התחזית לראשון: הגשם והשלג ייחלשו

הלילה עדיין ייתכנו שלגים בהרי המרכז ובצפון הארץ; בראשון יירד גשם ושלג קל אך צפויה התחממות בהמשך השבוע

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

סוף השבוע החורפי הביא עמו לבסוף את השלג המיוחל לפסגות הצפון. כבישים רבים ברמת הגולן נחסמו בידי המשטרה ומפלסות שלג פעלו במרץ מאלוני הבשן וצפונה.

שלג רב ירד גם בפסגות הגבוהות של הגליל לרבות השכונות הגבוהות של העיר צפת. מזג האוויר משך לאזור מטיילים רבים שהגיעו לחזות בפסגות הלבנות. בירושלים לעומת זאת שררה אכזבה גדולה, משום שנכון לבוקר יום שבת, השלג פסח על העיר.

עם זאת, בליל שבת לקראת ראשון בבוקר עדיין יתכנו ממטרים לבנים בהרי המרכז, בשל הטמפרטורות הנמוכות והמשקעים שממשיכים לזרום מהים.

מחר צפוי להמשיך להיות גשום לפרקים מצפון הארץ ועד לצפון הנגב, קיים חשש משיטפונות בנחלי הדרום והמזרח. בבוקר עדיין ייתכן שלג קל בהרים. הטמפרטורות יוסיפו להיות נמוכות יהיה קר מהרגיל לעונה. בשעות אחר הצהרים יתמעטו הגשמים ויפסקו בהדרגה, בלילה צפויה קרה.

בשל השלג הוחלט שלא לקיים מחר את הלימודים בבית הספר אביטל במרום גולן. כל ההסעות מיישובי צפון הגולן לגנים ולמוסדות חינוך לא יתקיימו. התחבורה הציבורית באזור צפויה להתחיל לפעול רק בשעה 9 בבוקר.

שלג ירד גם במקומות נוספים בגליל העליון והכביש שבין מנרה למרגליות נחסם לתנועה.
לא רק המטיילים והתיירנים היו שבעי רצון, גם הייננים הביטו בקור רוח על המחזה החורפי; השלג שהחל לרדת בשעות הצהריים גם באזור ההר הגבוה ביראון בגובה 700 מטר מעל פני הים, על כרמי הענבים של יקב הרי גליל. הייננים ביקב הרי גליל ביראון אמרו שהם מברכים על מזג האוויר הקר וציינו כי הטמפרטורות הנמוכות ומנות הקור לגפני היין, מאפשרות לענבים לפתח את הטעמים הנפלאים ויתרמו לענבים מובחרים יותר בבציר הקרוב.

13 מתוך 13 |
מרום גולןצילום: שפי מור, תיירות מרום גולן
1 מתוך 13 |
שלג בחברון
2 מתוך 13 |
שלג בחברון

מאיר (כושי) לוי, מנכ"ל כפר הנופש גונן ויו"ר פורום תיירני גליל עליון מציין, כי הבקתות בכפר הנופש נופי גונן בתפוסה מלאה. ומוסיף שמזג האוויר הוציא את עם ישראל לטיולים רבים במפלי הגליל העליון ובשלג ומזמין את מי שעוד לא הגיע לעלות לצפון ולחוש בעוצמות הטבע וזרימות המים בגליל.

לעדכונים שוטפים כנסו לעמוד מזג האוויר של הארץ

לצד המשחקים בשלג הגיעו המטיילים הרבים גם למפלים השוצפים בגולן- מפלי סער ועיט, כמו גם לנחלים שזרמו אתמול בעוצמה גדולה.

ביסוד המעלה עלה הירדן על גדותיו והציף חלק ממטעי הפרי הסמוכים לו. הזרימה שופעת ומחממת את הלב לאלפי החקלאים שציפו לגשמי ההברכה.

במרכז הרפואי זיו בצפת נערכו בעקבות מזג האוויר הסוער. ד"ר עמאר חוסיין, מנהל חדר המיון במרכז הרפואי זיו אמר כי חדר המיון נערך לקבלת חולים עם מכות קור והיפותרמיה ולצורך זה תוגבר מלאי עירויי הנוזלים החמים ומלאי שמיכות החימום לגוף. למרבה המזל הכוננים עבדו במתכונת רגילה ולאורך סוף השבוע לא הגיעו נפגעים בשל הסערה.

התחזית לימים הקרובים

ביום שני מזג האוויר יהיה מעונן חלקית עד בהיר. תחול עלייה קלה בטמפרטורות ולא צפוי גשם. בלילה יתחזקו הרוחות המזרחיות בצפון הארץ. ביום שלישי יוסיף להיות מעונן חלקית בעננות גבוהה ובינונית, תחול עליה ניכרת בטמפרטורות והן תהיינה רגילות לעונה. ינשבו רוחות מזרחיות חזקות בעיקר בצפון הארץ ובהרים. ביום רביעי לא צפוי שינוי ניכר.

הים יהיה רוגש עם גלים בגובה של 400 - 250 ס"מ, תנשב רוח דרומית מערבית עד מערבית 50 - 20 קמ"ש.

סקירה סינופטית

אפיק נחלש מעל מזרח הים התיכון אך מוסיף לגרום לגשם וקור באזורנו, שקע מעל מרכז אירופה והים התיכון גורם שם לגשם ולשלג, רכס מעל מזרח היבשת גורם למזג אוויר קר ויציב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ