דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה

פאריס. אחרי שבועות של מזג אוויר נוח, סוף סוף הגיע החורף לאירופה - ובכל עוצמתו. במזרח אירופה צנחו אתמול הטמפרטורות אל מתחת למינוס 20 מעלות צלסיוס, ונמסר כי הקור העז גרם למותם של יותר מ-60 בני אדם.

לפי הדיווחים, 30 אנשים מתו באוקראינה, 21 בפולין והשאר ברומניה, בולגריה, צ'כיה וסרביה. החזאים הודיעו כי הקור העז - שבאחדות מהמדינות אילץ את הממשלות לפרוש את הצבא ולהקים מקלטי חירום - ימשך עד יום שישי.

בכירים במגזר הבריאות באוקראינה מסרו כי כ-24,000 אנשים ביקשו מקלט ב-1,590 מרכזי חירום בשלושת הימים האחרונים, וכי יותר מ-600 קיבלו טיפול נגד כוויות קור וחום גוף נמוך (היפוטרמיה). הרשויות בבירה קייב מסרו כי בתי הספר והאוניברסיטאות ייסגרו עד יום שני בשבוע הבא בעקבות הטמפרטורות החריגות.

מלגורזטה ווזניאק ממשרד הפנים הפולני, מסרה כי הטמפרטורה ירדה למינוס 26 מעלות צלסיוס וכי 21 בני אדם מתו, ברובם הומלסים או קשישים. לפי ווזניאק, רובם מתו מהרעלת חד-תחמוצת הפחמן, שנגרמה בשל תנורי חימום לקויים.

חזאים פולנים הזהירו כי הטמפרטורה עלולה לרדת השבוע אל מתחת למינוס 30 מעלות, בעיקר בלילות.

בסרביה דיווחה המשטרה כי השלגים גרמו למותם של אשה ושני קשישים, וכי עוד שני קשישים, בשנות ה-70 לחייהם, נעדרים בדרום המדינה.

הרשויות ברומניה דיווחו אתמול כי שבעה בני אדם כבר מתו כתוצאה מהקור, ובבולגריה דיווחו על חמישה מתים.

בצ'כיה דיווחו כי גופת אשה נמצאה במחסן גינה בלב העיר פראג. יותר מ-18 ערים במזרח אירופה מסרו כי זה היה ה-31 בינואר הקר ביותר מאז החלו לתעד את מזג האוויר לפני מאה שנה. סופות שלגים פקדו גם את טורקיה, יוון, מקדוניה ואלבניה, והטמפרוטורות במדינות ירדו מתחת לאפס מעלות. סוכנות הידיעות הטורקית אנטוליה, דיווחה כי רוב עובדי הרשויות באיסטנבול שוחררו לביתם בעקבות הסופה, שצפויה להמשך עד מחר. דווח גם כי נחסמו כבישי הגישה ל-780 כפרים ברחבי טורקיה.

לעומת זאת, הטמפרטורות במדינות מערב אירופה אינן קיצוניות, אם כי גם הן ירדו בצורה משמעותית. בבריטניה היה צפוי אתמול בלילה קור עז, שימשך עד שבת, וירידת טמפרטורות עד מינוס 6 מעלות צלסיוס. שירותי החירום ובתי החולים הועמדו בכוננות מרבית, והבי-בי-סי הודיע כי השירות המטאורולוגי צופה "תנאים קשים בכל אנגליה עד סוף השבוע". השירות המטאורולוגי גם פרסם אזהרה מפני הצטברות קרח בכבישים ותנאי נהיגה קשים עד שבת.

שלג ירד גם בחלקים מצרפת, גרמניה, הולנד ואיטליה וכתוצאה מכך גברה הדרישה לחשמל במקומות אלה. הדרישה לחשמל בצרפת צפויה להגיע ביום שישי לשיא, מאחר שחזאים הודיעו כי הטמפרטורות ירדו ביותר מ-10 מעלות מהממוצע העונתי.

הדרישה לחשמל בצרפת גוברת בדרך כלל במזג אוויר קיצוני, מאחר שהאזרחים התרגלו להשתמש בחשמל המצוי בשפע משום שהמדינה מפעילה כורים גרעיניים ליצור חשמל.

לעומתם, הבריטים מגיבים למזג האוויר בצורה מסורתית - הם קונים ציוד ברגע האחרון. הכלבו "דבנהם'ס" דיווח על עליה של 165% במכירת שמיכות חשמליות, 17% במכירת תחתונים תרמיים ו-49% במכירת נעלי בית חמות. הכלבו גם דיווח על עליה של 18% בדרישה לבגדי ים, כולל ביקיני, אולי על ידי אלה המקווים לתפוס טיסה לאיי בהאמה.

ילדים משחקים בכדור באגם שמימיו קפאו סמוך לפראג, אתמולצילום: רויטרס

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ