צפריר רינת
צפריר רינת

כפי שצפו החזאים, גל החום מגיע היום (רביעי) לשיאו ובשעות הצהריים יגיעו הטמפרטורות באזור הבקעה והערבה עד ל-47 מעלות. גם באזורי ההרים (גליל והרי יהודה) יהיה חם מאוד והטמפרטורות יעלו עד ל-38 מעלות. מחר תחול הקלה שכמעט ולא תורגש ורק ביום שישי תחול ירידה יותר משמעותית של הטמפרטורות. ביום שבת ייתכן והטמפרטורות ישובו לעמוד על הממוצעים הרגילים לעונה.

לדברי חזאי חברת מטאוטק, נחום מאליק, ישראל סופגת בימים האחרונים גל חום שמקורו בזרימת אוויר חם באופן ישיר מירדן וערב הסעודית וגם מעיראק. אוויר זה נכנס בגובה של כמה מאות מטרים וגורם לעלייה עקבית בחום המורגשת כבר יותר משבוע. בדרך כלל אוויר זה מגיע לישראל במסלול עוקף המביא אותו גם מעל לים, מה שגורם לצינון מסוים ואז מתקבל "חום יולי-אוגוסט" האופייני.

היום הטמפרטורות יגיעו כאמור לשיא באזורי ההרים ובבקעת הירדן והערבה, אך הלחות באזורים אלו תעמוד רק על 20%. לעומת זאת, במישור החוף הטמפרטורה תעמוד על 33 מעלות אבל הלחות על 70% ולכן מתקבל עומס חום משמעותי במיוחד.

מקררים את הפרות (והרפתנים) בקיבוץ גילגל בערבהמקררים את הפרות (והרפתנים) בקיבוץ גילגל בבקעת הירדןצילום: מיכל פתאל

החזאים צופים שרק ביום שישי ושבת תהיה ירידה משמעותית ביותר, בחלק מהאזורים בשיעור של 5-8 מעלות. במישור החוף הירידה תהיה בשיעור מתון יותר של 2-3 מעלות אבל תהיה גם הקלה בלחות ולכן עומס החום יהיה פחות כבד.

השירות המטאורולוגי פרסם הערכה לגבי המאפיינים של גל החום הנוכחי והוא מציין שאמנם מדובר בגל חום חריג מבחינת אורכו, אך כרגע נראה שהוא לא ישבור את שיאי הטמפרטורה שנרשמו בגל החום הכבד של אוגוסט 2010.

לדברי ד"ר עמוס פורת, מנהל גף אקלים בשירות המטאורולוגי, הטמפרטורות כפי שנמדדו עד עכשיו מתקבלות כמעט מדי שנה. עם זאת, רצף גל החום הוא בהחלט חריג באורכו. בינתיים לא נשברו גם שיאי הטמפרטורה של חודש יולי. למשל, בירושלים תהיה היום טמפרטורה של 38 מעלות והשיא שנמדד ביולי בעבר היה 41 מעלות.

ילדים במושב אבירים מנסים להתקררצילום: ירון קמינסקי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ