נחשף בסיס מל"טים סודי של ה-CIA בסעודיה

הבסיס הוקם בתמיכת המועמד לראש הסוכנות ג'ון ברנן, והוא משמש לתקיפות של פעילי אל-קאעדה בתימן. השימוש הראשון בו נעשה בסוף 2011

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

הסי-איי-אי הקים בסיס מל"טים סודי בסעודיה, ממנו בוצעו תקיפות אמריקאיות נגד פעילי אל-קאעדה בתימן. בכתבה של הניו יורק טיימס שעוסקת במדיניות החיסולים הממוקדים של ארה"ב, נחשף כי היא החלה לבנות את הבסיס במחצית השנייה של 2010. השימוש הראשון בבסיס נעשה בחיסולו של בכיר אל-קאעדה אנוואר אל-אוולקי בספטמבר 2011.

חשיפת הבסיס צפויה להעמיד את סעודיה במבוכה, שכן בעולם הערבי יאשימוה בשיתוף פעולה אקטיבי עם ארה"ב.

בכירים אמריקאים אומרים כי מאז החיסול, הסי-איי-אי - ולא הפנטגון - הוא שאחראי על חיסול "מטרות רבות ערך" בתימן – מנהיגי אל-קאעדה שממשל אובמה קבע כי הם מהווים איום ישיר על ארה"ב. כשבידי הסי-איי-אי ישנו מידע מודיעיני על מיקום אדם שנמצא ברשימת החיסול של הממשל, מל"ט אמריקאי יכול לבצע את המתקפה ללא אישור ממשלת תימן. לפי גורמים רשמיים אמריקאים, ישנו פיקוח רב יותר על מתקפות שמבצעת המפקדה המשותפת למשימות מיוחדות של הפנטגון, ואלו צריכות לקבל את אישור ממשלת תימן.

מי שפעל לקבל אישור מסעודיה לבניית הבסיס הוא ג'ון ברנן, יועץ הממשל ללוחמה בטרור ומועמדו של אובמה לתפקיד ראש הסי-איי-אי. ברנן, שכיהן כראש שלוחת הסי-איי-אי בסעודיה, הוביל את מאמצי הממשל לחיסול תאי אל-קאעדה בתימן, ונחשב לתומך נלהב במתקפות האוויריות. מדיניות החיסול באמצעות מל"טים של ארה"ב, שמעט ידוע עליה, צפויה לקבל מקום נרחב בשימוע של ברנן בפני הסנאט ביום חמישי, לקראת מינויו האפשרי לראש הסי-איי-אי.

בשבוע שעבר נחשף שצבא ארה"ב מתכנן להקים בסיס מל"טים בצפון מערב אפריקה, כדי להגדיל את משימות הריגול אחר ארגונים מקומיים המזוהים עם אל-קאעדה וקבוצות קיצוניות אחרות, שלדברי גורמים במערב, מהוות איום הולך וגובר על האזור. גורמים המעורבים בנושא ציינו כי התוכנית היא שרק מל"טים לצורכי מעקב, שאינם חמושים, ימריאו מהבסיס המיועד. אולם הם לא שללו את האפשרות שיצאו ממנו גם כלי טיס שיבצעו מתקפות טילים, אם יוחמר האיום.

כיום, לצבא האמריקאי יש נוכחות מוגבלת ביבשת, כשלרשותו עומד רק בסיס קבע אחד, בג'יבוטי, הנמצאת מרחק יותר מ-1,800 קילומטרים ממאלי, שם נלחמים צבאות המדינה וצרפת במורדים האיסלאמיסטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ