האם זה בסיס המל"טים האמריקאי הסודי בסעודיה

בלב המדבר, הרחק מכל מקום מיושב, ובמרחק אידיאלי לחיסולים בתימן, אותר כנראה, בעזרת תצלומי לווין, הבסיס שנחשף בתקשורת האמריקאית

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר

התקשורת האמריקאית רוגשת סביב הדיווחים על קיומו של בסיס אמריקאי סודי על אדמת הממלכה הסעודית, המשמש מטוסים ללא-טייס המבצעים גיחות צילום ותקיפה על מטרות של ארגון אל-קאעדה בתימן וייתכן שאף בזירות אחרות כמו איראן. בין השאר, התברר שחלק מכלי התקשורת האמריקאים, בהם ה"ניו יורק טיימס", ידעו על מיקומו של הבסיס כבר לפני מספר חודשים, אך נמנעו מלפרסם זאת בשל בקשות מצד ממשל אובמה שהזהיר מפני פגיעה בביטחון הלאומי. 

בעקבות הפרסום, החלו עיתונאים ובלוגרים לחפש בקדחתנות אחר צילומי לוויין שתיעדו את קיומו של הבסיס, אבל המשימה התבררה כלא פשוטה בכלל. מדבריות הענק של ערב הסעודית מופיעים ברובם באתרים כמו google earth ברזולוציה נמוכה למדי, ולכן קשה מאוד להבחין במבנים הממוקמים בשטחן - במיוחד אם לא יודעים היכן לחפש. אבל ביום שישי הצליח נח שכטמן, עורך הבלוג Danger Room של כתב העת Wired, לאתר צילומי לוויין שבהם נראה ככל הנראה הבסיס הסודי. שכטמן רמז שגורם עלום כיוון אותו אל היעד והצילומים אכן הופיעו ברזולוציה טובה באתר Bing Maps.

5 מתוך 5 |
צילום: מיקרוסופט בינג
1 מתוך 5 |
צילום: מיקרוסופט בינג
2 מתוך 5 |
צילום: מיקרוסופט בינג

בצילום לא נראים כלי טיס מסוג כלשהו אבל כן מופיעים בו שלושה האנגרים, הגדולים דיים כדי להכיל מל"טים מדגם "פרדטור" ו"ריפר" המשמשים את חיל האוויר האמריקאי וה-CIA. עוד ניתן לזהות בצילומים שני מסלולי המראה קצרים יחסית.

הבסיס נמצא באזור מבודד, עשרות קילומטרים מכביש או מקום יישוב, בתוך אזור ענק בדרום מזרח סעודיה המכונה "רוב אל-חאלי" (בתרגום לעברית: הרובע הריק), לא רחוק מהגבול עם תימן.

המייחד את הבסיס הוא שיש בו רק מספר מבנים קטן, מאחר וככל הנראה שוהה בו דרך קבע רק צוות תמיכה מצומצם. הצוותים הגדולים המפעילים את כלי הטיס נמצאים על פי הערכות בבסיס חיל האוויר האמריקאי קריץ' במדינת נוואדה, ושולטים במל"טים באמצעות תקשורת לוויינית. האספקה לבסיס מגיעה כפי הנראה מהאוויר במסוקים או במטוסים קלים. על פי הצילום, במקום הולך ונסלל מסלול המראה ארוך יותר שישרת אולי מטוסים ללא-טייס גדולים יותר דוגמת ה-RQ-170.

על פי הפרסומים, הבסיס משרת בעיקר מבצעים מעל תימן, אבל הוא מסוגל גם לתמוך בגיחות ארוכות טווח, מעבר למפרץ הפרסי ושטחה של איראן. עד כה, פעלו המל"טים האמריקאים מבסיסי חיל האוויר של צבא ארצות הברית בסעודיה, תימן, פקיסטאן ואפגניסטאן - המשמשים גם כלי טייס מאוישים.

זו הפעם הראשונה שבה מדווח על בסיס תעופה מבצעי שנבנה בראש ובראשונה עבור מטוסים ללא טייס (גם בחיל האוויר הישראלי, ממריאים הכלי הטייס הלא מאוישים מבסיסים שנועדו מלכתחילה עבור מטוסים מאוישים) ועובדת הקמתו מעידה על שיתוף פעולה הדוק בין ארצות הברית וסעודיה, וכן על החשיבות האסטרטגית שהממשל האמריקאי מייחס להפעלת המל"טים. מדיניות הפעלת המל"טים האמריקאית זכתה לפרסום נרחב בשבוע האחרון עם חשיפת מסמך משפטי הקובע את סמכויותיו של נשיא ארצות הברית לאשר יעדים לסיכול ממוקד באמצעות מל"טים, כולל חיסולים של אזרחים אמריקאים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ