הכנרת עלתה בדצמבר בשיעור החד זה 20 שנה; ים המלח ממשיך לגסוס

מאז תחילת החורף שיעור המשקעים הוא 133% מהממוצע הרב שנתי. ברשות המים מצפים לעלייה נוספת בשל מזג אוויר סוער שצפוי בסוף השבוע

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת

מפלס הכנרת עלה בחודש שעבר ב-50 ס"מ, העלייה החדה ביותר בדצמבר זה קרוב ל-20 שנה. בנוסף, נרשמה מגמה כללית של ריבוי גשמים, וחישוב כמות המשקעים הארצית שירדה עד עתה (ספטמבר-דצמבר) מצביעה כי ירדו גשמים בשיעור של 133% יחסית לממוצע הרב שנתי.

נתונים אלו פורסמו היום (חמישי) על ידי השירות ההידרולוגי ברשות המים. על פי נתוני השירות, מחצית מעליית מפלס הכנרת נרשמה באירוע גשם אחד שנמשך שלושה ימים בחודש שעבר. בסך הכל, כמות המים הזמינים בכנרת (המים שהתווספו לאחר שמפחיתים מים שהתאדו) היתה 97 מיליון מטרים מעוקבים - יותר מפי ארבעה מהכמות בדצמבר 2011.

בשנים האחרונות היו מקרים רבים שבהם גם בעונת משקעים סבירה, כמויות הגשם באגן ההיקוות של הכנרת היו קטנות יחסית. המגמה מתחילת השנה מצביעה דווקא על כמויות גשם גדולות באגן ההיקוות והן הגיעו לשיעור של כמעט פי שניים לעומת הכמות הממוצעת לחודש דצמבר. כמויות הגשם הגדולות השפיעו לטובה על נחלים ומעיינות. בכמה נחלים ברמת הגולן נרשמו זרימות שיא (חצבני, בניאס ומשושים) לחודש דצמבר. במעיינות של דן ובניאס נמדדה עלייה משמעותית בעוצמת הזרימה.

מפלס הכנרת בחורף 2011צילום: גיל אליהו

ואולם, מצבו של ים המלח נותר עגום וגם בחודש שעבר מפלס הים ירד ב-11 ס"מ. לים המלח לא מגיעה כמות משמעותית של מים לאורך כל השנה בעקבות סגירת מוצא הכנרת לירדן באמצעות סכר דגניה. הפעם האחרונה שבה נפתח סכר זה בעקבות עליית מפלס הכנרת היתה לפני כעשור, ואז נעצרה ירידת מפלס ים המלח לזמן קצר. גם שיטפונות בנחלים דרומיים יותר הזורמים לירדן לא מצליחים לשנות את המאזן. כל עוד לא יזרמו שוב כמויות גדולות של מים בירדן, יוסיף מפלס ים המלח לרדת בשיעור של קצת יותר ממטר מדי שנה.

מפלס הכנרת עשוי לרשום עלייה משמעותית נוספת בסוף השבוע הקרוב על רקע מערכת חורפית משמעותית שתתחיל מחר. על פי השירות המטאורולוגי, מחר בערב יתחיל גשם בצפון והוא יתפשט למרכז. במהלך שבת ירד גשם לפרקים בצפון ובמרכז, תירשם ירידה בטמפרטורות, וישתוללו סופות רעמים. כמו כן, ירד שלג בחרמון וקיים חשש לשיטפונות בנחלים בבקעת הירדן ובמדבר יהודה. ביום ראשון הגשם יימשך וקיים חשש לשיטפונות באזור מישור החוף. בדרום יהיו סופות חול מקומיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ