לא נגענו |

יוצרי "פיניטה לה קומדיה" לא אהבו את הביקורת של אורי קליין. זה מה ששלח לנו עורך הדין שלהם

בביקורתו לפני שבועיים המליץ אורי קליין בכאב לקוראיו שלא לצפות בסרט האחרון בהשתתפותו של אסי דיין. הוא נימק זאת בכך שהוא מבזה את זכרו. עורכי הדין של הבמאי שחר צפניה טוענים שמדובר בלשון הרע, ולא בביקורת לגיטימית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסי דיין ב"פיניטה לה קומדיה"
הארץ

לכבוד מר אורי קליין
הוצאת עיתון הארץ בע"מ

הנדון: הוצאת לשון הרע וקריאה לחרם - במסווה של ביקורת סרטים
פרסום מיום 30.4.19 בעניין הסרט "פיניטה לקומדיה" (להלן: "הסרט")

מרשתי, חברת צפניה הפקות סרטים בע"מ, מילאה את ידי לפנות אליכם כדלקמן:

1. ביום 30.4.19 פרסם מר קליין ביקורת סרטים, בעניין הסרט שבנדון, שכותרתה: "אורי קליין מבקש: אל תלכו לסרט שמבזה את זכרו של אסי דיין"

2. מבלי להדרש לתוכן הביקורת המהווה חזרה בוטה, מלווה בטעויות עובדתיות, על הכותרת אזי מדובר בהתבטאות החורגת, באופן קיצוני, מביקורת. מלבד העובדה שמדובר בהסתה, המבקר ממש מבקש מכם לא ללכת לראות את הסרט המוצג בבתי הקולנוע, מדובר בקריאה לחרם ובהוצאת לשון הרע של ממש, שוב אין שמץ של ביקורת אלא קביעה שמדובר בסרט שמבזה את זכרו של אסי דיין.

3. שורת ההתנסחויות, באותה "ביקורת", אינה אלא מסע הכפשה חסר כל לגיטימיות ואינו מהווה ביקורת על הסרט.

4. התבטאויות הכותב, בשילוב עם מועד פרסום אותה "ביקורת" - כיומיים לפני הקרנת הבכורה של הסרט בבתי הקולנוע - מלמד גם על חוסר תום ליבו של הכותב. הכותב יצא במסע חיסול כנגד הסרט וגרם ליוצריו ולמרשתי נזק שאינו ניתן לריפוי.

5. למען הסר ספק יובהר, כי מרשתי אינה מלינה על ביקורת כזו או אחרת אך ביטויים כגון כותרת "הביקורת" וכגון המובאות להלן, אין בינן לבין ביקורת דבר וחצי דבר:

"במשך כל שנותי כמבקר קולנוע אינני זוכר שהצעתי אי פעם לקוראי באופן כה ישיר להימנע מללכת לסרט, אבל "פיניטה לה קומדיה" הוא באמת מקרה ייחודי של סרט שעדיף היה אילולא נעשה כלל ולולא הגיע אל מסכינו" (על כך נאמר שאפילו המבקר עצמו מבין שחצה קו אדום)

"כל מי שהעריכו את אמנותו הרב-תחומית של אסי דיין ,עדיף שיימנעו מצפייה בפיניטה לה קומדיה"

"...בעצם, גם לאחרים הייתי מציע להימנע ממנו"

"הסרט הזה מנצל לרעה, ואף יותר מכך, את דמותו ואת זכרו"

"לבראון ולצפניה קשה היה לוותר על כך שיש ברשותם קטעי המשחק האחרונים שדיין השתתף בהם, והם היו נחושים לנצל "רכוש" זה"

"לא היה זה לכבודו של דיין שבטקס פרסי אופיר האחרון הוא היה מועמד בקטגוריית שחקן המשנה הטוב ביותר על נוכחותו ב"פיניטה לה קומדיה"; להיפך, היה בכך אפילו ביזוי של זכרו והישגיו הרבים"

"עדיף היה אם בראון וצפניה היו מאפשרים לבטהובן ולדיין לנוח בשלווה"

6. כל זאת ועוד, הכותב שלוח הרסן, מנצל לרעה ובחוסר תום לב את "חופש הכתיבה", כדי לפגוע במזיד פגיעה כלכלית חמורה במרשתי, פגיעה שלאור מועד הפרסום ותוכנו איננה ניתנת לריפוי בשלב זה.

7. הכותב ממשיך ברוב חוצפתו ותוקף "כל גוף וכל אדם" כמו במסע טרוף שלוח כל רסן – כך לדוגמה מזלזל הכותב בהחלטת האקדמיה לקולנוע הכוללת (הכוללת מאות יוצרים ואנשי קולנוע) לבחור באסי דיין כאחד המועמדים לפרס אופיר בגין תפקיד שחקן המשנה הטוב ביותר על השתתפותו בסרט ותוקף את החלטת קרן הקולנוע הישראלי להעניק מענק השלמת הפקה לסרט. חוסר הריסון העצמי וזדוניותו, של הכותב, הם הפגיעה האמיתית בזכרו ובפועלו של אסי דיין - "על הדרך" נפגע גם באמו בת ה-102 ויתר בני משפחתו (במאמר מוסגר יצוין שאמו ואחותו אינן שותפות לדעת "הכותב היקר" ואף כתבו לבימאי - "תודה רבה שחר, שמחנו לבוא ולהשתתף. קצת עצוב לא לחבק את אסי אחרי הקרנה… מאחלות לכם הצלחה בתודה יעל ורות דיין").

8. סיכומו של דבר - באותה מידה שהכותב לא אהב בלשון המעטה את הסרט יש מספיק מבקרי קולנוע שאהבו את הסרט מאוד, כל אחד וטעמו, ולכל מבקר סרטים הזכות לכתוב את דעתו המקצועית על הסרט ויוצריו. אבל במקרה הזה, תוך ביצוע עוולה נזיקית כלפי מרשתי, נחצו קוים שלא ניתן לעבור עליהם לסדר היום. ביד גסה ובמשיכת קולמוס מגמתית עבר הכותב על חוק איסור לשון הרע, בניגוד לכל "כללי המשחק" המקובלים בביקורת קולנועית, ניצל לרעה את חופש הביטוי אך ורק כדי לקרוא לחרם צופים של ממש, ובכך פגע בכוונת מכוון במרשתי, בשמם הטוב של יוצריו, במשלוח ידיהם וביכולתם למכור את המוצר שעליו עמלו שנים רבות.

9. אשר על כן ולאור כל האמור לעיל, הנכם נדרשים בזאת בתוך 72 שעות מקבלת מכתב זה, לפרסם במקום ובבולטות זהים, לפרסום הפוגע, ובשאר אמצעי התקשורת, הכתובה והאלקטרונית, הקשורים אליכם, התנצלות כתובה של העיתון ושל הכותב, על כל המילים שבפרסום הפוגע, הקוראים שלא ללכת לסרט (למעשה להחרימו) ושמהם אפשר להבין כאילו יוצרי הסרט ביזו את כבודו של הנפטר אסי דיין ז"ל. כמו כן הנכם נדרשים, באופן מיידי, להסיר ולמחוק כל זכר של הפרסום מרשת האינטרנט, שכן שהישארות הפרסום, ברשת האינטרנט, מהווה פגיעה מתמשכת במרשתי וביוצרי הסרט - פגיעה של ממש ביכולתה של מרשתי להניב הכנסה מהסרט ופגיעה של ממש בשמו הטוב ובכבודו של אסי דיין ז"ל.

10. מבלי לגרוע ו/או למעט מטענות מרשתי או מזכותה לפיצוי כספי. היה ולא תעשו כאמור בסעיף 9 לעיל, הורתה לי מרשתי לפתוח בהליכים משפטיים להטבת מלוא נזקיה, המוערכים על ידה נכון למועד כתיבת מכתבי זה בסכום של כ-500,000 ש"ח.

בכבוד רב,
אמנון מרכוס, עו"ד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ