מפלסות השלג בכוננות בבירה |

הבהלה לשלג בירושלים בשיא: היום צפוי להיות הקר ביותר בשנה

כמות הגשמים שירדה בצפון ובמישור החוף עקפה את הממוצע הרב שנתי עד סוף פברואר, ובכמה מקומות את הממוצע של עונת הגשמים כולה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחרי מזג האוויר הסוער אתמול (חמישי) ברחבי הארץ, ובעיקר בצפון, כשכמויות גשם גדולות ירדו באזור ושלג הוסיף לרדת בצפון הגולן, היום צפוי מזג האוויר החורפי והקר להגיע לשיאו, וככל הנראה יהיה זה היום הקר ביותר השנה, כאשר בצפון רמת הגולן תגיע הטמפרטורה למעלה אחת מתחת לאפס. השלג צפוי להתפשט גם לאזור הרי המרכז וקיים סיכוי שהוא יצטבר על הקרקע גם באזור ירושלים. מחר צפויה היחלשות בגשמים אך עדיין יהיה קר מהרגיל, ובתחילת השבוע תחול הפוגה והטמפרטורות יעלו.

לאור התחזיות שצופות שלג הבוקר בירושלים הגיעה אמש הבהלה הירושלמית לשלג לשיאה. לאחר שאתר האינטרנט המוקדש למזג האוויר בירושלים, "ירושמיים", עמד לקרוס מרוב פניות, הציע אתמול מייסדו, המטאורולוג בועז נחמיה, סדרה של תשובות לשאלות ההמונים.

על פי נחמיה, השלג בבירה צפוי להתחיל לרדת לפנות בוקר, ויש סיכוי גדול שהוא ייערם עד השעה 10 בבוקר. לדבריו, ענני השלג הצפויים יורידו בבת-אחת את הטמפרטורות הגבוהות יחסית בבירה. נחמיה אומר כי ישנם סיכויים דומים לשלג בכל רחבי ירושלים, פרט למקומות נמוכים במיוחד כמו עין-כרם. "במקומות גבוהים ההיערמות תהיה גבוהה יותר", הוא אומר.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בינתיים נהנתה אתמול ירושלים מגשם בלתי פוסק, והעירייה נדרשה לטפל בנזקי הסופה. במשך היום טיפלו עובדי העירייה בכ-50 עצים שנפלו וענפים שנשברו, בכ-150 בורות שנפערו בכבישים ובכ-40 שלטי רחוב שונים שניזוקו. מפלסות וכלים הנדסיים של העירייה נערכו הערב לקראת השלג הצפוי.

שיא הגשם היום אתמול בירושלים, בה ירדו 78 מילימטרים. על פי נתוני חברת מטאוטק, באזור צפון רמת הגולן ירדו 55 מילימטרים ובאזור בן שמן כמות דומה. בתל אביב ירדו 15 מילימטרים ובכנרת ירדו כ-20. כמות משמעותית של גשם, 33 מילימטרים, ירדה גם בקרית גת.

אתמול פרסם השירות המטאורולוגי את סיכום כמויות הגשמים שירדו עד לסוף חודש פברואר והתוצאות חיוביות. על פי נתוני השירות, באזור הצפון ומישור החוף הגיעו כמויות הגשם שירדו מתחילת עונת הגשמים לשיעור של 110%-125% מהממוצע הרב-שנתי לתקופה זו, ובמספר מקומות כמות הגשם אף עולה על הממוצע של עונת הגשמים כולה. גם בהרי המרכז כמויות הגשם גבוהות יותר מהממוצע לתקופה זו, וכך גם בשפלה הדרומית. בצפון עמק הירדן מגיעות כמויות הגשם לשיעור זהה לזה של הממוצע הרב-שנתי לתקופה, ורק באזור הנגב נרשם גירעון לעומת כמות הגשמים הממוצעת.

השלג ביישובי צפון רמת הגולן הצטבר עד לגובה של כ-70 סנטימטרים ובאתר החרמון נוספה שכבת שלג בגובה של יותר ממטר. האתר היה סגור למבקרים בשל סופת השלג החזקה שהשתוללה במקום.

בעקבות הסופות נחסמה התנועה בכבישים רבים בצפון רמת הגולן למשך כל שעות היום. בין היתר נחסמו כביש 99, כביש 98 עין זיוון וכביש 91 צומת השריון. מפלסות של החברה הלאומית לדרכים ושל צה"ל פעלו לאורך היום לפתיחת צירי התנועה.

מזג האוויר הוביל לביטול הלימודים בבית הספר "אביטל" שבצפון הרמה ולעצירת הסעות התלמידים מהיישובים באזור. הלימודים בוטלו גם בבית הספר "הר וגיא" שבגליל העליון, ובבית הספר "עלי גבעה" שבקיבוץ סאסא הם הסתיימו בשעה מוקדמת.

במהלך היום צפוי לרדת גשם ברב האזורים ובבוקר יהיה קר במיוחד. בצפון רמת הגולן תגיע הטמפרטורה בבוקר למעלה אחת מתחת לאפס, בירושלים לאפס ובמישור החוף לשמונה מעלות. שלג ירד בהרי הצפון וגם בהרי המרכז וקיימת אפשרות שהוא יצטבר על הקרקע, כולל באזור ירושלים.

בקיבוץ מרום גולן שבצפון הגולן, שנמצא כאלף מטרים מעל לגובה פני הים, הופסקה אספקת החשמל ב-7 בבוקר, לאחר שעצים נפלו על קו המתח באיזור מושלג שהגישה אליו היתה קשה ביותר. תושבי הקיבוץ נאלצו להסתדר ללא חשמל עד לשעה שלוש אחר הצהריים, אז תוקנה התקלה.

כאמור, לא רק שלג פקד את הצפון, אלא גם כמויות גשם יוצאות דופן, כאשר באזור הר מירון ירדו עד השעה 10 בבוקר 49 מילימטרים של גשם, ובמנרה ובאמירים ירדו 28.5 ו 26 מילימטרים בהתאם.

ביומיים האחרונים עלה מפלס הכנרת בארבעה סנטימטרים לגובה של מינוס 212.37 מטרים מתחת לגובה פני הים, והיום חסרו 3.57 מטרים כדי להגיע לרום העליון של האגם. הצפי הוא כי הגשמים העזים שירדו היום בכל אזור אגן ההיקוות של הכנרת יתרמו עוד מים רבים לאגם בימים הקרובים.

מאגרי הגולן הגיעו לרוויה והתמלאו, אחרי כמה שנים בהן לא התמלאו מים. מטיילים רבים הגיעו לציר המפלים להביט במראה המרהיב של זרימות המים שגלשו אליהם, כתוצאה מעודפי המים במאגרים. לדברי ירוחם קנטמן ממושב קשת, "יש זרימות מים יפהפיות בכל הנחלים. הירדן ההררי מרהיב, מפל דבש שליד צומת דליות בגולן מתחיל לגלוש וזה מראה ממש חגיגי, משום שזה מפל רחב. יש לנו חורף מדהים והוא חריג בעיקר בשל המודלים שחזו שכמות המשקעים בינואר ופברואר יהיו נמוכים מהממוצע. אני שמח שהתחזיות לא התממשו".

בעקבות הגשמים התמלאו נחלי הגולן והגליל וזרמו בזרימות שטפוניות, ונחל חילזון אף עלה על גדותיו וחסם לכמה שעות את כביש עראבה-צביה. עוד נחסמו גם הכביש העולה מצומת כ"ח למנרה וצומת מירון. גם בנחלי מדבר יהודה היו שטפונות עזים, בעיקר בנחלים צאלים וקומראן. מגמת רוחות העזות נמשכה גם היום והן הגיעו לעוצמה של 60 קילומטרים לשעה. רשות נחל הקישון דיווחה היום על שטפונות בנחל והוא עלה על גדותיו. אנשיה ציינו כי מדובר באירוע חיוני לכל נחל מאחר שהוא מסייע בשטיפה והחלפת חומרים ושאריות צמחים שהצטברו באפיק. עם זאת הם הביעו חשש כי זיהום רב מחצרות המפעלים הסמוכים יגלוש אל אפיק הנחל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ