שיא של 20 שנה בעלייה במפלס הכנרת; מחר: הפוגה קלה בגשמים

ביומיים האחרונים עלה המפלס ב-20 ס"מ. מאז 1992-1991 לא נרשמה עלייה כה גבוהה במפלס בחודש דצמבר. הגשמים צפויים להתחדש רק ביום שני

אלי אשכנזי
צפריר רינת
"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי
צפריר רינת
"הארץ"

סערת החורף שפקדה את הארץ בימים האחרונים והזרימה החזקה בנחלי הצפון, הביאו לעלייה חדה במפלס הכנרת. הבוקר (שבת) עמד המפלס על רום של 212.05 מטרים מתחת לגובה פני הים - עלייה של 20 סנטימטרים מאז החלה מערכת הגשמים ביום חמישי.

בשירות ההידרולוגי שברשות המים מעריכים כי ביממה הקרובה צפוי המפלס לטפס בעוד כמה סנטימטרים ולהתייצב על רום של 212.00, ובכך תסתכם עליית המפלס בימים האחרונים ב-25 סנטימטרים. הפעם האחרונה שנרשמה עליית מפלס חזקה כל כך בחודשי דצמבר היתה לפני 20 שנה, בשנים 1991 ו-1992. עם זאת, לימה חסרים עדיין 3.27 מטרים עד לרום העליון.

על פי נתוני חברת מטאוטק, מאז יום חמישי האחרון בבוקר ועד שבת לפנות ערב ירדו ברמת הגולן 144 מילימטרים של גשם. בצפת ירדו 125 מילימטרים ובגנוסר, בצמוד לכנרת, ירדו 61. כמות גשם גדולה ירדה גם בכפר ורדים, 140, ובחיפה ,104. בתל אביב ירדו 48 ובירושלים 55. הגשם הגיע בדרום עד אשדוד וקרית גת אבל הפעם לא התפשט אל  הנגב.

בסיכום מצטבר של הגשמים שירדו עד עכשיו מתברר שבכמה מוקדים בצפון ירדו כמויות גשם שהן לעתים כפולות מהכמות הממוצעת לתקופה זו. בצפת ירדו 215% לעומת הממוצע הרב שנתי לתקופה זו. בחיפה 182%, בגנוסר ירדו 157% וזה מהווה הסבר חלקי לעלייה המרשימה של מפלס הכנרת כבר בשלב מוקדם זה של החורף. בדרום ירדו כמויות קטנות יותר אבל גם בתל אביב (96%) ירדה כמות משמעותית ובראשון לציון ירדו 140% מכמויות הגשם לעומת הממוצע.

9 מתוך 9 |
גשם ורוחות חזקות בעכוצילום: ירון קמינסקי
1 מתוך 9 |
אתר החרמון
2 מתוך 9 |
אתר החרמון

בגן העליה השניה בגבעתיים נפל עץ אורן גדול מאוד (כ-10 מטרים גובה) על שביל ההליכה. העץ נפל ככל הנראה בשעה מוקדמת לפנות בוקר שבת, ולכן, במזל, לא היו נפגעים. אנשי מחלקת גנים ונוף של העיריה עמלו מס׳ שעות כדי לנסר ולגזום את העץ ולפנותו מהמקום.

היום נחלשו מעט הגשמים בהשוואה לימים האחרונים, וכך גם הזרימות בנחלים. עם זאת, מטיילים רבים הגיעו לצפות בזרימות נחלי הצפון, בין היתר בנחל דישון שבגליל העליון וכן בנהר הירדן, במפל סער שברמת הגולן ועוד. בחרמון המשיך גם היום לרדת שלג והוא הצטבר לשכבה של כחצי מטר. בשל הערפל הכבד באתר ובכביש המוביל אליו, היה אתר החרמון סגור בפני מבקרים וכך יהיה גם מחר. האתר צפוי ככל הנראה להפתח בבוקר יום שלישי.

מחר יהיה מעונן חלקית, תהיה הפוגה בגשמים ותחול עליה קלה בטמפרטורות. הים יהיה גלי עד גבה-גלים. גובה הגלים בין 80 ס"מ ל-2 מטר. תנשב רוח דרומית מערבית עד מערבית, במהירות 16 עד 30 קמ"ש. 

ביום שני יהיה מעונן חלקית עד מעונן עם גשמים מקומיים. תחול ירידה בטמפרטורות וייתכנו סופות רעמים בודדות. קיים חשש לשיטפונות במדבר יהודה ובבקעת הירדן. 

ביום שלישי ללא שינוי ניכר. 

ביום רביעי תחול עליה קלה בטמפרטורות ויהיה מעונן חלקית. 

סקירה סינופטית

התרכסות ברום ובקרקע באזורנו גורמים למזג אויר מעונן חלקית, קר, עם הפסקה בגשמים. אפיק מעל צפון ומרכז אירופה גורם למזג אויר בלתי יציב וגשום, רמה מעל מזרח אירופה גורמת למזג אויר יציב וקר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ