שיא של כל הזמנים במספר ימי הגשם בינואר

בחלק מתחנות המדידה בצפון ירד גשם ב-29 מ-31 ימים. בשלוש תחנות נרשם גם שיא במספר ימי הגשם הרצופים. גשם צפוי היום מהצפון עד הנגב

צפריר רינת
צפריר רינת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צפריר רינת
צפריר רינת

בחודש ינואר היה המספר הגדול ביותר של ימי גשם בחודש אחד מאז החלו מדידות המשקעים המסודרות בישראל. בחלק מהתחנות המדידה ירד גשם ב-29 ימים מתוך 31. כך עולה מנתוני תחנות מדידת המשקעים של השרות המטאורולוגי.

אנשי השירות בדקו באופן מדוקדק את נתוני תחנות מדידת הגשם באזורים השונים, כשעל פי הגדרתם יממת גשם היא יממה שבה נמדדה כמות גשם של 0.1 מילימטר או יותר. הממצא המרכזי היה שברוב התחנות באזור הצפון היו 26 ימי גשם ויותר, זאת בהשוואה לשיא הקודם של 25 ימי גשם, שנרשם בינואר 1947.

בתחנות של נהריה, אשחר וחרשים (גליל) נמדדו 29 ימי גשם. יש לציין שבשנים 1969 ו-1992, שהיו מהגשומות ביותר מאז החלו מדידות, היו 24 ימי גשם בינואר 1969 ו-24 ימי גשם בחודש פברואר של 1992.

כמו כן נרשם שיא חדש של רצף ימי גשם בתחנות של נהריה, אשחר וחרשים. בתחנות אלו היה רצף של 27 ימי גשם מ-5 בינואר עד ה-31. זאת בהשוואה לשיא הקודם שנקבע בישוב הדרוזי ירכא בפברואר-מארס 1987. אז היה מדובר על 23 ימי גשם רצופים.

6 מתוך 6 |
1 מתוך 6 |
כנרת
2 מתוך 6 |

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

מבחינה כמותית היה ביטוי מרשים למספר ימי הגשם באזור הצפון. לדברי ד"ר עמוס פורת מהשירות המטאורולוגי, בצפון ירדו כמויות גשם של 350-250 מילימטרים, ומדובר בכמות הגדולה פי 2-1.5 מהממוצע הרב שנתי של משקעים לחודש זה. לעומת זאת באזור המרכז וההר היו כמויות גשם שהתקרבו לממוצע הרב שנתי, ואילו בנגב כמויות הגשם היו נמוכות יותר. "הנתונים הללו מעניינים מבחינה סטטיסטית", ציין פורת בהתייחסו למספר ימי הגשם. "אבל לא ניתן להסיק מהן תובנות כלשהן לגבי מגמות אקלים".

הגשמים המרובים לא הביאו לעלייה משמעותית של מפלס הכנרת ביחס לשנים קודמות. בינואר עלה המפלס ב-55 סנטימטרים, לעומת 62 בחודש המקביל ב-2010. מפלס הכנרת עומד כעת על מינוס 213.11 ס"מ, 11 ס"מ מתחת לקו האדום.

חודש פברואר היה בשנים האחרונות הגשום ביותר בין חודשי הגשם העיקריים, ויתכן שהוא יביא לכך שלראשונה זה קרוב לעשור, כמויות הגשם בחורף יעלו מעל הממוצע הרב שנתי. עם זאת פברואר שחון עשוי לשנות את המאזן ולהפוך את החורף למאכזב מבחינת מאזן משקעים.

Read this article in English:  January rainfall breaks all-time Israeli record, with 29 wet days

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ