא שרק מל"טים לצורכי מעקב, שאינם חמושים, ימריאו מהבסיס המיועד. אולם הם לא שללו את האפשרות שיצאו ממנו גם כלי טיס שיבצעו מתקפות טילים, אם יוחמר האיום.

הקמתו המתוכננת של הבסיס היא עדות למאמציה של ארה"ב לפעול נגד טרור באפריקה. כיום, לצבא האמריקאי יש נוכחות מוגבלת ביבשת, כשלרשותו עומד רק בסיס קבע אחד, בג'יבוטי, הנמצאת מרחק יותר מ-1,800 קילומטרים ממאלי, שם נלחמים צבאות המדינה וצרפת במורדים האיסלאמיסטים.

בסיס מל"טים חדש בצפון מערב אפריקה יצטרף למערך של מסלולי המראה קטנים שהוקמו בשנים האחרונות ביבשת, כולל באתיופיה, כדי לבצע משימות מעקב בידי מל"טים וכלי טיס אחרים שעוצבו כך שייראו אזרחיים. אם תאושר הקמת הבסיס, מרבית הסיכויים הם שהוא יוקם בניז'ר, מדינה מדברית גדולה הגובלת במזרחה של מאלי. מדינה אפשרית נוספת היא בורקינה-פאסו.

התמריץ המיידי להקמת הבסיס באיזור הוא לסייע לצבא צרפת במבצעו במאלי. "זה קשור ישירות למשימה במאלי", הסביר גורם בצבא ארה"ב, "אבל הוא יוכל גם לחזק את מפקדת הצבא האמריקאי באפריקה בכל הקשור למודיעין, מעקב וסיור בשטח האויב". על פי התוכנית, קבוצת מל"טים תבצע משימות מעקב באיזור ותספק את הצורך הנואש ביותר במידע על איומים שונים, כמו החמושים במאלי או הזרם הבלתי פוסק של לוחמים וכלי נשק מלוב. מפקדים בצבא האמריקאי וגורמי מודיעין מתלוננים כי כעת, המידע הזה חסר מאוד.

תוכנית הקמת הבסיס עדיין טעונה אישור מהפנטגון, מהבית הלבן ולבסוף גם משלטונות ניז'ר. גורמים בצבא ארה"ב אמרו כי התוכנית עדיין נמצאת בשלבי גיבוש. אך שתי המדינות הגיעו אתמול להסכמה על שיתוף פעולה בין הצבאות, הכולל הגנה חוקית לחיילים אמריקאים השוהים על אדמת ניז'ר.

המל"טים המחסלים של ישראל נחשפים | נוהל החיסול במל"טים של ארה"ב | הלייזר שיספק חשמל למל"טים | הטכנולוגיה מאחורי המל"טים של ישראל | המל"טים העתידיים של ארה"ב | מזל"טים ישראליים בשמי אפריקה

מומחים לענייני אפריקה הביעו דאגה שהבסיס, שצפוי להכיל 300 חיילים ועובדים, עלול לגרום לניכור מצד התושבים המקומיים, שייתכן ויקשרו את המל"טים עם אלה המבצעים תקיפות בפקסיטאן, סומליה ותימן. גורמים בשלטונות ניז'ר לא השיבו לשאלות בנושא אולם נשיא המדינה, מחמדו איסופו, הביע באחרונה רצון לכונן את מה שכינה "יחסים אסטרטגים לטווח ארוך עם ארה"ב".

"מה שמתרחש בצפון מאלי הוא דאגה גדולה עבורנו בגלל שמה שקורה שם עלול לקרות גם לנו", אמר איסופו בריאיון שהעניק ב-10 בינואר, יום לפני כניסת חיילי צבא צרפת למאלי.

ה-X47 הניסיוני

אתמול השתלטו הכוחות הצרפתים על שדה התעופה בטימבוקטו הצפונית ודרכי הגישה אל העיר, ולא ציפתה להם התנגדות בעודם מתקדמים לעברה.

על פי דיווחים, העיר הציורית במדבר סהרה, אליה נוהרים רומנטיקנים והרפתקנים מאז אמצע המאה ה-19, שוממה לחלוטין. לוחמי אל-קאעדה במגרב (AQIM) שכבשו את טימבוקטו בקיץ, נטשו את המקום זה מכבר. בסוף השבוע כבש צבא צרפת גם את העיר גאו, עליה השתלטו המורדים בחודש אפריל. שדה התעופה בגאו, כמו גם הגשר מעל נהר ניז'ר, הוחזרו לתושבים, שיצאו לחגוג ברחובות, בקריאות "חופש!" ו"תחי צרפת!"

ואולם למרות הצלחות אלה, לא ידוע אם התקדמותו המהירה של צבא צרפת תצליח להביא שלום של ממש לאזור. עד כה לא התאפיינה המלחמה הנוכחית במאלי בלוחמה אינטנסיבית. רבים מהמורדים האיסלאמים נסוגו ונבלעו בחזרה באוכלוסייה האזרחית. הפליטים שנסו מפני כוחות המורדים סבורים כי הג'יהאדיסטים ישובו למקום במוקדם או במאוחר. "המורדים לא התרחקו מפה", מעיד מוחמד מיאגה, מורה לאנגלית בתיכון מקומי, "הם נמצאים בכפרים הסמוכים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ