לאן נעלמו ההוריקנים השנה

ספטמבר אמור להיות שיא העונה, אך הקיץ טרם התפתחו הוריקנים באטלנטי והתחזית הקודרת מתבררת בינתיים כפלופ. אם העונה תירשם בהיסטוריה?

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

הקיץ הנוכחי עשוי להיכנס לספרי ההיסטוריה של חוקרי ההוריקנים, ולאו דווקא מסיבות טרגיות. אנו נמצאים כעת בשיא העונה, אולם עד כה טרם התפתחה סופת הוריקן באוקיינוס האטלנטי. לפי הסטטיסטיקות, עד לתאריך ה-9 בספטמבר יש בממוצע שלושה הוריקנים באגן האטלנטי, אולם השנה עוד לא נרשם אחד. זאת ועוד, התחזיות המוקדמות היו לעונה "פעילה בצורה קיצונית", עם כעשרה הוריקנים לפחות, וכעת נראה שמספר זה הוא בגדר תחזית שאין סיכוי שתתמש.

חוקרי הסופות של ערוץ מזג האוויר האמריקאי מסבירים כי בממוצע, ההוריקן הראשון מתפתח עד ה-10 באוגוסט, וכי נכון לשעת כתיבת שורות אלה, היה אמור להתפתח לפחות הוריקן משמעותי אחד (בדרגה 3 ומעלה), אולם כאמור – גם זה לא קרה. עם זאת, הם מציינים, לא ניתן לחזות בוודאות כי היעדרם של ההוריקנים עד לתאריך זה מעיד כי העונה כולה תסתיים באופן מתון.

מאז החלה העונה נוצרו 6 סופות טרופיות באוקיינוס האטלנטי (אנדריאה, בארי, שנטל, דוריאן, ארין, פרננד וגבריאל) ועוד שקע טרופי בודד ("8"). אולם כולן היו קצרות מאוד, ולא הצליחו להתפתח לסופת הוריקן בשל יובש אוויר וגזירת רוחות שפגעה בהתפתחותן. החוקרים מציינים, כי למעשה, מאז 1960 – עם כניסת לווייני מזג האוויר לתחום – לא היה באוקיינוס האטלנטי מצב שבו שבע סופות מינוריות לא הצליחו להפוך להוריקן.

הסופה גבריאל השבוע, ממזרח לקובה. האטלנטי שקט העונהצילום: אי-פי
תחנת מוניות לאחר סופת סנדי, ניו ג'רזי, 2012צילום: אי–פי

לפי הסטטיסטיקות, התאריך המאוחר ביותר בו הופיע ההוריקן הראשון באוקיינוס האטלנטי הוא ה-11 בספטמבר, 2002 – אז הגיע "גוסטב". עונה זו הסתיימה עם 4 הוריקנים בלבד, בעוד הממוצע לשלושים השנים האחרונות הוא 6 הוריקנים בעונה. ב-4 עונות נוספות לא היו הוריקנים עד לתחילת ספטמבר אולם כולן הסתיימו עם לפחות הוריקן משמעותי אחד שפגע ביבשה (גילברט ב-1988, מישל ב-2001 ולילי ב-2002). עונת 1982 הסתיימה עם 2 הוריקנים בלבד.

כאמור, היעדר הוריקנים עד ספטמבר לא מבטיח עונה שתסתיים בשלום, ובממוצע 61% מהסופות מתפתחות רק מספטמבר עד סוף העונה. כמו כן, שלוש מהסופות השנה התפתחו עמוק באזור הטרופי, ממזרח לאיים האנטילים הקטנים – בין אפריקה לקריבים – תופעה המעידה לרוב על עונת הוריקנים פעילה.

אנימציית לוויין בזמן אמת של האוקיינוס האטלנטי

והחוקרים מבקשים להזכיר – מספיקה רק סופת הוריקן אחת בעונה כדי לעשות נזק של שנים, כפי שקרה ב-1992 "הרגועה". מתוך 4 הוריקנים בלבד באותה שנה, אנדרו פגע והותיר אחריו חורבן עצום.

בינתיים באוקיינוס השקט, היו העונה 14 סופות, מתוכן 6 התפתחו להוריקנים מדרגה נמוכה. עשרה נהרגו, ונזק נגרם בסך 1.3 מיליון דולר.

להסבר מעולה על היווצרות הוריקנים - כאן ב-BBC

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ