כוננות הצפה |

נחלי הירקון ואיילון הגיעו לגבול הקיבולת; חשש לשיטפונות בשאר נחלי החוף

מלבד ההצפות בנחל איילון, גם זרימת המים בנחל פולג, בנחל חדרה ובנחל אלכסנדר הולכת ומתחזקת. תיתכן הצפה בירקון בין נתיבי איילון לנמל ת"א

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צפריר רינת
צפריר רינת

עיריית תל אביב יפו הודיעה הבוקר (שלישי) כי ספיקת המים בנחל הירקון ובנחל איילון הגיעה לקצה גבול הקיבולת, וקיימת סכנה להצפה במוקדים הסמוכים אליהם. המקומות המועדים להצפות הם, בין היתר: השכונות ידידיה, עזרא והארגזים, והרחובות בני דן ואוסישקין בעיר.

במוקדים הסמוכים לנחלי החוף נערכים להתמודד עם שלל הצפות במהלך היום, במידה והגשם ימשיך לרדת ללא הפסק. בין השאר קיים חשש להצפה בחלק התחתון של הירקון, בין נתיבי איילון ונמל תל אביב. בשרון עשויות להיות בעיקר הצפות של שטחים חקלאיים.

באזור החוף זורמים כמה נחלים עיקריים שבהם קיים חשש לשיטפונות ובהם נחל פולג ליד נתניה, נחל חדרה ונחל אלכסנדר. דרומה משם, בנוסף לנחל ירקון, נמצא גם נחל לכיש באזור אשדוד שהזרימה בו עשויה להיות עוצמתית. עם זאת, פרט לירקון אף אחד מהנחלים לא עובר בלב אזור עירוני אלא בשוליו. באזורים עירוניים כמו רעננה וכפר סבא יתכנו הצפות בעיקר בגלל בעיות מקומיות של ניקוז, הקשורות ביכולת המוגבלת של השטח העירוני המרוצף לספוג ולהזרים מי גשמים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והסיפורים ישירות אליכם

לדברי מנהל רשות ניקוז השרון, ניסים אלמון, עד עתה לא היו הצפות ביישובים החקלאיים ובכבישים ליד הנחלים פולג וחדרה. עיקר הבעיות באזור זה היו סתימות של ערימות פסולת גדולות שמנעו ניקוז מתאים של הנחלים. עם זאת, אלמון העריך שאם ימשיך הגשם לרדת ברציפות, בתוך יומיים יכול להתעורר בעיות שונות של הצפות. "הקרקע רוויה במים ולכן הכל זורם", ציין הבוקר.

ללא תשתית מתאימה, נחל הירקון יכול היה להיות היום מוקד בעייתי במיוחד. זאת מאחר ואל הנחל זורמים מי שיטפונות לא רק מנחל איילון אלא גם מנחל שילה, המנקז מי גשמים בשומרון המערבי. על פי רשות נחל ירקון, מי נחל אלה זורמים כיום למאגר מיוחד שהוקם במחצבה ולכן זרימת השיטפונות לירקון היא מתונה יחסית. עם זאת, המשך הזרימה באיילון בקצב הנוכחי עשוי להביא להצפת שטחים גם בירקון, בקטע שבין נתיבי איילון והנמל, בעיקר שטחים של הפארק הסמוכים לנחל.

תגובות