שיא הסערה |

שלג כבד ירד בירושלים, בגליל ובגולן

השלג הקל שירד לפנות בוקר התחלף בשלג כבד שנערם בכל רחבי הבירה; ילדה בת 7 מתה לאחר שנסחפה בנחל מודיעין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שלג כבד ירד הבוקר (שישי) בירושלים, ונערם על הקרקע, לראשונה זה ארבע שנים. בשל המעטה הלבן והחלק ועל פי הנחיות המשטרה והעירייה, תנועת האוטובוסים בעיר הופסקה, אולם הרכבת הקלה פועלת כסדרה. בשעה 09:00 גם הופסקה התחבורה מתל אביב לירושלים, ומאוחר יותר חודשה. באוניברסיטה העברית נדחו כל הבחינות, והחל שחרור מבוקר של תלמידי בתי הספר לביתם. 

מלבד בבירה, שלג רב ירד בשעות הבוקר המוקדמות גם בהרי הגולן ובצפת שם לא התקיימו לימודים. בבירת הגליל העליון פסקה התחבורה הציבורית וחלו שיבושים באספקת החשמל לכמה שכונות. גם ברבים מיישובי הגליל הצטבר שלג על הקרקע. הלימודים בוטלו ביישובים כרם בן זמרא, דלתון, עמוקה, עלמה, ריחנייה, מירון, בר יוחאי ואור הגנוז. כן בוטלו הלימודים בבית אל ובעופרה.

במשגב עם שבגליל הצטברו על הקרקע מעל 15 ס"מ של שלג בעוד ביישובי צפון רמת הגולן, שם החל לרדת שלג ביום רביעי, הוא נערם בכמה מקומות לגובה של כ-70 ס"מ. במרום גולן נמדד שלג בגובה חצי מטר, והתושבים מפנים אותו כדי שיוכלו לצאת מבתיהם.

עקב הסופות שהשתוללו גם אתמול נחסמה התנועה בכבישים רבים בצפון רמת הגולן למשך כל שעות היום. בין היתר נחסמו כביש 99, כביש 98 עין זיוון וכביש 91 צומת השריון. מפלסות של החברה הלאומית לדרכים ושל צה"ל פעלו לאורך היום לפתיחת צירי התנועה.

אתמול ירד בירושלים גשם בלתי פוסק. במשך היום טיפלו עובדי העירייה בכ-50 עצים שנפלו וענפים שנשברו, בכ-150 בורות שנפערו בכבישים ובכ-40 שלטי רחוב שונים שניזוקו.

שיא הגשם נרשם אתמול בבירה - 78 מילימטרים. על פי נתוני חברת מטאוטק, באזור צפון רמת הגולן ירדו 55 מילימטרים ובאזור בן שמן כמות דומה. בתל אביב ירדו 15 מילימטרים ובכנרת ירדו כ-20. כמות משמעותית של גשם, 33 מילימטרים, ירדה גם בקרית גת.

גם מחוץ לירושלים מגיעה היום לשיא הסערה שהחלה ביום רביעי. היום ככל הנראה יהיה היום הקר ביותר השנה, כאשר בצפון רמת הגולן תגיע הטמפרטורה למעלה אחת מתחת לאפס. החל משעות הצהריים הגשם צפוי להיחלש, אך הוא ייפסק רק בתחילת השבוע הבא, אז גם צפויה עלייה בטמפרטורות.

צילמתם את השלג? שלחו לנו ונפרסם         עשו לנו לייק בפייסבוק

12 מתוך 12 |
שלג בהר מירון, הבוקרצילום: החברה להגנת הטבע
1 מתוך 12 |
שלג בירושלים
2 מתוך 12 |
שלג בירושליםצילום: מיכל פתאל

אתמול פרסם השירות המטאורולוגי את סיכום כמויות הגשמים שירדו עד לסוף חודש פברואר. על פי נתוני השירות, באזור הצפון ומישור החוף הגיעו כמויות הגשם שירדו מתחילת עונת הגשמים לשיעור של 110%-125% מהממוצע הרב-שנתי לתקופה זו, ובמספר מקומות כמות הגשם אף עולה על הממוצע של עונת הגשמים כולה. גם בהרי המרכז כמויות הגשם גבוהות יותר מהממוצע לתקופה זו, וכך גם בשפלה הדרומית. בצפון עמק הירדן מגיעות כמויות הגשם לשיעור זהה לזה של הממוצע הרב-שנתי לתקופה, ורק באזור הנגב נרשם גירעון לעומת כמות הגשמים הממוצעת.

ביומיים האחרונים עלה מפלס הכנרת בארבעה סנטימטרים לגובה של מינוס 212.37 מטרים מתחת לגובה פני הים, והיום חסרו 3.57 מטרים כדי להגיע לרום העליון של האגם. הצפי הוא כי הגשמים העזים שירדו היום בכל אזור אגן ההיקוות של הכנרת יתרמו עוד מים רבים לאגם בימים הקרובים.

מאגרי הגולן הגיעו לרוויה והתמלאו, אחרי כמה שנים בהן לא התמלאו מים. מטיילים רבים הגיעו לציר המפלים להביט במים שגלשו אליהם, כתוצאה מעודפי המים במאגרים. לדברי ירוחם קנטמן ממושב קשת, "יש זרימות מים יפהפיות בכל הנחלים. הירדן ההררי מרהיב, מפל דבש שליד צומת דליות בגולן מתחיל לגלוש וזה מראה ממש חגיגי, משום שזה מפל רחב. יש לנו חורף מדהים והוא חריג בעיקר בשל המודלים שחזו שכמות המשקעים בינואר ופברואר תהיה נמוכה מהממוצע. אני שמח שהתחזיות לא התממשו".

נחל חילזון עלה על גדותיו וחסם לכמה שעות את כביש עראבה-צביה. עוד נחסמו גם הכביש העולה מצומת כ"ח למנרה וצומת מירון. גם בנחלי מדבר יהודה היו שטפונות עזים, בעיקר בנחלים צאלים וקומראן. רשות נחל הקישון דיווחה היום על שטפונות בנחל והוא עלה על גדותיו. אנשיה ציינו כי מדובר באירוע חיוני לכל נחל מאחר שהוא מסייע בשטיפה והחלפת חומרים ושאריות צמחים שהצטברו באפיק. עם זאת הם הביעו חשש כי זיהום רב מחצרות המפעלים הסמוכים יגלוש אל אפיק הנחל.

בהכנת הידיעה השתתפו יניר יגנה ודן אבן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ