מן הארכיונים: תל אביב המוצפת בשחור-לבן

בחורף 1954, ממש כמו היום, רחובות תל אביב התקשו להסתדר עם הגשמים העזים וגם נחל איילון - אז עדיין "נחל מוצררה" - עלה על גדותיו

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

התמונות האלה, שנראות כאילו נלקחו מסרט ישן בשחור-לבן, צולמו בתל אביב לפני 59 שנה בדיוק. השנה היתה 1954 - החורף היה קשה ורחובות העיר - ממש כמו היום - הוצפו במים. תושבי העיר אמנם לא תיעדו את המחזה במצלמות הדיגיטליות שלהם ואף לא העלו את התמונות לפייסבוק - אבל כמה מהם - בעלי חוש היסטורי ועיתונאי - הבזיקו כמה פלאשים. התוצאה נשמרה בארכיון צה"ל ונשלפה משם היום (שלישי) על ידי עובדי משרד הביטחון.

גם אנחנו, ב"הארץ", פתחנו את הארכיונים ומצאנו את התיעוד הבא, שתוארך ל-20 בדצמבר 1953:

"גל קור וגשמים בכל הארץ, שלג בהרים", הכריזה הכותרת. "אמש בוטלה תנועת האוטובוסים ת"א-ירושלים". החורף אותו חורף, הישראלים אותם ישראלים, והתוצאה באה לידי ביטוי בדיווח הבא שהגיע אז לידי "הארץ": "בגלל השלג בהרי ירושלים שסיכן את הנסיעה בכבישים התלולים, לא קוים אמש קשר התחבורה בין תל אביב לירושלים. לעומת זאת קיימו כמה מוניות שירות בין שתי הערים וכפי שנמסר לנו, היו נהגים, בעיקר בלתי מאורגנים, שהפקיעו את מחירי הנסיעה".

צילום: מקסים סולומון וארכיון צה"ל במשרד הביטחון

ואגב תחבורה: המכוניות של 1953/4 התקשו לעמוד בקור הארץ ישראלי העז. "הארץ" סיפק גם להם פתרון: "כדי למנוע הקפאת מנועי המכוניות כתוצאה מהקור העז, יעצו השלטונות לבעלי המכוניות להוציא מהמכוניות את המים לעת חנייתן ובלילה אף לעטוף את המנוע באריג או בד".

ומה באשר לתל אביב? גם אז היו בה שיבושי תנועה וגם אז עיקר הנפגעים היו תושבי הדרום. "השלוליות שנקוו בעקבות הגשמים ברחובות העיר שיבשו לעתים את תנועת כלי הרכב והולכי הרגל. אולם באזורים המרכזיים של העיר זרמו המים לרשת התיעול בעוד שבשכונות ובפרברים, מקום שם אין רשת תיעול והקרקעות לא הספיקו לספוג את שפע המים, ניקוו מי הגשמים בשלוליות גדולות, והציפו רחובות והצטלבויות דרכים", כתב "הארץ". המים אף חדרו לכמה דירות ו"ניתקו את הגישה אליהן".

צילום: מקסים סולומון וארכיון צה"ל במשרד הביטחון

נחל איילון כיכב גם לפני 60 שנה - מחשש שיעלה על גדותיו. ב-1953 עדיין השתמשו בעיתון בשמו הערבי - "ואדי מוצררה" - אך דחקו אותו לסוגריים. סוף טוב - הכל טוב. "החזאי התנבא אמש, כי בשעות אחר הצהריים תבוא התבהרות ותהיה עליה בטמפרטורה", נכתב.

הגשמים העזים שבו לפקוד את תל אביב כמה חודשים לאחר מכן, בפברואר 1954. גם אז "הארץ" עידכן את קוראיו הנאמנים במתחרש. "הרחובות הוצפו מים ובכמה מקומות בעיר נשתבשה התחבורה. בשעות לפני הצהרים חלו הפרעות בקשר הטלפוני, ובכמה שכונות נותקו הטלפונים לגמרי. עובדי הטלפון גויסו לתיקונים דחופים".

צילום: מקסים סולומון וארכיון צה"ל במשרד הביטחון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ