אובך כבד וזיהום אוויר גבוה: שדה התעופה דב נסגר לתנועת מטוסים

נמל התעופה בן גוריון ממשיך בשלב זה לפעול כסדרו. במרבית האזורים בארץ הראות מוגבלת לקילומטר בלבד. הלילה האובך ישקע בהדרגה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10

אובך כבד, שמקורו בסופות חול באזור הנגב, שורר משעות הצהריים (שני) ברוב אזורי הארץ והוא יתחיל להתפזר בהדרגה רק בשעות הלילה. במרבית האזורים בארץ האובך מגביל את הראות לקילומטר. במקביל פרסם המשרד להגנת הסביבה אזהרה על רמות גבוהות של זיהום אוויר.

על פי הערכת המשרד להגנת הסביבה, זוהי סופת האבק החמורה ביותר שהיתה בארבע השנים האחרונות. באזור גוש דן וחיפה מגיע זיהום האוויר לרמות גבוהות פי 40 מיום רגיל. כך למשל, במפרץ חיפה נמדד זיהום של 2,500 מיקרוגרם למטר מעוקב של חלקיקי זיהום זעירים. זאת לעומת 50-60 מיקרוגרם ביום רגיל. בשעות הקרובות יתקדם האובך לפנים הארץ וצפוי להחמיר מאוד באזורי ההרים.

בעקבות האובך נסגר שדה התעופה דב שבתל אביב לתנועת מטוסים אזרחית. פעילותן של חברות התעופה ארקיע וישראייר בטיסות שצפויות להמריא ולנחות מאילת, הועתקו . חברות התעופה מעמידות לרשות הנוסעים אוטובוסים מתל אביב לנתב"ג ובחזרה.

4 מתוך 4 |
כיכר דיזנגוף בת"א,צילום: תומר מיכלזון
1 מתוך 4 |
חוף גורדון בתל אביב, היוםצילום: ניר קידר
2 מתוך 4 |
פתח תקוה, היוםצילום: ניר קידר

נתב"ג ממשיך בשלב זה לפעול כסדרו, על אף מזג האוויר. היום לא צפויה תנועה רבה של מטוסים, אלא רק מחר, עם חזרתם של ישראלים מחופשות בחו"ל ושיבתם של התיירים מישראל למדינותיהם.

על פי חברת החיזוי מטאוטק, האובך הוא כתוצאה מגל כבד של אבק מדברי שנע מכיוון לוב ומצרים, שגרם גם באזור קהיר לבעיות ראות קשות. השתנות הרוחות מדרום-מזרחיות למערביות האיצה את כניסת הרוחות לישראל ואת הגברת פיזור האבק באוויר.

זיהום האוויר מחייב הפחתה בפעילות גופנית וקיצור שהייה מחוץ לבתים, בעיקר בקרב אוכלוסיות רגישות ובהן נשים בהריון, אנשים הסובלים ממחלות נשימה, קשישים וחולי לב. החשש העיקרי הוא מחדירת חלקיי אבק למערכת הנשימה, שעשויה לגרום לגירוי חריף של מערכת הנשימה ולפגיעה בכלי דם. בשעות הלילה צפוי לחדור לישראל אוויר קר ולח יותר והוא יביא בהדרגה לפיזור האובך.

בהמשך השבוע צפוי מזג אוויר הפכפך. מחר יהיה מעונן חלקית עד בהיר ותחול ירידה ניכרת בטמפרטורות ועלייה בלחות. האובך ישקע. ביום רביעי תחול עלייה מחודשת בטמפרטורות וייעשה חם ויבש מהרגיל לעונה. ביום חמישי ייעשה מעונן חלקית ותחול ירידה משמעותית בטמפרטורות. ינשבו רוחות ערות וגשם ירד בצפון מלווה בסופות רעמים. במרכז ירד גשם מדי פעם וייתכן גשם גם בצפון הנגב. ביום שישי עדיין ייתכן גשם מקומי מהצפון ועד לצפון הנגב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ