למרות השבוע הגשום, החורף צפוי להיות שחון

דווקא באזור הכנרת כמויות הגשם היו קטנות יחסית בשבוע שחלף. היום עדיין יהיה קר מהרגיל, אך בימים הקרובים הטמפרטורות יעלו בהדרגה

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת

בסוף השבוע האחרון בא לסיומו רצף של ימים עתירי גשם. אך על פי תחזית המשקעים השנתית של השירות המטאורולוגי שפורסמה בשבוע שעבר, ההמשך יהיה פחות מוצלח, וההערכה היא שבחודשי החורף העיקריים, דצמבר-פברואר, כמות המשקעים תהיה פחותה מהכמות הממוצעת הרב-שנתית לתקופה זו.

לעדכוני מזג אוויר שוטפים בקרו בעמוד מזג האוויר באתר "הארץ"

פרק הגשמים שהתחיל כבר ביום שני נמשך בסוף השבוע, אולם דווקא באזור הכנרת היו כמויות הגשמים קטנות יחסית. על פי נתוני חברת מטאוטק, בקצרין ירדו 23 מילימטרים ובסך הכל 55 מילימטרים מאז יום שני. בקיבוץ גנוסר, על גדות הכנרת, ירדו בסוף השבוע שמונה מילימטרים בלבד ורק 25 מיום שני. המצב טוב יותר בראש פינה, שבה ירדו 33 מילימטרים בסוף השבוע ו-70 מאז יום שני.

9 מתוך 9 |
ברקים בתל אביבצילום: אבי שרף
1 מתוך 9 |
רחוב יפו בירושליםצילום: תומר אפלבאום
2 מתוך 9 |
רחוב יפו בירושליםצילום: תומר אפלבאום

הכמות העיקרית של הגשמים ירדה בשבוע שחלף במישור החוף ובמיוחד בתל אביב, שבה ירדו בסוף השבוע 60 מילימטרים ומאז יום שני 170. בנתניה ירדו 40 מילימטרים ומאז יום שני כ-122. כמות הגשם הגדולה ביותר בסוף השבוע נמדדה בראשון ציון, כ-70 מילימטרים.

היום צפוי עדיין גשם, אך הוא יילך וייחלש במשך היום ומחר ייפסקו הגשמים לגמרי. היום עדיין יהיה קר מהרגיל, אולם בשלושת הימים הבאים תהיה עלייה הדרגתית בטמפרטורות. בינתיים לא נראה באופק פרק נוסף של גשם.

התחזית של השירות המטאורולוגי לגבי חודשי החורף העיקריים הוצגה בכנס מקיף בעניין משקעים. היא מבוססת על הערכות של 12 מרכזי חיזוי ברחבי העולם וכן על מודל סטטיסטי של השירות עצמו. אנשי השירות ציינו שבסך הכל ההערכה היא שקיימת סבירות של 70% שחודשי החורף העיקריים יהיו מועטים יחסית במשקעים. בכך עלול להיווצר רצף של תשע שנים שבהם ירדו בישראל כמויות גשמים נמוכות מהממוצע הרב-שנתי.

עם זאת, הדגישו אנשי השירות שתחזית משקעים היא עדיין בעלת דרגת דיוק נמוכה יחסית. יש לציין שרוב מרכזי החיזוי בעולם לא נתנו תחזית ברורה ביחס לכמויות המשקעים במזרח הים התיכון, האזור שבו נמצאת ישראל, אבל המרכזים בבריטניה וארצות הברית העריכו שכמות המשקעים תהיה נמוכה יותר.

בכנס הוצג גם מחקר מקיף על מגמות הטמפרטורה והמשקעים בישראל ועד כמה הן משקפות שינויים אקלימיים. לגבי הטמפרטורות העלה המחקר שהתקופה של 15 השנים האחרונות היתה החמה ביותר מאז 1951, כאשר השינוי העיקרי היה עלייה בטמפרטורות המינימום הנמדדות במשך היום בקיץ. לגבי משקעים העלה המחקר שבישראל לא ניכר שינוי מהותי בכמויות המשקעים השנתיות ב-90 השנים האחרונות. זאת, על אף שהעשור האחרון בלט, כאמור, בכמויות נמוכות יחסית של משקעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ