אנשיל פפר
אנשיל פפר

על אף היותם חלק בלתי נפרד בלחימה של צה"ל, הוחלט כי מפעילי כלי טיס בלתי מאוישים (כטב"מים) לא יוכרו כלוחמים. תפקידם ההולך וגדל בקרב, ובמקרים לא מעטים תרומתם הישירה בחיסול מטרות אויב, לא שינו את המצב. במקום זאת, דנים כעת בצבא בקביעת קטגוריה חדשה לאותם חיילים המעורבים בלחימה אך לא מוגדרים כלוחמים מן השורה.

בשנה האחרונה, מתקיים דיון סוער בצבא לגבי הסיווג של חיילים וקצינים הלוקחים חלק בשדה הקרב מרחוק על ידי שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים. הדיון התגבר בעקבות הדגש הרב שהושם בתוכניות ההצטיידות של מערכים שונים המופעלים מרחוק על ידי חיילים שאינם נוטלים סיכון ממשי בלחימה. מדובר בעיקר בחיילים וקצינים בחיל האוויר ובחיל התותחנים.

מלחמות בשלט רחוק: פרויקט מיוחד

עד כה הוגדרו כלוחמים חיילים המשרתים בתפקידי לחימה ביחידות מבצעיות, אנשי צוות אוויר, חיילי וקציני חיל הים המפליגים על ספינות. בנוסף, מוכרים כלוחמים גם חיילי יחידות ההגנה האווירית (נ"מ) המפעילים סוללות טילים, גם אם הם יושבים במרכזי בקרה מרוחקים משדה הקרב, כמו במערך טילי ה"חץ". מספר יחידות קטנות בעלות כשירויות ייחודיות, כמו לדוגמא צוותי טכנאים המתקנים את גדר המערכת סביב רצועת עזה, לעיתים תחת אש, הוכרו אף הם כלוחמים. החיילים המבצאים פעילויות טכניות בכל אותן יחידות הוגדרו על ידי הצבא כ"תומכי לחימה".

מפעילי מל"טצילום: אנצ'ו גוש / ג'יני

המשמעות של הגדרה כ"לוחם" מקנה לחיילים תוספות שונות במשכורת ובתנאי השרות וגם מאפשרת ליחידות שלהם לקבל עדיפות ראשונה בבחירת המתגייסים הפוטנציאליים.

בשנים האחרונות, כאמור, נוטלים מפעילי הכטב"מים חלק גובר והולך בלחימה, במיוחד ברצועת עזה. המפעילים, היושבים בקרונות בבסיס חיל האוויר, רחוק משדה הקרב, מזהים במצלמות מחבלים הנעים בשטח, לעיתים קרובות באזורים בנויים ומאוכלסים, "מפלילים" אותם, ומעדכנים בקשר את היחידות בשטח שיש לפגוע בהם. מקורות תקשורת זרים וארגוני זכויות אדם אף דיווחו כי צה"ל עושה שימוש בכטב"מים המצוידים בטילים מדויקים המופעלים מרחוק ופוגעים במטרות.

שאלת ההגדרה של מפעילי הכטב"מים וכן של חיילים המפעילים מערכות לחימה אחרות הפועלות מרחוק ונוטלות חלק פעיל בשדה הקרב עלתה לאחרונה באגף כוח אדם ובמטה הכללי. זאת בזמן שבזרוע היבשה, האחראית על מרבית החטיבות הלוחמות בצה"ל, הובעה התנגדות נחרצת להכרה בהם כלוחמים. ההתנגדות נובעת בעיקר משיקולים של שמירה על מוראל הלוחמים ביחידות הקרקעיות וכן מתוך רצון לשמר את זכותם הראשונית לבחור מבין מאגר המתגייסים.

"בשום פנים ואופן לא ניתן למי שלא מסתכן להיקרא לוחם", אמר אחד האלופים במטה הכללי. "ההכרה כלוחם צריך להיגזר אך ורק משני פרמטרים", אמר קצין בכיר בזרוע היבשה, "מהקרבה לשדה הקרב וממידת הסיכון שהוא נוטל".

ההתנגדות הזאת הביאה לדיון הנמשך עדיין בצבא לגבי קביעת הגדרת-ביניים חדשה של "לוחם טכנולוגי" או "לוחם שק"ע" (שדה קרב עתידי) שיכלול בתוכו גורמים נוספים הלוקחים חלק בלחימה מבלי להסתכן, או כפי שכינה זאת גורם בחיל האוויר, "מי שמפעיל דברים הגורמים להרג". בנוסף למפעילי כטב"מים, גם אנשי חיל החימוש המטפלים בטנקים ובציוד לחימה אחר, בקרבת שדה הקרב ואפילו חלק מאנשי אגף המודיעין הנדרשים לקבל החלטות על בסיס מידע שמגיע משדה הקרב בזמן אמת, ונתונים ללחצים כבדים, עשויים להיכלל תחת ההגדרה החדשה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "בשל חשיבות תפקיד מפעיל הכטב"ם, אישר ראש אגף כוח האדם מעטפת הטבות הכוללת הכרה במשרתים בתפקיד זה כמשרתים ברמת פעילות א'. עם זאת, אין כוונה להכיר במפעילי הכטב"ם כלוחמים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ